021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Danutza!
Felicitări pentru abstinența !
Ține tot așa!
Eu sunt bine și abstinent !Abstinența este starea mea "normală " 🙂
Pentru asta mă "antrenez" zilnic cu un pic de forum ALIAT, O ședința AA online, mai postez un nou articol la revista NOI ÎNȘINE . Nu exagerez pentru ca să rămână loc pentru toate lucrurile placute pe care le-am pus în locul alcoolului. .Astept să se termine carantina să pot ies la pădure cu bicicleta si apoi imi sa vizitez frații. Aaaa! Am uitat . Am si muncit normal in aceasta perioada.
Vino mai des la "Noi" și împărtășește cu noii colegi (ge) de forum din experiența ta ,a intrării în abstinența .
Toate cele bune și să ne citim numai de bine.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de styx »

Danutza scrie:...dar tot abstinenta, am renuntat demult la a imi spune lozinci dimineatza pt ca au intrat in subcontient.
Cam așa se întîmplă cînd apare seninătate în abstinentă.
Felicitări! Dă-i înainte (în abstinență)cu tupeu! 🤗
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) eu nu am lucrat in perioada asta, am.stat cu copiii ai muuult de vb cu mine si m-am cunoscut mai bine :) pasesc cu frica spre interiorul meu, de ce? Pr ca tot ce vad e foarte placut si este o senzatie noua :) promit sa imi gasesc timp pt voi sa scriu detaliar mult mai multe lucruri pe care le-am invatat in ultima perioada. Cert este ca sunt in crestere :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna ziua! Azi se implinesc 1 an si 8 luni de cand am luat una din cele mai bune alegeri in viatza! Va multumesc tuturor pt buna primire si in special Vizitator123$5 iti multumesc din suflet pt incredera acordata, stiu ca mereu ma vezi fac si esti in continuare ingerul meu pazitor! Va pup! By the way, am o afacere in crestere si o relatie extraordinara :) cu un om ce ma iubeste, meritam asta, mult timp am crezut ca nu merit nimic, dar nu e asa. Viatza e facuta sa fie frumoasa. Cum am zis, v-am promis ca o sa revin cu detalii, acum ca m-am mai reorganizat imi gasesc cateva minute pt voi, putin dar din suflet.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Felicitari ptr. perioada de abstinenta si ptr. toate celelalte!
Nimic nu e intamplator.
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Caddy »

Scuze dacă deranjez Dănutza! Dar cum ai făcut sa depășești perioada de la începutul abstinentei?Am citit povestea ta și m a impresionat. Mulțumesc!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna Caddy, nu deranjezi. Acum sunt pe autobuz, o sa scriu mai multr cand ajung acasa. Bine ai venit printre noi
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna caddy si bine ai venit printre noi. Stiu ca scriu rar, dupa ce lasi alcoolul si devii abstinent chiar exista viata si ai multe de facut, devi mai responsabil. Oricum, am avut destule momente dificile.. Si asa ma bucuram ca nu mai sunt consumatoare de lichide magice, ca zau nu stiu ce ma faceam. So.. There is life after alcohol! Referitor la perioada de sevraj, hmmm.. Pt mine a fost de nenumarate ori treaba aia.. Deja ma obisnuiesm, ceea ce nu am stiut eu era ca nu am voie sa ma intorc la pahar, nici macar la unul. Asta aici am.invatat-o, desi undeva cred ca stiam si eu de mult timp dar am vrut sa cred ca sunt altfel. Si nu beam cu lunile..si beam cate un pahar... Rar si dupaia de la capat.. Si am citit o carte ... Si aici am avut noroc mare cu joy, care m-a sprijinit secunda de secunda si cand aveam pericol sunam la alcoline.. E drept a trebuit sa sun o data. M-a ajutat mult ideea de "azi nu beau" ca ma lua groaza sa gandesc ca niciodata. Lucrurile pot functiona!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Good morning people! Tot aici, tot abstinenta :) eu ma lupt cu alte lucruri acum, dar citisem undeva ca nu e ok sa transformi totul intr-o lupta.. Ci sa accepti anumite lucruri ca fiind parte din tine, tu doar sa preiei controlul! O zi placuta
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Rely »

As vrea sa pot, sa reusesc si eu sa devin abstinenta!
Scrie răspuns