021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Joy » 09 Iun 2019, 13:58

Hey, draga Speranta si acest mesaj este pt tine ! Citesc ceea ce scrii si in afara ca esti f educata tu esti una in care eu cred cu toata fiinta mea ca ai sanse sa devii abstinenta!De ce spu asta?🤔Pt ca eu cunosc f bine la oameni si nu prea ma insel!

Ce folosofie inteleapta si corecta de viata ai si eu pot invata lucruri de la tine, negresit!🤔
O Duminica frumoasa sa ai!
Era sama semnez cu numele real, ca pe fb haha😘
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Speranta16 » 09 Iun 2019, 14:04

Hey, Joy/Iliuta. Ti-am citit povestea si am vazut cat de greu ti-a fost sa recunosti faptul ca esti o ea. Cateva luni, cand, inca, nu aveam puterea sa scriu, ma gandeam ce pseudonim de genul masculin sa-mi gasesc, dar citindu-va pe voi, femeile, am zis wtf, mergem inainte. Ma incanta increderea ta in mine, stiu ca e si o forma de a ma incuraja/motiva si pentru asta, iti multumesc din suflet.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iun 2019, 14:08

Scuze, am postat gresit!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iun 2019, 17:10

Iacatama-s back...!🤔😂😂😂
Am fost la Biserica si cum sa nu fiu eu recunoscatoare pt faptul ca vad ca toate au un rost in viata si poate si intimplarile negative au un rost deoarece cum as mai fi apreciat ceea ce am eu azi, nestiind cum este si fara...?🤔🙏
Nu ca as spune ca Religia mea este diferita pt a eu am respect pt orice Religie si a fi Religios pt mine inseamna a fi un om bun dar DD mi-a ales-o pe cea care mi se potriveste mie plus ca tot ce l-am rugat in viata mi-a dat...🤔🙏

Spuneai Speranta ca sunt o fire pozitiva si va incurajez pe voi pai incurajindu-va pe voi ma incurajez pe mine...!🤔😉👍
Daca vrei o descriere a mea in citeva cuvinte cam asta ar fi:eu ofer libertatea celorlalti de a fi diferiţi ... 🤔Personal,incerc să-mi înlocuiesc frica şi intoleranţa cu credinţă, răbdare, dragoste şi acceptare ...si invariabil sa am o atitudine pozitiva mereu...!!!😍😉😊👍
Fara a dori sa fiu ironica, spun cu mina pe inima si ma gindesc cum ar fi viata mea, a noastra, fara socializare...?Inchipuiti-va traind intr-un oras pustiu...🤔😞
O seara frumoasa cu liniste si pace sufleteasca va doresc tuturor!😌🙏

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 09 Iun 2019, 18:52

Buna seara Joy,
Am citit la alt topic ce spuneai despre Lupica ca va facea sectanti, si mi-am adus aminte ca am citit si eu asta acum niste ani intr-o pauza de baut cand eram in sevraj.
Adevarul este ca in ultimul timp citesc cu mai multa atentie ce posteaza Lupica.
Nimic nu e intamplator.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 09 Iun 2019, 19:03

Buna And_y, Lupisor era in trecut si el un fel de Gica Contra al Forumului actual si orice spuneam noi si-l incurajam el o lua de la capat cu comentariile negative si nemultumirile , culminind cu eticheta cum ca am fi sectanti..🤔😂😂😂 Intrebarea lui retorica era ca ce se va face el cind ii va veni pofta sa bea?🤔
Ulterior si-a revizuit atitudinea si astazi este si el unul dintre cei abstinentii care ajuta la rindul lui alti alcolici prin ceea ce face, mesajele lui fiind extrem de pretioase pt cineva care vrea sa devina sau sa-si mentina abstinenta.Asadar, continua si mediteaza la tot ceea ce posteaza el, asa cum fac si eu si altii si personal am stima si admiratie pt modul discret in care o o face...🤔😌👍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Iun 2019, 03:06

Buna dimineata!🤗👍
Următorul poem a fost scris de Charlie Chaplin la cea de-a 70-a aniversare a sa, în ziua de 16 aprilie 1959.

”În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înțeles că în toate împrejurările, mă aflam la locul potrivit, în momentul potrivit.
Și atunci, am putut să mă liniștesc.
Astăzi, știu că aceasta se numește … Stimă de sine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am realizat că neliniștea și suferința mea emoțională nu erau nimic altceva decât semnalul că merg împotriva convingerilor mele.
Astăzi, știu că aceasta se numește … Autenticitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să doresc o viață diferită și am început să înțeleg că tot ceea ce mi se întâmplă, contribuie la dezvoltarea mea.

Astăzi, știu că aceasta se numeste … Maturitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să realizez că este o greșeală să forțez o situație sau o persoană, cu singurul scop de a obține ceea ce doresc, știind foarte bine că nici acea persoană, nici eu însumi nu suntem pregătiți și că nu este momentul …

Astăzi, știu că aceasta se numește … Respect.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am început să mă eliberez de tot ceea ce nu era benefic … persoane, situații, tot ceea ce îmi consuma energia. La început, rațiunea mea numea asta egoism.

