021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prima zi dupa ani intregi.

Aici puteti povesti experientele personale.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Serghei !
Eu am inteles ca alcoolismul este ca si o boala , iar de o boala nu scap cand vreau eu , am zis stop bolii si am scapat .

Tratamentul meu este o schimbare a atitudinii mele in fata vietii si dupa cum a spus fratele Iliuta , sa fiu atent ca doar astazi sa nu beau .
Eu am gasit utile si temele de la inceputul site-lui alcohelp , cu gestionarea emotiilor , a situatiilor de risc , chiestionarul etc.
O seara frumoasa Seghei si pe maine !
Ai scris :
Parca ar merge o bere....
Nu stiu la tine , dar la mine dupa primul pahar , bere mi se dechidea ,, supapa " 😊 si voiam din ce in ce mai mult , pana de multe ori nu mai stiam de mine.
Tot de la prietenii nostri alcoolici am aflat ca primul pahar , sticla, inghititura de bautura imi fac rau , nu ultima. Nu ma ating de primul pahar si nu am cum sa ma imbat .
Colea , imi repet sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Serghei pentru zilele de abstinenta , suntem langa tine !
M-am gandit sa iti copii zilnic fragmente dintr-o carte care mie mi-a placut foarte mult , "Viata fara bautura " , pentru ca eu nu stiam cum sa traiesc fara sa beau , pentru ca abstinenta este singurul remediu pentru boala numita alcoolism .
Ţinând minte că alcoolismul este o boală incurabilă, progresivă, fatală
Mulţi oameni, pretutindeni în lume ştiu că nu pot mânca anumite mâncăruri precum scoici, ouă, castraveţi, zahăr sau altele deacest fel – fără să îşi provoace mari neplăceri sau fără să se îmbolnăvească. Poate că cine este alergic la anumite mâncăruri îşi plângede milă şi se văicăreşte în faţa oricui vrea să asculte, pentru această interdicţie nedreaptă; poate că se lamentează fără încetare înlegătură cu faptul că nu i se permite să consume ceva delicios, pentru că-i este dăunător sănătăţii.Evident, chiar dacă ne simţim nedreptăţiţi , nu este înţelept să ne ignorăm constituţia fiziologică. Neluând în seamă limitele, putem ajunge la mari neplăceri sau la boală. Ca să ne păstrăm sănătatea şi fericirea, între cote rezonabile, trebuie să învăţam să trăimcu corpul pe care-l avem.Una dintre noile obişnuinţe de a gândi, pe care şi-o poate dezvolta alcoolicul în recuperare, este convingerea („fără nervi”)că este necesar să evite substanţele chimice (alcoolul şi celelalte droguri care-l substituie), dacă vrea să-şi menţină sănătatea.Avem dovezi, din vremea băutului şi din experienţa cu alcoolul a sute de mii de bărbaţi şi femei de-a lungul veacurilor: ştimcă pe parcursul anilor de băut, problemele noastre legate de alcool s-au înrăutăţit continuu. Alcoolismul este progresiv.O desigur, mulţi am avut perioade de luni sau chiar de ani, când credeam că maniera de a bea ni s-a îmbunătăţit de la sine.Păream a fin în stare să consumăm destul de mult, fără pericol. Sau, ne abţineam de la băutură, cu unele mici excepţii, când o făceamlată într-o seară, dar băutul nu se înrăutăţea vizibil, cel puţin nu în ochii noştri. Nu se întâmpla nimic oribil sau dramatic. Totuşi acum, ne dăm seama că, mai devreme sau mai târziu, problema băutului devenea, inevitabil, din ce în ce mai serioasă.Unii medici experţi în alcoolism nu au nici o îndoială în privinţa faptului că alcoolismul se înrăutăţeşte constant, odată cuvârsta. (Cunoaşteţi pe cineva care nu îmbătrâneşte?)Suntem, de asemenea, convinşi – după nenumărate încercări de-ale noastre de a dovedi contrariul – că alcoolismul este incurabil, exact ca alte boli fără remediu. Este „nevindecabil”, în sensul că nu putem modifica structura chimică a corpului nostru casă redevenim băutori normali, de societate, cum am fost mulţi în tinereţe.Cum zicem unii dintre noi, nu ne putem schimba structura, exact aşa cum un castravete murat nu mai poate redevenicastravete proaspăt. Nici un medicament, nici un tratament fiziologic nu a vindecat alcoolismul cuiva.

