021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Raza de soare » 10 Aug 2019, 22:55

Bine ai re cu pseudonimul tau supersimpatic si vesel, Joy, e o bucurie sa vad ca esti bine si ca ai scapat de raceala....vara e aiurea sa fii racit :)) cand e cald afara si ai frisoane...
Io la ultima raceala eram in Buc si m am dus la cycling, ma incapatanam sa nu stau in pat, sa nu stau in casa, sa ma fac ca n am nimic desi aveam :)) acum realizez ca puteam sa i imbolnavesc si pe aia de la cycling :(
Sigur, io stau in pat doar chiar cand nu am ce face, cand am febra 40 sau o entorsa. Odata am aruncat niste botine ca am alunecat pe o gresie cu ele, am facut o pirueta in aer si am aterizat pe zapada....o entorsa care m a facut sa ma duc direct in pat, era intr o dimi de iarna, cand plecam la birou :))) pupici

gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde gavroche1968 » 11 Aug 2019, 15:11

Cine este DD ? Scuze pentru întrebare !

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 11 Aug 2019, 17:36

Buna dimineata Gavroche, buna tuturor!😌👍
DD este Dumnezeu si ma exprim asa prietenos deoarece stiu sigur ca DD ne vrea pe toti sa fim fericiti si veseli asta depinzind doar de noi daca vrem sau nu sa fim, pt ca EL ne da dar nu ne baga si in traista, alegerile fiind ale noastre...🤔
Repet aici un banc pe care l-am mai spus de 100 de ori dar mie imi place si ma motiveaza...🤔😜Scuze celor care il stiu!

Deci, intr-o insula indepartata din USA, se anunta un uragan cumplit iar un Preot in Biserica lui le predica Enoriasilor ca pe ei ii vor salva Dumnezeu, sa nu-si faca probleme.
Pe rind au venit paza de coasta,pompierii dar preotul si enoriasii refuzind ajutorul si apele cresteau si vintul se intetea cumplit.Incet , incet enoriasii au plecat unul cite unul si urcat pe acoperisul Bisericii, Preotul refuzind si ultimul elicopter care venise sa-l salveze a strigat in disperare urmind a fi inghitit de prapad:"Doamne, de tocumai pe mine, care cred atit de mult in tine, ma lasi sa mor?" la care un glas din ceruri se aude:"Parinte, te-am rugat frumos sa Parasesti Biserica, ti-am trimis Garda de coasta,pompierii, ti-am trimis elicoptere dar nu pot face nimic daca nu vrei si tu...!🤔🤔🤔"😌👍

PS Cam asta faceam si eu inainte vreme in felul meu pina am invatat ca DD ma ajuta daca vreau si accept si eu sa fiu ajutata, ceea ce va doresc si voua tuturor...🙏😉😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Aug 2019, 00:59

Stiti de ce am venit?🤔😂 Sa va dedic o melodie, un "sarut" prietenesc pt fiecare dintre voi, OAMENI MINUNATI oriunde v-ati afla!🙏🤗
Si pt ca tot am venit haideti sa facem si putine lectii adica sa va transmit eu un mesaj frumos din experienta mea: am constat si am vb la telefon cu citiva prieteni si am concluzionat ca eu desi par a fi in "cuculand" uneori cu scrisul meu zilnic, nu sunt si m-am pomenit cu felicitari...🤔😂😂😂🤗 Mdaa, cred ca fiecare avem suisuri si coborisuri in viata iar eu de una singura desigur ca nu as fi facut fata la toate cite mi s-au intimplat s mi se intimpla...🤔Deci, nu stati singuri indiferent de cauze pt ca aici toti suntem la fel si nu ne judecam unii pe altii niciodata pt ca avem firile astea adictive...🤔🤗👍
De ce venisem?🤔Sa va spun tuturor ca va multumesc si va iubesc!🙏🤗👍

