021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Aici puteti povesti experientele personale.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de sobrichet »

Salut Andi, iti sta mai bine fara " k ", rusii o folosesc mai mult.

Pai daca stii teorie, incepi sa te impaci cu gandul ca ai probleme cu alcoolul si ca ar trebui sa renunti la el cred ca trebuie doar sa pui in practica. Nu va fi greu daca ai ceva hotarare si nu gandesti prea mult. Cand simti ca-ti vine pofta de a bea ceva alcool, baga repede ceva lichide si iti va trece pofta. Cam asta-i toata treaba pentru inceput. Eu asa am functionat cateva saptamani bune. M-am ferit de ocazii, mi-am controlat cat am putut frustrarile si bucuriile, si incercam sa fiu cat se poate de linistit indiferent de ce aparea in jurul meu.

Felicitari pentru cele 3 zile, si mult succes in continuare!
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Salutare,

Asa am sa fac sobrichet, cel putin azi asta am de gand.
Invat sa ma relaxez fara si sa gasesc bucurii in lucruri marunte, asta mi se pare cel mai complicat dar ce am citit pe aici pe site am vazut ca nu e imposibil si ca usor uaor o sa incep si eu sa ma pot bucura fara alcool. De moment am iesit ca Denis pe afara sa l plimb(catelul meu) ne mai jucam cu mingea mai trece timpul, nasol ca acum sunt in vacanta si nu prea am cu ce sa imi omor timpul..dar idea e ca azi nu beau ai gata.

Salutari si sa auzim numai de bine
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Salutare,

Mai e putin si trece ziua si nici azi nu am consumat si nici nu am de gand!!!
Incerc sa imi umplu capul cu niste calcule, sper in max o sapt sa incep si eu munca si atunci are sa imi fie mai lejer pe o parte...dar pe de alta parte am sa stau cu tentatia langa mine pt ca serviciul va fi intr un bar.
Nu am de gand sa clachez! Dar deocamdata mai am niste ore din ziua de azi!!!
Va salut si cu respect Andi tot alcoolic!!!
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna dimineata,

Astazi m am scuat putin mai tarziu caci aseaara mi am asteptat sotia sa vina acasa a avut un zbor destul de tarziu. Acum suntem afara eu si Denis care ma tot batea sa l scot afara ca deja intarziasem si el parca ar fi un ceas elevetian asa isi stie ora de bine cand trebuie scos afara.
Aici la mine o zi calduroasa dar frumoasa...am intrat sa va salut si sa va urez un sf. De sapt frumos si cat mai placut, despre mine nici azi nu beau!!!!

Numa' bine!!!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de Ambasador »

Neata draga Vizitator123$5! In timp ce te citeam, mi-a venit un gand. Ai dreptate, lucrezi intr-un mediu in care exista alcool si totusi ai rezistat. Ma gandesc insa ca asta ti-a si calit abstinenta. Te-a facut de doua ori mai puternica. Asa ai avut, cred eu si confirmarea ca poti rezista tentatiilor oriunde, oricum si in orice conditii. Eu as privi cu teama o astfel de situatie in ce ma priveste si asta e semn ca inca sunt slab pregatita. Inca mai trebuie sa ma intaresc. Inca mai sunt obstacole peste care trebuie sa trec. Dar nu e problema, sunt pregatita pentru ele. In primul rand, cu ajutorul vostru! Va multumesc pentru asta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Andi ,
Si eu sunt de aceiasi parere cu Iliuta si cred ca te va ajuta aceasta atitudine de" minte deschisa ", de a asculta ceea ce spun ceilalti si , daca bineinteles crezi si tu , de a schimba .
O zi buna Andi si bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna dimineata,

In primul rand Vizitator123$5 nu e nevoie sa te scuzi in schimb e nevoie sa iti multumesc eu pentru cuvintele si experientele tale ca le imparti cu noi aici pe forum. Cu serviciul sper si eu sa am taria ta de caracter si sa imi stea gandul strict la servici si nu la altele, de mom urmez strategia voastra de a nu bea azi si de a trai azi, cea din urma mi se pare mai grea decat prima...caci imi vin o sumedenie de ganduri si amintiri sau planuri in cap...si evident k nici amintirile si nici planurile nu sunt de azi...dar totusi incerc sa mi controlez gandurile un lucru dificil din punctul meu de vedere...dar azi putin, maine putin mai mult decat azi merita sa fim optimisti pentru asta si pana la urma nu sa facut primavara cu o floare :).
Va multumesc tuturor pentru postari si pt sustinere si va urez o zi de duminica cat mai frumoasa.

Eu azi nu beau si asta va urez si va doresc si voua tuturor de aici dupa forum!!!!
Andi
Emilian
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iun 2018, 16:34

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de Emilian »

Bună sunt alcoolic si vreau sa îmi readuc liniștea în viața. E foarte greu! Cum incep...rup. Cel mai mult am stat 60 zile cu jurnalul din aplicația alcohelp. Am mers de două ori la AA dar nu pricep marele ajutor.Toți sunt acolo de 3, 6 ,2 ani.etcetera. E prea devreme sau prea târziu? Poat spune cineva?
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna diineata,

Ca de obicei imi incep1 ziua sa ies la prima ora afara cu Denis si azi o zi frumoasa si tot azi e a 6 a zi cand "azi nu voi gusta" dar cine le tine numarul:))
Multumesc Vizitator123$5 pt cuvintele tale frumoase si incurajarile tale, am sa te tin la curent cu tot ce se intampla la munca cand voi incepe, de mom ieri am avut un semitest sa zic asa...am facut gratar, nu pot sa nu zic ca nu mi a fugit gandul de cateva ori la gustat ceva, numai gustat, nimic mai mult:)), dar m am tinut tare si le am gonit cat de repede pe cele ganduri:) . Ma bucur ca am avut puterea caci azi sunt cumva mandru:)) stiu stiu ai sa imi zici sa am grija si sa nu fiu mandru caci nu poti fi mandru cu alcoolul...deja imi fac autocritica si ma bag iar pe metereze:).


Emilian, eu abia incep a 6 a zi deci sfaturi nu am ce sa iti dau decat sa citesti cat mai mult si aici pe forum povestile ale atator oameni frumosi si orice material iti cade in mana...ggle este plin..eu asta am facut si incerc sa ma inteleg bine, si hai sa incepem impreuna si sa ne tinem de treaba!!! Nu avem decat un singur lucru de facut, sa nu bem azi!!atat nimic mai mult:))
Va doresc o sapt cat mai frumoasa dar nu inainteva sa urez o zi de luni abstinenta!!!
Numa' bine!!!
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna seara Vizitator123$5,

Tin sa iti multumesc pentru suportul tau, acu sunt bine si linistit, maine mai am un hop si tot maine am sa aflu cand incep sa lucrez. Sunt optimist caci cu ajutorul vostru si cu vointa meaam sa reusesc, stiu abia au trecut 6 zile dar ma simt ok si nu am avut mai mult de 2,3 ori pofta si ma bucur ca am trecut peste.

O seara cat mai frumoasa si nici azi n am gustat!!!
Andi
Scrie răspuns