021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Power
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Power » 27 Ian 2021, 17:14

Hey, Dora! Barbia sus!

Inteleg, cum sa nu inteleg! Daca nici eu nu mai inteleg, atunci cine? Poate Fizz sau cum il chema pe ala:)).
Frica ti-o inteleg si mai profund. E frica noastra, a tuturor celor care mai activam in dependenta. Cand, cat si pana cand cred ca sunt intrebari comune.
Referitor la impacare, consider ca impacarea duce la abstinenta, iar abstinenta la o liniste satisfacatoare.
Nici eu nu sunt impacata cu mine si nu consider ca e vreo persoana impacata cu ea care sa mai bea la nivel de dependenta.
Impacata nu sunt pentru ca nu m-am resemnat, nu mi-am asumat trecutul si acceptat prezentul. E un subiect foartr vast, dar analizandu-ma am constatat un lucru. In trecut, imi placea cand auzeam ca oamenii inteligenti sunt mai predispusi spre adictii sau renunta mai greu. Este o scuza patetica imbracata in cuvinte lingusitoare!
Consider ca oamenii cu un orgoliu puternic, cu o mandrie mistuitoare nu pot renunta mai usor sau chiar deloc. Cei lipsiti de vanitate, accepta mai usor ca Life is a bitch si la un moment dat se resemneaza.
Pretentiile de superioritate, faptul ca viata prezenta nu arata asa cum ne-am imaginat-o, constientizarea incapacitatii de a ne ridica la propriile idealuri nu fac decat sa ne impinga spre adictii si depresie (nu neaparat in ordinea asta). Cel putin eu aici am de lucrat. Sa accept ca asa arata viata mea in prezent, sa nu-mi mai fac tot felul de ganduri si iluzii, gen: cum ar fi fost daca, as fi putut face atatea, meritam mai mult etc si sa-mi misc fundul in sensul de schimbare. Sa nu mai repet aceleasi greseli, sa renunt la persoanele toxice din viata mea, la tot ce-mi creaza disconfort si neimpliniri (atat cat se poate), sa-mi resetez standardele din temelii si sa-mi creez alte idealuri.
E clar ca trecutul nu-l mai pot schimba si daca nu-mi schimb prezentul, viitorul, cat va mai fi, va fi jalnic!

Power
Veteran
Veteran

Mesajde Power » 27 Ian 2021, 17:18

P.S. Pff, ce logoree am avut:).
Daca e cineva care nu rezoneaza cu ce am scris, recomand recitirea textului si, dupa, putem sta de vorba:)

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 27 Ian 2021, 21:27

Buna seara dragele mele si daca este cineva care sa va inteleaga perfect sunt si eu pt ca asemeni voua am fost si eu si aveam atit de multa suferinta acumulata si atitea frustrari si atitea pareri de rau si atitea remuscari, ce sa mai zic...Sincera sa fiu am crezut ca niciodata nu voi reusi si mai beam si pt asta gindindu-ma la cita suferinta am provocat in jurul meu fara sa vreau si pt care platesc si in ziua de astazi...🤔😞
Mda, ceea ce vreau sa spun eu este ca poate fi mult mai usor decit va inchipuiti voi ca poate fi...🤔 Uite, de ex eu am lasat deoparte analiza a ceea ce credeam eu ca am facut rau sau analiza ceea ce trebuia sa primesc si n-am primit din partea altora si am acceptat ca trecutul cu tot ce a cuprins el nu poate fi schimbat, viitorul nimeni nu stie ce va fi si nu mi-a ramas decit prezentul, adica ziua de azi in care eu cu sfintenie nu beau.Numai ziua de astazi...🤔Normal ca nu stiam ceea ce trebuie sa fac inainte dar citind povestile de aici si aplicind din experienta celor care erau abstinenti inaintea mea am devenit si eu ca ei, abstinenta.🤔
O seara frumoasa in continuare sa aveti si va pup cu drag, Dora😘 si Speranta😘!
Noapte buna tuturor!😊

PS Dupa veselia de dimineata,plecata fiind undeva am pierdut cheile de la casa de a trebui sa chem o firma specializata sa descuie.🙄

PS Chiar daca cineva are alta parere este ok sa si-o exprime fara a dori sa implementeze cuiva ceea ce crede el(ea) , fiecare vorbind din experienta si trairile lui.Alegerea este a fiecaruia ceea ce i se potriveste lui.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Power
Veteran
Veteran

Mesajde Power » 27 Ian 2021, 22:20

Buna seara!
Hai c-am luat pauza de la serial, sa-mi fac un ceai de tei. Sunt f, f, f cumintica:).
Joy, cam asta spuneam si eu:). Diferenta consta in faptul ca oamenii orgoliosi si mai vanitosi asa, gen eu, se impaca mai greu cu unele chestii si de aici vine si greutatea enorma in a renunta la anumite adictii. Aici trebuie sa intervina smerenia care merge mana in mana cu renuntarea, d.p.m.d.v.
Nu trebuie nimeni sa fie de acord cu mine, doar era o constatare transformata intr-o parere. Daca atunci cand te-ai referit la implementat m-ai pomenit:), nu sunt Bill Gates, inca:)).
Nu am confundat cu implantat:).
O seara linistita si senina tuturor!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 27 Ian 2021, 22:41

Noapte buna Speranta (scrii super misto)😘, noapte buna tuturor!🙋

Power
Veteran
Veteran

Mesajde Power » 27 Ian 2021, 22:47

Multumesc.
Noapte buna!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Ian 2021, 08:55

Când să mă bag și eu la un meci , s-a terminat campionatul , dar eu nu mă prea pricep la tenis de masa , dar la biliard am "pierdut " ceva ani , mă apuca dimineața cu cate o duzină de beri băute 😢
Speranța , mi-a plăcut foarte mult logica ta și cum ai scris ,daca nu am grija de prezent , nu se poate întrevedea un viitor mai bun .
O zi frumoasă va doresc tuturor , azi îmi doresc să nu beau .🙏
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Ian 2021, 08:56

Buna dimineata lume!😊👍

Nu vreau sa va povestesc ce zi urita am avut ieri si seara megind sa mincam la un restaurant f privat, eram doar noi doi inauntru, cinta o muzica care te facea depresat de l-am rugat pe patron sa o schimbe frate, sa ne puna o sirba, o batuta, ceva...🙄😂😂 Cind eram mai tinara nici nu proiam sa aud de muzica pupolara dar acum o pretuiesc pe cea atutentica fara floricele, de ex Sofia Vicoveanca este favorita mea.

Astazi de dim citindu-l pe Lupisor(multumesc), ati vazut ce-a scris?Fantastic!

Acum trebuie sa plec dar cine nu bea cu mine azi sa spuna "prezent'!

O zi frumoasa, abstinenta si senina TUDOR🤗, Speranta😘, Vbc 🤗 , Doruta😘&Co!🤗

https://www.youtube.com/watch?v=ajiopcnOF24

Power
Veteran
Veteran

Mesajde Power » 28 Ian 2021, 09:09

Buna ziua!
Colea, multam fain:)! Sper ca esti bine. Esti:)?
Cat despre campionat, oricand poate incepe altul, dar nu la tenis de masa ca nu stralucesc:).
O zi senina si minunata tuturor!

Power
Veteran
Veteran

Mesajde Power » 28 Ian 2021, 09:43

Joy:), asta e preferata mea de la Sofia:) si din intreg repertoriul folcloric:). Chiar acum o ascult.
https://youtu.be/JRQhcwbbq9E

Înapoi la “POVESTEA MEA”