021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de admin »

O saptamana usoara si tie Danutza. Asa se intareste "muschiul" abstinentei, depasind momentele dificile, unul cate unul, prin forte proprii. E ca atunci cand incepe sa creasca iarba pe o carare pe care nu o mai bate piciorul.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna comparatie :) am avut azi la lucru o scena.. De am zis ca gata, renunt la tot... Am fumat doua tigari, m-am calmat si aia e.... Pana pe seara mi-am revenit. Sa speram sa fie buna saptamana asta. Se apropie si ziua mea de nastere si vreau sa fiu in toane bune. Va puo
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Danuta, admin ti-a scris lucruri pretioase precum si toti cei de pana acum. Eu cred ca toate aceste cuvinte de incurajare si toate aceste sfaturi ar putea sa-ti dea putere atunci cand iti va fi mai greu.
As zice sa-ti faci ziua de nastere exact cum ti-o doresti, cat mai frumoasa, cat mai linistita, cu multa seninatate si recunostinta! In definitiv, chiar ai de ce! Te pupam si noi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Ganduri de astea am avut si eu sa renunt, dar au trecut findca au fost de moment din cauza nervi lor. Asa cum spunea Vizitator123$5, te razbuni doar pe tine.
In cazul meu m-am sabotat destul in trecut ca sa renunt acum (nu neaparat din cauza consumului) mai ale ca a doua oara s-ar putea sa nu mai pot sa ma las de baut si oamenii care m-au ajutat dezinteresat n-au sa mai fie alaturi.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da And_y corect, oamenii din jur ma sprijina tocmai pt ca vad in mine seriozitatea de a face lucrurile bine, ma descurc foarte bine si fara alcool, chiar mai bine si nu mai fac tampenii sa ma pun in lumina proasta... Oricum cum am schimbat munca, atmosfera.. Am schimbat si oamenii, de mine nu are nimeni de ce sa traga sa beau pt ca beam singura... Dumnezeu nu lasa lucrurile chiar la intamplare, faptul ca am pierdut chiria e un beneficiu pt mine ca acum la inceput de abstinenta nu sunt singura in casa si incet incet imi gasesc eu alte ocupatii. Multumesc joy pt gandurile bune. Azi e prima zi de salar :D .. Si la fel: azi nu beau!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Si eu beam de unul singur, asa ca mi-a fost mai usor, nu m-a intaratat nimeni.
Acum de cand nu mai beau parca mi se intampla toate nenorocirile sau doar mi se pare.
Lumea te judeca asa de usor, macar daca a-r fi pe baza unor fapte reale, oricum sunt bucuros ca sunt cu mintea limpede caci in anii trecuti acum pregateam vinul si pana la primavara o tineam intr-o bauta continua.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ohoo And_y, cunosc atat de bine sentimentul. Am avut si eu acum de cand sunt abstinenta zile in care am recunoscut clar ca in aceiasi situatie acum cateva luni beam deja. Acum nu zic ca prietenii mei nu ma stiu ca se poate bea o bere cu mine si sa vorbim toate nebuniile.. Dar am avut in preajma numai oameni calumea... Iar daca zic ca nu beau nu au nici o problema cu asta. Ei bine ii am pe toti departe, unii dintre ei stiu ca am intrat in abstinenta si singurul lucru ce mi l-au spus a fost: bv e mai bine asa.. Da-l in ... Doamne iarta-ma de alcool ca nu face bine. In sine .. La mine viata se desfasoara exact ca inainte, doar ca sunt treaza. Eu ma bucur ca am revenit cum eram , vad ca si la munca incep sa fiu organizata, ma pot tine in sfarsit de un program ca inainte, colegele ma apreciaza... Acum stres si de toate am... Nervii mei sunt slabiti oricum din o gramada de motive... In principiu eram pe tratament antidepresiv si ceva pt