021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5,
Sa stii ca si eu ma bucur ca sunt abstinent, desi am o viata mai a agitata decat in perioada de consum. Ma uit in jurul meu si vad multe persoane: rude, vecini care consuma alcool, cat sunt de afectati de acesta boala precum si alte probleme de sanatate care deriva din cauza consumului.
Multumesc lui Dumnezeu ca sunt treaz, am avut de curand o problema in familie cu o ruda in varsta, daca eram in perioada de consum nici nu eram in stare sa gestionez situatia!
Lasatul de alcool a fost cea mai buna decizie din viata mea, consider ca a fost ultimul tren.
Am avut o sansa la un milion, am fost ajutat, ptr. cei care cred in astrologie:,,s-au aliniat planetele".
De curand am fost intrebat de o ruda daca am mai baut (ea consumatoare), eu am raspuns ca nu , nu vreau sa patesc ca x. Nu stiu de ce au impresia unii ca eu m-am lasat de bautura asa de fandoseala, dar ma rog, probabil deranjez pe unii.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Iliuța-JOY!
Multumesc pentru urări!
Felicitări pentru abstinența ta si sunt recunoscător pentru abstinența mea!
Fiecare zi în abstinența este o binecuvântare.
Totusi am învățat să am grijă la așteptări de la oameni.
Tocmai ce am primit
March 16, 2020 Quote of the Week
"Expectations are premeditated resentments."
Even after all my time in recovery, I often find that I still try to control people, places, and things. Even though the First Step teaches me about my powerlessness and the Third Step gives me direction for dealing with life, I still find myself resentful when things don’t go my way. And I can usually trace my resentments back to my expectations.
When I can get calm and take a sober look at a situation, I realize that my expectations are indications that I haven’t fully turned my will and life over to God. It means that I have tried to control everything again, and that I have forgotten my true role in life: to suit up and show up, do the best I can, and leave the results up to God. Since expectations are just results in disguise, it’s no wonder they so easily lead to resentments.
Today, I recognize expectations for what they are: reminders to refocus my energy and thoughts on the actions I am about to take, rather than trying to direct and control the results. It helps to work the First, Second, and Third Steps, as doing so allows me to remain open to God’s lessons and gifts that show up in the results. They are always there if I am open to them, and appreciating and learning from them keep me safe from unnecessary resentments.
„Așteptările sunt resentimente premeditate”.
Chiar și după atâta timp în recuperare, deseori încă mai încerc să controlez oamenii, locurile și lucrurile. Chiar dacă Primul Pas mă învață despre neputința mea și Al Treilea Pas îmi oferă direcție pentru a face față vieții, totuși am resentimente atunci când lucrurile nu ies așa cum doresc eu. Și, de obicei, îmi pot urmări resentimentele până la așteptările mele.
Când pot să mă liniștesc și să arunc o privire lucidă asupra unei situații, îmi dau seama că așteptările mele sunt indicii că nu mi-am predat pe deplin voința și viața către Dumnezeu. Înseamnă că am încercat din nou să controlez totul și că am uitat adevăratul meu rol în viață: să mă pun în regulă și să fiu prezent, să fac ce pot eu cât mai bine și să las rezultatele la Dumnezeu. Având în vedere că așteptările sunt doar rezultate deghizate, nu este de mirare că acestea duc atât de ușor la resentimente.
Astăzi, recunosc așteptările drept ceea ce sunt: memento-uri să-mi reorientez energia și gândurile cu privire la acțiunile pe care urmează să le fac, mai degrabă decât să încerc să direcționez și să controlez rezultatele. Îmi ajută să lucrez primul, al doilea și al treilea pas, deoarece acest lucru îmi permite să rămân deschis la lecțiile și darurile lui Dumnezeu care apar în rezultate. Ele sunt întotdeauna acolo dacă sunt deschis pentru ele și aprecierea și învățarea din ele mă feresc de resentimente inutile.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Taii »

Salut Iliuta, de cat timp esti free si cum ai reusit? Si daca poti sa imi spui și câți ani ai...
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Taii »