În plus, după ce am văzut mii de alcoolici care nu s-a oprit din băut, suntem absolut convinşi că alcoolismul este o boalăfatală. Pe lângă faptul că am văzut mulţi alcoolici murind din cauza băuturii, fie în timpul unor simptome de sevraj de tip deliriumtremens sau convulsii, fie de ciroză a ficatului legată direct de consumul de alcool, ştim şi că multe decese, neatribuite oficialalcoolismului, sunt în realitate cauzate de acesta. Adesea, când cauza decesului în acte apare ca: accident rutier, înecat, sinucidere,victimă a uni omor, criză cardiacă, incendiu, pneumonie sau infarct, băutul nemăsurat a condus la starea sau evenimentul fatal......
Sursa : https://www.scribd.com/fullscreen/84877026
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Serghei , salut Iliuta !
Serghei ,daca crezi ca tentatia ar fi prea mare , poti sa refuzi sa mergi in prima perioada a abstinentei , viata este mai importanta .
Oricum , daca ai telefonul cu tine , poti scrie sa ceri un sfat prietenilor de aici cu mai multa experienta si sunt sigur ca iti vor raspunde , cum au trecut ei prin aceste momente .
Iti copii inca un capitol din cartea : ,,Viata fara bautura " , cu aceasta ocazie citesc si eu, ca sa nu uit :
17. Atenţie la stările de exaltare !
Pentru un mare număr de băutori (alcoolici sau nu), băutura transformă starea de disconfort interior, într-una de eufore. Această metodă, folosită pentru a fugi de durere în plăcere, este cunoscută sub numele de "evadarea în alcool".Dar, mii şi mii dintre noi ştim că, de foarte multe ori, fuseserăm deja într-o stare de veselie, înainte de a bea un pahar. La orevizuire atentă a trecutului nostru cu băutura, un mare număr dintre noi constatăm că am băut adesea ca să intensificăm starea deveselie, deja jubilată.Aceasta experienţă a dat naştere sugestiei care urmează. Aveţi mare grijă în momentele de sărbătorire sau în care vă simţiţi extraordinar de bine.Când lucrurile merg grozav de bine, atât de bine, încât vă simţiţi de parcă n-aţi mai fi alcoolic - prudenţă maximă! În asemenea momente (chiar şi după câţiva ani de abstinenţă împlinită), gândul că ar prinde bine un păhărel poate părea foarte firesc iar amintirea mizeriei din zilele de băut se estompează pentru o vreme. Doar un păhărel începe să apară ca mai puţin fatal şi curând ne vom convinge că nu ar fi nici primejdios, nici dăunător.78 VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ
Mai mult ca sigur, un singur păhărel nu ar fi - pentru un băutor normal. Însă, experienţa noastră cu băutura ne-a tot arătat ce poate face unora ca noi, care nu putem bea ca băutorii normali, un presupus inofensiv păhărel - în realitate, unul fatal. Mai devreme sau mai târziu, acesta ne va convinge că un al doilea păhărel n-are cum să ne facă rău. Şi, la urma urmei, de ce două, după primele? Băutul de bucurie sau la sărbători, când avem un motiv legitim pentru veselie, în mijlocul rudelor sau prietenilor joviali, care pot bea fără nici un pericol, apare ca deosebit de tentant. Băutul celorlalţi ne apare ca o presiune socială asupra noastră, să facem şi noi la fel. Acest fenomen se explică, probabil, prin mentalitatea ca un pahar de etanol (alcool etilic) nu poate lipsi de la petrecerile cu voie bună (precum nici de la cele de doliu). Conexiunea aceasta poate persista în mintea noastră mult timp după ce aflam că nu mai este nevoie să bem.Acum ştim că există multe căi pentru pararea acestei presiuni sociale de a bea, precum căile descrise în capitolul 26. Pe scurt, să ne reamintim ca nici o situaţie nu ne aduce vindecarea din alcoolism, boala care este activată în clipa în care începem să bem, in-diferent de ocazie sau de motiv. În cazul unora dintre noi, impulsul de a bea un păhărel de voie bună, când ne simţim deosebit de bine, este şi mai perfid când nu avem nimic de sărbătorit şi când nu ne presează nimeni să bem. Acest impuls poate apărea din senin, în cele mai neaşteptatemomente, fără să putem vreodată înţelege din ce cauză.Acum ştim să nu intrăm în panică, atunci când apare gândul la un pahar de alcool. La urma urmelor, este un gând firesc în zilele noastre şi, de înţeles în cazul acelora dintre noi care deveniserăm maeştri în această artă, prin practică îndelungată.VIAŢA FĂRĂ BĂUTURĂ 79
Dar gândul la un pahar nu este în mod necesar acelaşi lucru cu dorinţa de a bea unul. Şi apoi, nici gândul, nici dorinţa de a bea nu trebuie să ne arunce pradă deprimării sau fricii. Ambele pot fi privite, pur şi simplu, ca un semnal se alarmă, menit să ne reamintească pericolele alcoolismului activ. Pericolele acestea sunt permanente, chiar şi atunci când ne simţim atât de bine, încât ne întrebăm dacă este normal ca cineva să se simtă astfel.
https://www.scribd.com/fullscreen/84877026

