021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Povestea ta Vizitator123$5, mi-a adus aminte de ceva... Ai scris mai demult ca ti-ai cumparat un pahar special pentru continut cu alcool. Ce ai mai facut cu el?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Salutare "VESELIE " !

Nu poti ajuta pe nimeni daca nu cere sa fie ajutat , Poate ii este mai bine aclo unde este .Unii oameni au mai multe probleme pentru fiecare rezolvare a ta ! 😃 Mie imi place acest pasaj despre egoism :
:...Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit... ” Vincent Collins -ACCEPTAREA
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Multumim pentru text, sincer m-a apucat frica, dupa 12 ani s-au apucat de baut. Asta inseamna ca demonul alcool nu doarme, e acolo ascuns intr-un cotlon al mintii.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna ziua Vizitator123$5,
Ai scris ceva la topicul lui Lupica....sa stii ca pe mine m-ai ajutat ca si ceilalti de asemenea.
Va multumesc!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Salutare ,ILIUTA !
Felicitari pentru anul in abstinenta !
Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa ne revedem in acest an .
Iti doresc pentru anul urmator sanatate ,sa fie un an si mai bun si abstinenta senina !
La Bucuresti fulguieste (nu-s palmieri ca prin alte parti 😉 ) insa nu-i rost sa se depuna asa ca postez din arhiva mea de fotografii una de acum 5 ani din parcul IOR
La multi ani ! 😘
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

La multi ani Vizitator123$5!! Esti sufletul acestui forum si prin consecventa ta, ai dovedit ca se poate trai in abstinenta cu bune si cu rele, cu bucurii si necazuri.. Doar sa ne dorim cu adevarat! Îţi multumesc pentru lectiile de viata, pentru sfaturile de-a lungul acestor doi ani si ceva de forum! Un An Nou fericit! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Raza de soare »

Pupici si succes in toate, Invingatoareo! 🌹💓🎈🎉🎼
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Raza de soare »

Nu e problema :) la multi ani! :)
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de colica zis alcoolica »

La mulți ani Iliuță , un an nou fericit îți doresc și eu😘 și doresc la toți prietenii noștri de pe forumul Alcohelp.
Cum am petrecut eu revelionul ?
In ultima zi a anului soția mea a lucrat , pentru că ea lucrează de obicei duminica și în zilele libere, de sărbătoare . Așa că eu am stat cu fata , am fost prin parc . Seara am făcut cu toții o plăcintă cu răvașe . M-a rugat soția sa scriu și eu un răvaș . Eu întreb , ce sa scriu in el ?
-Scrie și tu ceva simplu .
Și asta mi-a căzut mie : " Ceva simplu" .
Ei i-a căzut în bilet : "lenea "😅 ea care a muncit cel mai mult la plăcintă , eu cu fiică-mea doar am dat branza prin răzătoare.
Iar fetei i-a căzut un bilet cu "noroc la pisici " 😜
Așa am făcut un râs pe cinste pe langa o plăcintă bună , ne-am uitat la TV vreo 30 de minute la vreo 2 melodii și la la un spectacol de Circ dar fara animăluțe .
A fost un revelion destul de simplu dar frumos.
Revelionul înainte de abstinență ? Pai începeau băutele de dinainte de Crăciun , fiind și ziua mea de naștere și de obicei de Revelion ajungeam să-mi fie atât de rău să nu mai intre și cu multe promisiuni ...." De la anul , gata !" , Promisiuni netinute cam vreo 20 si de ani , ani in care am fost in consum .
Bune 24 de ore vă doresc !
Colea , să nu uit ,alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

Felicitari din tot sufletul Vizitator123$5 pentru toti acesti ani de abstinenta! Doamne cat de fain trebuie sa te simti! As vrea macar sa-mi pot inchipui doar.. nici asta nu-mi reuseste! Stii, eu tin acel Jurnal de consum AA. L-am deschis inca de dimineata constiincioasa pentru a completa in el consumul meu de aseara. Ma uitam la tabloul complet in care culoarea verde iti spune ca te-ai incadrat in limita de consum si la culoarea rosie in care ti se transmite ca ai depasit limita de consum. Nu stiu de ce, dar luna ianuarie nu arata asa cum mi-am dorit.. Incerc sa fiu optimista si sa ma rog, sa sper, sa evoluez, sa am incredere si mai ales sa nu renunt la visul a putea deveni abstinenta intr-o zi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Încuiat