021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesajde Joy » 24 Iun 2018, 14:39

Buna dimineata Andi!
Foarte frumos scrii si repet, ATITUDINEA ta este super , fiind modest este o mare calitate si nu inseamna ca trebuie sa urmezi orb tot ceea ce spunem noi, intreaba-ne si vom raspunde.Faptul ca esti receptiv ...va da roade.👍Totodata, apropos de servici, faptul ca ai inteles ca cel mai mult lucreaza in abstinenta este ASTAZI nu beau, APLICA oriunde vei fi si in orice vei face, numai AZI, miine vedem noi...si fa asta zilnic.😉👍ATIT si cu gindurile si amintirile, accepta ceea ce nu poti schimba si schimba ceea ce poti pt ca daca trecutul nu-l mai putem schimba, cu siguranta ne putem schimba viitorul...🤔👍(spun inteleptii eu doar am invatat de aici de pe Forum prin prietenii minunati ).
Eu la servici ma simt ca intr-un loc oarecare in care lucrez.Nu am rezistat, nu m-am opus, am aplicat invatamintele de-aici deci n-am nici-un merit.
O Duminica frumoasa plina de pace si liniste sufleteasca tuturor, va doresc cu drag!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Emilian
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Emilian » 24 Iun 2018, 16:03

Bună sunt alcoolic si vreau sa îmi readuc liniștea în viața. E foarte greu! Cum incep...rup. Cel mai mult am stat 60 zile cu jurnalul din aplicația alcohelp. Am mers de două ori la AA dar nu pricep marele ajutor.Toți sunt acolo de 3, 6 ,2 ani.etcetera. E prea devreme sau prea târziu? Poat spune cineva?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Iun 2018, 18:09

Buna Emilian!
Nu stiu pentru altii dar stiu ca pentru mine a lucrat "agatindu-ma" de acest Forum si de toti cei care scriu aici...🤔
Ca o sugestie pt ca ai intrebat ,eu ti-as sugera sa tii aproape de Andi si sa mergi umar la umar cu el...si cu noi!🤔 Este incepator si face foarte bine si nu te costa nimic sa incerci...Ceea ce el a inteles , lucru extrem de simplu care sta la baza abstinentei este ASTAZI nu beau, numai ASTAZI si faci asta zilnic si mai vorbim...🤔 Eu astazi ma pot bucura alaturi de cei cu care am inceput abstinenta aici si avem aceeasi "anisori" intr-ale abstinentei, cu bune , cu rele, asa cum a fost si este viata pt fiecare dar fara sa mai bem...🤔👍

Totodata, fa-ti un topic al tau la sectiunea "Prezentati-va" asa cum avem toti si asemeni tie eram si eu ceva ani in urma cind scriam la fiecare, nestiind ca trebuie sa am si eu "casuta" mea.Nu este o observatie ci o sugestie , desigur.
Numai bine iti doresc si tine aproape!👍

Imagine

Sunt autorul acestui subiect
andi36
Boboc
Boboc

Mesajde andi36 » 25 Iun 2018, 08:10

Buna diineata,

Ca de obicei imi incep1 ziua sa ies la prima ora afara cu Denis si azi o zi frumoasa si tot azi e a 6 a zi cand "azi nu voi gusta" dar cine le tine numarul:))
Multumesc Joy pt cuvintele tale frumoase si incurajarile tale, am sa te tin la curent cu tot ce se intampla la munca cand voi incepe, de mom ieri am avut un semitest sa zic asa...am facut gratar, nu pot sa nu zic ca nu mi a fugit gandul de cateva ori la gustat ceva, numai gustat, nimic mai mult:)), dar m am tinut tare si le am gonit cat de repede pe cele ganduri:) . Ma bucur ca am avut puterea caci azi sunt cumva mandru:)) stiu stiu ai sa imi zici sa am grija si sa nu fiu mandru caci nu poti fi mandru cu alcoolul...deja imi fac autocritica si ma bag iar pe metereze:).

Emilian, eu abia incep a 6 a zi deci sfaturi nu am ce sa iti dau decat sa citesti cat mai mult si aici pe forum povestile ale atator oameni frumosi si orice material iti cade in mana...ggle este plin..eu asta am facut si incerc sa ma inteleg bine, si hai sa incepem impreuna si sa ne tinem de treaba!!! Nu avem decat un singur lucru de facut, sa nu bem azi!!atat nimic mai mult:))
Va doresc o sapt cat mai frumoasa dar nu inainteva sa urez o zi de luni abstinenta!!!
Numa' bine!!!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 25 Iun 2018, 14:36

Buna dimineata Andi!
Si eu eram cuprinsa de frici la inceputuri si am si intrebat atunci pe Forum si nu mi-a raspuns nimeni...😂😂😂😁Am citit si am tot citit pe-aici si a fost ok Vei avea multe incercari dar daca-ti respecti promisiunea facuta de dimineata cu ASTAZI NU BEAU, totul va fi ok!😉👍
Tine aproape si vom fi alaturi de tine mereu!👍

andi36
Boboc
Boboc

Mesajde andi36 » 25 Iun 2018, 20:46

Buna seara Joy,

Tin sa iti multumesc pentru suportul tau, acu sunt bine si linistit, maine mai am un hop si tot maine am sa aflu cand incep sa lucrez. Sunt optimist caci cu ajutorul vostru si cu vointa meaam sa reusesc, stiu abia au trecut 6 zile dar ma simt ok si nu am avut mai mult de 2,3 ori pofta si ma bucur ca am trecut peste.

O seara cat mai frumoasa si nici azi n am gustat!!!
Andi

andi36
Boboc
Boboc

Mesajde andi36 » 26 Iun 2018, 21:59

Buna seara,

Azi am avut o zi super plina...am trecut doar sa va salut si sa semnez condica...o seara cat mai buna si maine o zi fara baut.

Numa' bine!!

Ps: nici azi n am baut:)

andi36
Boboc
Boboc

Mesajde andi36 » 28 Iun 2018, 19:04

Salut,

Am trecut iar in fuga sa va anubt k sunt bine si fara gand sa beau azi.
Multumesc va urez o zi cat mai buna!!!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 29 Iun 2018, 00:40

Buna Andi si ma bucur ca esti constinent de ceea ce nu trebuie sa faci, poate chiar mai important decit ceea ce trebuie...🤔
Ca o remarca a mea, sa stii ca eu uneori eram cam suparata pe la inceputuri cind scriam si nu prea imi raspundea nimeni uneori si am invatat in timp ca fiecare are problemele lui si nu trebuie sa judeci sau sa tragi concluzii deoarece uneori pot fi gresite.
Succes la noul loc de munca si tine aproape!👍

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Iul 2018, 08:49

Salut Andi , ce mai faci ? O zi buna iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”