021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 23 Iul 2020, 17:54

Buna caddy si bine ai venit printre noi. Stiu ca scriu rar, dupa ce lasi alcoolul si devii abstinent chiar exista viata si ai multe de facut, devi mai responsabil. Oricum, am avut destule momente dificile.. Si asa ma bucuram ca nu mai sunt consumatoare de lichide magice, ca zau nu stiu ce ma faceam. So.. There is life after alcohol! Referitor la perioada de sevraj, hmmm.. Pt mine a fost de nenumarate ori treaba aia.. Deja ma obisnuiesm, ceea ce nu am stiut eu era ca nu am voie sa ma intorc la pahar, nici macar la unul. Asta aici am.invatat-o, desi undeva cred ca stiam si eu de mult timp dar am vrut sa cred ca sunt altfel. Si nu beam cu lunile..si beam cate un pahar... Rar si dupaia de la capat.. Si am citit o carte ... Si aici am avut noroc mare cu joy, care m-a sprijinit secunda de secunda si cand aveam pericol sunam la alcoline.. E drept a trebuit sa sun o data. M-a ajutat mult ideea de "azi nu beau" ca ma lua groaza sa gandesc ca niciodata. Lucrurile pot functiona!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 24 Iul 2020, 10:51

Good morning people! Tot aici, tot abstinenta :) eu ma lupt cu alte lucruri acum, dar citisem undeva ca nu e ok sa transformi totul intr-o lupta.. Ci sa accepti anumite lucruri ca fiind parte din tine, tu doar sa preiei controlul! O zi placuta

Rely
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Rely » 29 Iul 2020, 12:38

As vrea sa pot, sa reusesc si eu sa devin abstinenta!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 31 Iul 2020, 23:35

Buna Rely, bine ai venit printre noi! Stii diferenta dintre "as vrea" si "vreau"? " as vrea" este ceva ce ti-ai dori.. Dar undeva gandesti ca nu se poate... Pe cand "vreau" determina imediar actiunea si intrebarea "cum pot face asta sa fie posibila pentru mine?" primul pas l-ai facut, ai venit aici. Scrie deschis tot ce te doare, ce se intampla, ce s-a intamplat, ai curaj sa faci un pas! Si inca unul, pe zile, incet... Fraza minunata " azi nu beau" o pot numi chiar magica, am intrat in luna august, fac 2 ani de abstinenta, iat in portofelul meu sta biletelul frumos intre carduri.. "Azi nu beau"!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 01 Aug 2020, 05:58

Danuta, au trecut deja doi ani? Bravo!

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 01 Aug 2020, 08:16

Felicitari pentru cei doi ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 01 Aug 2020, 08:20

Felicitări! Ești un exemplu pentru mine! Am mai spus și în trecut. Datorită ție am inceput sa scriu pe acest forum. Citeam și tot citeam, dar după ce ți-am citit topicul, mi-am găsit curajul necesar să și scriu. Te îmbrățișez cu drag!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 01 Aug 2020, 19:16

Felicitari Danutza pentru cei doi ani de abstinenta! Te imbratisez cu caldura si mult drag pentru reusita ta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Aug 2020, 19:47

Felicitari Danutza, woow, 2 ani, cind au trecut?Ce repede trece timpul , prea repede!
Pup si eu esti un exemplu si o inspiratie pt fiecare!🍀
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 01 Aug 2020, 21:53

Felicitări Dănuța pentru anii de abstinenta , la mulți ani, fericiți 🎇🎂🤗 !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “POVESTEA MEA”