021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Joy » 12 Apr 2020, 13:49

''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 10 Mai 2020, 20:50

Buna suflete dragi! Viatza in sine mi-a ocupat timpul si am incetat sa mai scriu pe aici, dar tot abstinenta, am renuntat demult la a imi spune lozinci dimineatza pt ca au intrat in subcontient. Ceea ce ma face sa cred ca orice iti poti implementa in subconstient cu in pic de ambitie, orice lucru ce pare greu acum, daca perseverezi, peste ceva timp pare usor. Asa cu noile situatii de pandemie, pt mine a fost ceva placut, am fost acasa cu copiii.. Totusi simteam si simt ca lipeste ceva si stiti ce mi-am amintit? Momentul cu bratara! Sentimentul acela de libertate pe care l-am avut cand am iesit din casa sa ma plimb! Na de aia imi este dor, si atunci realizez ca am nevoie de o alta schimbare sau eliberare. Voi dragii mei? Cum mai sunteti? Va pup

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 11 Mai 2020, 09:16

Bună dimineața, Danutza!
Felicitări pentru abstinența !
Ține tot așa!
Eu sunt bine și abstinent !Abstinența este starea mea "normală " 🙂
Pentru asta mă "antrenez" zilnic cu un pic de forum ALIAT, O ședința AA online, mai postez un nou articol la revista NOI ÎNȘINE . Nu exagerez pentru ca să rămână loc pentru toate lucrurile placute pe care le-am pus în locul alcoolului. .Astept să se termine carantina să pot ies la pădure cu bicicleta si apoi imi sa vizitez frații. Aaaa! Am uitat . Am si muncit normal in aceasta perioada.
Vino mai des la "Noi" și împărtășește cu noii colegi (ge) de forum din experiența ta ,a intrării în abstinența .
Toate cele bune și să ne citim numai de bine.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 11 Mai 2020, 17:32

Danutza scrie:...dar tot abstinenta, am renuntat demult la a imi spune lozinci dimineatza pt ca au intrat in subcontient.

Cam așa se întîmplă cînd apare seninătate în abstinentă.
Felicitări! Dă-i înainte (în abstinență)cu tupeu! 🤗
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 15 Mai 2020, 21:22

Hey :) eu nu am lucrat in perioada asta, am.stat cu copiii ai muuult de vb cu mine si m-am cunoscut mai bine :) pasesc cu frica spre interiorul meu, de ce? Pr ca tot ce vad e foarte placut si este o senzatie noua :) promit sa imi gasesc timp pt voi sa scriu detaliar mult mai multe lucruri pe care le-am invatat in ultima perioada. Cert este ca sunt in crestere :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 16 Mai 2020, 13:28

Buna ziua! Azi se implinesc 1 an si 8 luni de cand am luat una din cele mai bune alegeri in viatza! Va multumesc tuturor pt buna primire si in special Joy iti multumesc din suflet pt incredera acordata, stiu ca mereu ma vezi fac si esti in continuare ingerul meu pazitor! Va pup! By the way, am o afacere in crestere si o relatie extraordinara :) cu un om ce ma iubeste, meritam asta, mult timp am crezut ca nu merit nimic, dar nu e asa. Viatza e facuta sa fie frumoasa. Cum am zis, v-am promis ca o sa revin cu detalii, acum ca m-am mai reorganizat imi gasesc cateva minute pt voi, putin dar din suflet.

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 16 Mai 2020, 21:37

Buna seara Danutza,
Felicitari ptr. perioada de abstinenta si ptr. toate celelalte!
Nimic nu e intamplator.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2020, 00:28

La multi ani ani frumosi si senini si de-acum inainte Danutza si ma bucur ca si pt mine.Normal ca am crezut in tine pt ca ma vedeam pe mine batind la portile Forumului acum 8 ani de zile(mi-a zis Danisor la tel astazi) si sunt atit de fericita si pretuiesc atit de mult pt ca mi-am facut niste prieteni pt totdeauna de aici de pe Forum cu care eu tin legatura si in privat iar tu esti pe lista mea...
Daa, ce-ti spuneam eu , s-a adeverit asa-i?La rindul meu tot ceea ce stiu am invatat si "am furat" de pe Forum si dau si eu mai departe, fiecare adaptind la personalitatea lui.
Inca odata felicitari si nu uita:intotdeauna sa pui abstinenta ta pe primul loc si apoi restul...🤔
Pup cu drag si tine aproape!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Caddy
Boboc
Boboc

Mesajde Caddy » 01 Iun 2020, 12:01

Scuze dacă deranjez Dănutza! Dar cum ai făcut sa depășești perioada de la începutul abstinentei?Am citit povestea ta și m a impresionat. Mulțumesc!

Înapoi la “POVESTEA MEA”