O zi buna Serghei si iti multumesc ca scrii aici pe forum .
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Serghei ,
Inainte sa ma apuc de baut , eram foarte timid , introvertit si abia silabiseam cateva cuvinte , nu ma simteam bine in colectiv , etc. Band , am vazut ca vorbesc mai mult , ma integram mai bine si in ani de bautura am ajuns rau de tot :
-beam ca alcoolul sa ma ajute sa vorbesc si ma imbatam de nu mai stiam ce vorbesc , mi se impleticea limba in gura
-beam sa socializez si am ajuns sa nu mai raspund la usa si la telefon intr-o depresie grea
-beam sa uit de probleme dar problemele erau si mai mari
-beam ca sa ma ascund de mine , dar eram tot timpul impreuna cu mine oriunde as fi fugit
A trebuit sa incep sa ACCEPT in primul rand .
Nu , odata ce am ajuns alcoolic nu ma mai pot intoarce sa fiu un bautor normal .
Imi place tare mult balanta decizionala de la inceput , de pe forumul Alcohelp: de scris pe foaie de hartie cu pixul in mana , impart in 4 foaia, 2 coloane si doua randuri :
1. Cu ce ma ajuta astazi daca as bea ? 1.Dreapta Ce imi poate dauna daca as bea astazi, in ziua in curs ?
2 . Cu ce ma poate ajuta pe termen mai lung (maine , poimaine ) daca as bea astazi 2. Dreapta Ce mi-ar putea dauna pe termen mai lung (maine , poimaine , etc )daca as bea astazi ?

O seara frumoasa Serghei iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Serghei ,
Da , eu acum ma simt eliberat de alcool , si nu constrâns ca nu mai pot bea ci nu imi mai doresc sa beau .
Ma simt bine in pielea mea azi (piele care este ca de sarpe dupa doar o zi de soare ,m-am ars acum vreo saptamana la soare )
Daca beiai la meci castigau favoritii ?
Am inteles ca negarea ar aduce chiar frustrare :
nu am putut sa beau la meci
care se poate schimba in ceva pozitiv , eu vreau sa nu mai beau alcool .
O zi buna Serghei si pofta buna !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Serghei , maine dimineata la cafea o iti scriu si eu o parere despre ceea ce ai spus , ca totul este trist fara alcool .
O seara frumoasa iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Serghei , scuza-ma , am sărit o zi cu răspunsul .
Da, dar jumate din stadion a baut.
Cine isi permite sa beie poate sa bea , eu personal mi-am băut porția pentru vreo 3 vieți , si stiu ca "un pahar este prea mult si 100 prea putine " , este un mod de a spune ca la mine se declanseaza compulsiunea de a vrea din ce in ce mai mult alcool dupa o cantitate infima ingerata , pot sa nu ma mai opresc pana la moarte ( cum a fost in cazul tatalui meu ) .
Viata parca nu mai are nicio culoare, totul e trist.
Viata este asa cum este ea , dar eu beam ca eram si sunt o persoana dependenta prin felul de a fi. Cred ca video-ul ce urmează explica foarte bine in imagini ce este dependeta , apropo de culoarea vietii :
https://www.youtube.com/watch?v=HUngLgGRJpo
O zi buna Serghei si multumesc ca esti aici !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de andi36 »

Saluf Serghei,

Si eu am venit ieri pe forum si azi e a doua zi, dar sunt increzator k putem reusi impreuna. Nu sunt mare microbist dar inteleg senzatia kand toata lumea consuma pe langa tine sau eventual sa stai k prieteni la sprit si tu sa nu bei ( am stat de 2 ori fara sa consum odata 7 luni si odata 5 luni) prb k eu de fiekqre data kand am stat a fost un chin si nu am ajuns niciodata la performanta sa pot sa traiesc linistit fara alcool. Dar inainte kand am avut pauza a fost doar k o pedepsa k sa pot sa fiu apt la servici si atunci kand m am reapukat a fost k un premiu....deci abia akum de 2 zile am constientizat k nu ma pot opri si fac lucruri de kare nu sunt mandru atunci kand consum!!! Sper sa rezistam impreuna. O zi buna iti urez si usoara.
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de andi36 »

Sal Serghei,
Makar nu bei azi!!

Salutari si numai bine!!!!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Prima zi dupa ani intregi.

Mesaj de sobrichet »

Buna Serghei, bine ai venit.

Daca e adevarat ce ai scris tu pe-aici ( sper sincer sa nu fie ), pe langa alcool tu mai ai cel putin o problema acum. AI RAMAS FARA OUA SI COCOSUL TAU A DEVENIT ONANIST.

E foarte ambiguu ce scrii tu pe-aici, probabil din cauza asta nu vei primi o sustinere multumitoare.

Iti recomand sa-ti faci o analiza sincera la ce ai scris, si sa te pui in locul celor de la care astepti ajutor. Nu cred ca ti-ai pierde timpul sa incerci sa ajuti pe cineva sa se opreasca din baut atat timp cat el abia asteapta sa termine un rahat de tratament antialcool ca sa poata sa bea din nou.

O zi linistita iti doresc.
Scrie răspuns