021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raluca »

Buna Danutza, eu azi m am inscris pe grup si sunt disperata ca nuo sa rezist. Ti am citit toate mesajele si eu am pierdut doua joburi
cauza alcoolului. Sotul meu nu este ca mine inca desi bea si el. Cu el am inceput sa beau acum 17 ani. Acum eu am pierdut controlul de tot. Am condus bauta cu copilul in masina. Anul trecut am intrat intr un gard. Ma mir ca nu am omorat pe cineva, sau eu sa mor! Am iesit cu un piciorrupt in trei locuri si cu operatie cu tija etc...M am lasat de fumat dar de baut nu! Fac pauze si mereu zic ca gata beau controlat dar mereu dimineata tremur si o iau de la capat.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raluca »

Prind curaj cand vad ca sunt multi oameni care reusesc. Din pacate nu preamai vad activi multi si eu acum am mare nevoie de voi!🙄
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)
Eu nu stiu cum sa te ajut, eu vad dorinta ta de a scapa de acest chin. Si te intreb doar : daca ai sti ca vei tremura 2-3-5 dimineti facand pauza in aceasta perioada si pe urma gata cu aceste stari? Merita incercat.
Iubitul meu bea si nu vrea sa se lase. Eu nu mai beau nici macar acel cidru la luna de fata cu el, sa nu l incurajez...chiar daca el bea.
Pls, nu mai condu sub influenta alcoolului masina, ai copil :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Am o prietena care provine dintr o familie cu mama fosta alcoolica, iar tatal ei bea un pic mai mult decat normal. Atat de marcata a fost fata asta in copilarie de mama ei pe care o adunau din bodega din piata si toti copiii vedeau. Mama ei a fost internata si la psihiatrie. Mama ei a reusit sa se lase de tot acum vreo 30 de ani, iar fata nu a baut niciodata. Cu inversunare refuza orice pahar cu alcool, chiar daca eram in cluburi unde se mai consuma, chiar daca unii faceau misto de ea, ei nestiind problema ei. Am admirat o infinit ca s a tinut departe de alcool, nici nu simte vreo tentatie din cate o vad, e ca si cum n ar exista alcoolul.

Ei bine, senzatia asta mi o da Danutza, ca isi poate controla tentatia, succes! Se poate.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey, buna raluca, raza de soare. Sa raspund pe rand... Alpha ma refer la toate starile mele ce le-am avut incepand sa scriu pe forum, sa citesc si sa vad ce transmiteam atunci. Raluca.. In primul rand vointa e cea mai puternica. Eu am pierdut servicii pt ca ma tot invoiam ca nu puteam ajunge, fie ca imi era rau fie ca simteam eu ca miros a alcool din avion si nu vroiam sa ma fac de rusine .... Pana cand nici nu mai sunam nici nu raspundeam la telefoane. Ajunsesem la stadiul sa beau si sa dorm si cam atat... Mai ales sa dorm daca nu aveam bani de consum.atata m-am rugat... Si am stat o noapte sa caut pe google.. Am gasit big book... Si asa a inceput abstinenta mea... Incet incet am gasit forumul. .. Am sunat si la alcoline... Cu un indrumator de acolo am calculat factorii de risc..pt ca la fiecare situatia si motivele de a bea sunt diferite eu din fericire, si nu pot decat sa multumesc lui Dumnezeu pt asta, am picat examenul pt permisul de conducere, sunt sigura ca as fi condus sub influenta licorlilor magice.. Am incercat sa nu tin evidenta zilelor trecute de abstinenta sau asa, dar sa consider prioritara abstinenta . ma apropiam cu teama la inceput de obreuniune unde era alcool. Si am inceput: nu beau ca am ceva treaba, ca iau medicamente, conduc etc :) am dezvoltata 101 motive sa nu beau, suficient de puternice sa nu traga cineva de mine hai ca unul mic merge.. Si nici nu am facut anunt public ca m-am lasat cu totul de baut pt ca nimeni nu pricepe. Am incercat sa ii explic unui vechi prieten chestia.. El mi-a raspuns. Ei lasa ca merge cate un pahar din cand in cand. Ce nu intelege el ca pt mine in pahar chiar e prea mult.. Si am lasat lucrurle asa... Eu zic ca orice se poate in lumea asta daca vrei cu adevarat . iar cand vezi distrugile din jur. Gandesti de 7 ori inainte. Am avut n ocazii si nervi sa ma apuc sa beau, cea mai tragica a fost cand m-am despartit de prietenul meu. . am luat bani... Am plecat din casa.. Am lasat copiii cu o ruda. Am mers la magazin. Am luat un energizant.. Am mers in parc si fumat 5 tigari.. Vroiam sa iau alcool sincer. Si am cugetat.. Vedeam viitorul nai negru cu alcool si asa am mers la magazin am cumparat ceva pt copii si am mers acasa, am citit un acatist si am dormit linistita. Azi eu si prietenul meu am rezolvat si depasit problema ce ne incurca si toate sunt in ritm normal
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

:)
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Danuta!
Cum te m-ai descurci draga mea?
😘
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey airam, Doamne ca nici nu am mai apucat sa intru pe site. Binisor problemele financiare inca ma doboara si tot caut solutii, e pare ca am si slabit un pic :)) important e ca am rezisenta in fata alcoolului. Mai stau si ma gandesc... Oare cum Dumnezeu mai puteam si sa beau cu atatea pe cap? Tot obosita, lucrez de dimineata pana seara... Am iesit ceva minus mai mare in gestiune si suport consecintele acum... Cand am zis ca ma mai linistesc si eu, intrevin altele . si uite asa... Dar Doamne ajuta si tot inainte
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Ma bucur Danutza ca esti bine. Ma bucur pentru tine. Greutatile nu au disparut ca prin farmec odata cu abstinenta si totusi, ai rezistat ispitei. Cu o usurinta demna de invidiat. Cam cum i s-a intamplat si lui Sobri. Cred ca voi faceti parte din categoria celor la care dependenta nu a reusit sa se instaleze in totalitate. Sau ati avut doar un caracter puternic. Ceva v-a facut sa renuntati la alcool fara regrete multe. Sunteti norocosi. Adevarate exemple!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) da... Eu am avit norocul ca am studiar candva alcoolismul si mi-am vazut pasii... Cred.. Sau am avut ravna sa ma rog de fiecare data cand eram mahmura sa reusesc sa nu ma mai apropiu iar de alcool.. Nu stiu.. Cert este ca eu de la a bea o bere de placere... Neavand vreodata problema ca nu ma pot opri... A fost doar un pas sa depasesc limita si sa devin sclava alcoolului. Nu credeam vreodata ca pot ajunge sa nu ma controlez, sau cine mai stie? Important e ca intr-un mod sau altul sunt aici! Mandra ca sunt aici! Va pup
Scrie răspuns