afectivitate bipolara... Dar nu am mai calcat pe la doctor pt ca evident... Nu mai apar asigurata... Am zis eu ca nu mai merg inapoi pe medicamente.. Dar cred ca totusi o sa incerc, m-am simtit mai bine cand le luam.. Ma vad acum ca intru foarte usor in stare de depresie din pacate si imi pastrez greu buna dispozitie. Fara alcool in mine incep si ma observ cum sunt.. Si imi dau seama ce lucruri sunt native si care sunt dobandite in timp. De exemplu increderea in mine e un punct slab si niciodata nu am stiut cum sa o ridic. Nu vreau sa ma simt superioara fata de nimeni, dar nu am siguranta pe mine si de cele mai multe ori ma simt inferioara si fata de cei mai patetici oameni. Astea nu mai tzin de psihiatrie si sa ma indop cu medicamente... E de domeniul unui psiholog.. Cunosc si unii chiar foarte buni avand in vedere ca am studiat in facultate asta ... Dar totul costa si cateodata intru in frustrari cand imi cunosc capacitatea iar eu lucrez si ma invart intre oameni care saracii abia stiu sa isi scrie numele.. Parca nu mai ajung nicicum la conditia de persoana "intelectuala" cum eram pe vremuri... Si nu e tocmai usor sa te trezesti intre oameni carora sa le spui ca aseara ai citit o carte si ei te privesc de parca ai omorat un om :))) nu sunt eu cel mai citit si mai evoluat om din lume.. Dar sunt un pic la un alt nivel de cultura fata de cei ce traiesc asa cum e si se plafoneaza la "trebuintele" vietii zilnice si atat. Si oricum eu sunt genul de om ce prefera sa discute idei, nu despre altii... dar eu zic totusi ca Dumnezeu imi va scoate in cale oamenii de care am nevoie. Asa cum il am si pe prietenul meu pt care multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi, stie si a trait langa mine toate problemele mele inclusiv de alcool si ma accepta asa cum sunt si nu numai, ma sprijina in tot ce fac . Si acum momentan... Sa revenim la "trebuintele" zilnice si vedem ce mai aduce viitorul si ziua de azi .. Ziua de azi, care e de fapt cea mai importanta, e o pagina alba ce urmeaza sa fie scrisa. Azi nu beau! Toate cele bune
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Danuta draga, ma bucur pentru fiecare zi a ta in care reusesti sa nu mai bei. Vorbeste aici cu noi, daca la servici nu ai cu cine. Noi te ascultam cu drag. Incearca sa iei lucrurile asa cum sunt si sa nu te mai necajesti din orice. Viata fara bautura pentru noi, este minunata. Incearca sa te bucuri de lucruri marunte, sa-ti faci bucurii mici. Si...esti o norocoasa sa ai langa tine prietenul tau care te iubeste si te intelege. Increderea in tine o castigi treptat. Cu problema de sanatate pe care crezi ca o ai, nu ezita sa mergi la medic, nu este un moft depresia sau tulburarea bipolara. Netratate se agraveaza.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da maria, cu voi ma simt implinita, si la noua munca e ok pt ca zilnic vad sute de oameni deci am cu cine sa vorbesc. Maine am doua luni de abstinenta, la mai mare! Sa na tzina Dumnezeu tot asa. Repet, datorita voua si reusitelor voastre m-am putut ambitiona. Va pup
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Felicitari Danutza!!!

Doua luni pareau pentru mine ceva imposibil. Cu mare placere imi aduc aminte de perioada aia in care simteam ca-mi revin, entuziast si cu incredere din ce in ce mai mare ca incet si rabdare imi voi reface viata in oarecare masura.

Multa rabdare sa ai danutza, si daca simti ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior nu-l mai lasa sa-ti scape. Daca ne-a facut dupa chipul si asemanarea Lui inseamna ca nu are prea multe disponibile. Unul dintre ele e deja al meu.
Scrie răspuns