Hei, mersi pt răspuns. Nu voiam sa sune aiurea chestia cu varsta, voiam mai mult sa stiu daca mai sunt si alte persoane de varsta apropiata mie care au probleme cu alcoolul. Sau daca au avut in trecut pe la varste fragede. As fi curioasa sa stiu povestea ta daca vrei sa o impartasesti..m-ar ajuta. Eu ma lupt de câțiva ani cu chestia asta si cu depresia :( in general ma gândesc ca, consumul excesiv de alcool e asociat cu anxietatea si depresia...
Daca ai întrebări pentru mine iti raspund cu drag :)
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Taii »

Problema la mine e ca din cauza anxietății si depresiei m-am apucat serios de baut. Am incercat terapie, pastile de toate si doar alcoolul ma scotea din aceste stari. Anul trecut pe vremea asta am reusit sa stau 2 luni jumate clean după care am revenit la vechiul obicei. Astazi nu am baut si sper sa reușesc in continuare. Iau si un medicament in paralel de la medicul psihiatru. Medicament pe care îl am prescris de vreo doua luni dar nu am avut curaj sa il iau pana acum. Sper sa ma ajute...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Vizitator123$5 !
Dumnezeu ne ajuta dar nu ne baga in traista .
"Credinta fara fapte este moarta " Tu ai crezut dar ai si actionat . Cum nu muntele a mers la Mohamed ci Mohamed a mers la munte asa si cel care a cerut ajutor a pus osu' la treaba tot asa si tu ai facut daca ai vrut ceea ce avem noi ,(AA) ABSTINENTA .
O duminica placuta iti doresc acolo unde te afli .
Te imbratisez virtual ca nu se transmite covid-19

Sper ca nu te-a deranjat poverbul cu Mohamed !🙂
Imagine
Ultima oară modificat 10 Mai 2020, 20:18 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de tudor »

👍😘
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de And_y »

Buna dimineata Vizitator123$5,
Ma regasesc in cele scrise de tine, diferenta ca eu doar dadeam cu putina apa pe fata si o tona de parfum si plecam la lucru, asa spre orele amiezii.
O data m-a intrebat cineva:,, Esti in concediu?" eu :,,Nuuu, ma duc mai tarziu astazi."
Iar pe drum si la serviciu incepeau transpiratiile reci, ca sa nu mai zic de susotelile colegilor.
Dar cele mai urate erau remuscarile, starea aia de vinovatie, brrr..., mi se face pielea gaina si acum.
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesaj de Ambasador »

De multe ori imi amintesc vorbele tale Vizitator123$5. "Merg paralel cu alcoolul. Eu pe drumul meu, el pe drumul lui". Recunosc ca multe seri le-am obtinut fara alcool doar gandindu-ma la vorbele tale, iar pentru asta, iti multumesc! Simplitatea explicatiilor tale au de fapt o logica extraordinara. E o profunzime ascunsa, putin sesizabila, dar are esenta!
Imi place ideea ta de ACCEPTARE, lucru care pentru mine este sinonim cu.. budhismul, daca vrei. E ca si cum ar trebui sa merg in India acum, sa le inteleg meditatiile lor karmice, sau ca si cum ar trebui sa-mi fac la propriu un detox mental.
Pentru mine, ideea de ACCEPTARE, mai este sinonim cu VINDECARE, cu INTELEGEREA ABSTINENTEI. Ei bine, desi esti atat de clara in tot ceea ce scrii Vizitator123$5, in mine exista un blocaj peste care inca nu pot sa trec si care ma impiedica sa inteleg cum functioneaza totul..
ACCEPTAREA de care vorbesti pentru mine mai este sinonim cu ceva.. DIVIN. Nu pot ajunge acolo si basta. Nu vreau sa transmit incrancenare, ci doar dorinta de a reusi tot ceea ce simti tu si toti cei care au ajuns sa simta ACCEPTAREA.

PS: Daca mai scriu pe forum, este pentru ca tin la el si la voi. Daca nu mai scriu pe topicul meu, este pentru rusinea de a nu reusi. Nu puteam transmite pozitive, nu ma ajutam si nu ajutam. De aceea am preferat sa va citesc, sa va ascult, sa iau aminte si sa va mai salut, din cand in cand.. Macar de drag si dor..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Încuiat