https://www.youtube.com/watch?v=DkeiKbqa02g

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Sep 2019, 14:41

Buna dimineata oameni frumosi oriunde v-ati afla!😌👍
Pentru ca eu inainte vreme gindeam cum gindeam si facea ceea ce faceam indreptindu-ma fara speranta incet si sigur spre ceva care nu-mi placea si nu cred ca-i place nimanui, mai ales cind si realizeaza asta...😞, dupa ce am poposit pe acest Forum am inceput sa privesc altfel viata pt ca facind la nesfirsit ceea ce faceam rezultatul era acelasi asadar am SCHIMBAT ceva(ajutata de prietenii minunati de aici)...🤔👍
Si am invatat acum ca si daca nu-mi place ceva pe Forum sa ma exprim frumos, sa nu incerc sa schimb pe nimeni si sa ajut daca pot din experienta mea , de aceea scriu eu zilnic pt ca incercind sa ajut, respectind parerea fiecaruia, eu ma ajut pe mine pentru ca sa nu uit de unde am plecat...🤔
Si pt ca sunt o fire f fricoasa si sensibila am observat ca ceea ce nu-mi place(scuze ) ma afecteaza drept pt care evit sa citesc nu din disrespect pt cel(cea) care scrie dar ca sa ma protejez doar si azi evitind sa incep ziua cu tristete am citit doar ultimul rind la un topic(scuze El Sugativo dar mie mi-e frica sa te citesc, scuze) care spunea camasa: "...ne plictisim de acelasi apus de soare"...🤔
Hmm,da' eu personal nu ma plictisesc deloc si pt mine frumusetea oricarui moment si loc ma fascineaza,este atit de minunat si ma bucur atit de mult de fiecare data la fel si nu are sens sa insist dar va spun din experienta ca FIECARE alcolic abstinent se bucura sincer , mereu si mereu de VIATA, asa cum este ea, cu bune cu rele pt ca asta este VIATA , NUMAI UNA AVEM si nu trebuie sa ne grabim sa ajungem undeva...🤔👍
Doamne ajuta tuturor!🙏🤗

Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Sep 2019, 17:08

Buna dimineata oameni frumosi oriunde v-ati afla!😌👍
De-a lungul timpului si-n toata experienta mea pe acest Forum am intilnit fel de fel de oameni, fiecare minunat in felul lui, fiecare cu cite o poveste de viata asa cum este si a mea...🤔Unii s-au curat, altii nu, au plecat la fel cum au venit...🤔Eu una, niciodata nu am pus la zid pe cineva care s-a oferit sa ma ajute si am pretuit imens acest ajutor asa cum fac si in continuare...🤔 Si experientele triste ale unora le pretuiesc enorm, fara sa ma bucur, pt ca stiu ca daca m-as credea perfecta pot ajunge din nou acolo si nu vreau...🤔Am ramas cu acesta recunostinta pe viata care este in mine nascuta, nu este vb de educatie si problabil si de asta Dumnezeu m-a vrut abstinenta, pt ca EL nu poate pacali nimeni..., ca esti un om bun sau NU...🤔🙏
Ii inteleg perfect si nu-i judec pe cei care "dau cu pietre" la pamint fiind si sub nici-o forma nu-i voi judeca eu dar o sugestie ar fi pt fiecare care este deznadajduit sa nu jigneasca pe altii pt ca isi fac rau tot lor si spun alcolicii abstinenti ca este ca si cum "ai bea otrava si astepti sa moara dusmanul"...🤔😞
Fiecare te vede asa cum este el, un om bun te vede un om bun, un om rau te vede un om rau, un hot te vede un hot...🤔
Doamne ajuta tuturor!🙏😌👍

Imagine

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 06 Sep 2019, 21:19

:) 🤗

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 07 Sep 2019, 22:40

🤗😘😍
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Sep 2019, 12:31

Buna dimineata oameni frumosi oriunde v-ati afla!😌🤗👍
Eu ca in fiecare Duminica voi merge la Biserica mea pt a-i multumi lui DD pt toate Binecuvintarile din viata mea si nu merg acolo numai cind imi este greu ci si cind imi este bine...🙏🤔👍

Ceea ce a postat Lupisor si atasez mai jos, nu mai are nevoie de comentarii, pt mine...🤔
Doamne ajuta tuturor!🙏

"I-AM CERUT SĂ NE APERE
Cu totală supunere, I-am cerut să ne apere şi să ne poarte de grijă.
ALCOOLICII ANONIMI Nu puteam să am grijă de viaţa mea de unul singur. Am încercat, dar n-am reuşit. „Păcatul fundamental” m-a târât spre cele mai adânci prăpas­tii posibile şi, neputând nici măcar să funcţionez, am acceptat faptul că aveam cu disperare nevoie de ajutor. Am încetat să mai lupt şi m-am supus în totalitate lui Dumnezeu.Abia atunci am început să evoluez! Dumne­zeu m-a iertat. O Putere Superioară ar fi trebuit să mă salveze, deoarece doctorii nu credeau că mai am şanse să supravieţuiesc. M-am iertat şi mă bucur de o libertate de care nu am mai avut până acum parte. Mi-am deschis mintea şi sufletul în faţa Lui. Cu cât mai multe învăţ, cu atât mai puţine ştiu – un adevăr umilitor – dar chiar vreau să continui să evoluez. Mă bucur de seninătate, dar numai atunci când îmi las viaţa în totalitate în grija lui Dumnezeu. Atât timp cât sunt sincer cu mine însumi şi Îi cer să mă ajute, pot să-mi menţin această existenţă plină de satisfacţii.Încerc, măcar astăzi, să-i fac voia Lui –absti­nent.Îi mulţumesc lui Dumnezeu că astăzi pot să aleg să nu beau.Astăzi, viaţa e frumoasă!"

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 12 Sep 2019, 23:10

Atat de frumos a zis in textul de la tine parintele Steinhardt :)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”