Astăzi, știu că aceasta se numește … Amor propriu.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să-mi mai fie teamă de timpul liber și am renunțat să mai fac planuri mari, am abandonat mega-proiectele de viitor.

Astăzi fac ceea ce este corect, ceea ce îmi place, când îmi place și în ritmul meu.
Astăzi, știu că aceasta se numește … Simplitate.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să mai caut să am întotdeauna dreptate şi mi-am dat seama de cât de multe ori m-am înșelat.
Astăzi, am descoperit … Modestia.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am încetat să retrăiesc trecutul şi să mă preocup de viitor.

Astăzi, trăiesc prezentul, acolo unde se petrece întreaga viață. Astăzi trăiesc clipa fiecărei zile.
Și aceasta se numeşte … Plenitudine.

În ziua în care m-am iubit cu adevărat, am înţeles că raţiunea mă poate înşela şi dezamăgi. Dar dacă o pun în slujba inimii mele, ea devine un aliat foarte prețios.
Si toate acestea înseamnă … să ştii să trăiești cu adevărat.”

Nu trebuie să ne temem de confruntări…din haos se nasc stelele."

Charlie Chaplin

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Iun 2019, 21:14

Buna seara, oameni frumosi oriunde v-ati afla!😌👍
Astazi in timp ce alergam prin nisip m-am gindit ca este nu este usor si totusi ce plina de energie si usoara m-am simtit si m-am gindit imediat la voi...🤔Deci, alergatul prin nisip este ca si abstinenta, cu cit ai grija de ea si te "antrenezi" mai mult spiritaual cu atit va fi mai usor si te vei simti exceptional...🤔Zic si eu ceea ce gindesc sincer, mereu...😉😌👍

Eu nu alerg in panta ci pe teren plat!😉👍
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Iun 2019, 12:04

Buna Tudor si am stat si m-am gindit daca sa-mi spun pararea sau nu si pt ca stiu ca tu nu te poti supara pe mine asa cum nici eu niciodata nu o voi putea face, o spun, doar ma stii f bine si mai ales ca acus ne vom si vedea...😉😂😂😂😘
Deci, eu una cred ca m-am facut bine cu socializarea pe acest Forum si nu cred, sunt convinsa.Asta pt ca cineva acolo sus ma iubeste si cred in asta si prin tine, prin voi, am reusit...🙏🤔 Abia dupa doi ani am fost la grup AA si pt mine personal nu ma simt nu este ceea ce simt aici "socializind" in spatele tastaturii...🤔 In fiecare zi dupa cum vezi, este o mare bucurie sa vorbesc cu cei care sunt ca si mine, sa ma exprim deschis, sa impart din experienta mea primita gratis de la tine, de la voi...🤔
Eu iubesc socializarea si asa cu am mai spus, traind fara, este ca si cum as trai intr-un oras gol...🤔 Ideea si mesajul meu este ca avem aici pe Forum de toate:lectii de abstinenta a celor care frecventeaza grup AA si a celor care nu frecventeaza deci exista o speranta pt toata lumea, eu personal incercindu-le pe ambele si am ales...🤔 Chiar cei de la grupul unde am mers si eu se minunau cum de-am reusit si le-am povestit despre tine si Forum si au inteles cum...🤔😉🙏 multe luni , eu crezut ca Forumul este grup AA, pina m-ai dumirit tu ca nu esteIn orice caz pt mine a ramas grupul meu AA pe care ilfrecventez zilnic...🤔😉👍
Ii aceept si-i inteleg pe toti si pe cei carora le place sau nu le place socializarea si nu-i pun la zid si nu-i judec deoarece nu este locul nimanui pe pamint sa judece...
Te imbratisez prieten drag si ne revedem curind si normal ca voi merge cu tine la grup o data...😉😂😌🙏

PS Numai noi intre noi stim cit de valoros si ce plini de calitati morale este un alcolic abstinent pt ca oamenii normali iti pun imediat o eticheta...🤔
Sunt sigura ca rizi la pozisoara mea...😂😂😉👍

Imagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 12 Iun 2019, 12:59

Ok , Draga Joy !
Îți respect opinia si ma bucur pentru ca ai reusit să rămâi abstinenta in tot acest timp.
Fiecare este liber să facă cum crede de cuviință cu viața și acțiunile sale.
Cu modestie scriu ca in acești 11 ani de experienta a mea in AA si in viața de toate zilele tu esti " singura excepti"e , care a rezistat fără grup! , fără consiliere, fără psiholog. Mai sunt si alte excepții dar . Diferite de tine.
No ofence.
. „Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta până la moarte.”Winston Churchill

În Big Book scrie despre Alcoolicii anonimi: " Nu suntem o adunătură de posomorâți,. Dacă noul venit nu ar vedea cum suntem , adică nu ar vedea veselie pe fețele noastre ar pleca..."
Cap intrajutorarea
Toate cele bune și abstinenta senină îți doresc!
Cu drag te îmbrățișez te îmbrățișez,
Tudor, alcoolic
Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”