021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Acum am citit mai multe, abia acum am observat ca am fost recomandata, multumesc joy! Ah Doamne cat imi doresc asta si in viatza reala. Sa fiu recomandata, nu am stiut ca sunt ultima reusita pe forum, nu am prea fost atenta la multe, cum am zis, multe de reparat, si mai am
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de tudor »

Danutza scrie:Uite, exemplu recent, ma rog .. Poveste simpla.. M-am indragostit. M-am int cu el . era fascinat de mine, nu mai e in soc asta pt mine, eu fascinata de el, o conexiune foarte puternica intre noi doi, am ramas impreuna mirati de asta, el cu stiinta ca si mine, a admis ca aici e ceva ce ne depaseste si nu depinde de noi. Am dat curs sentimentelor pe acest aspect.. Ei brusc a disparut, habar nu am nimic de el.. Si m-am suparat. Acum intervine partea.. Daca eu eram alcoolica la faza asta... Ma imbatam, ii trimiteam sute de mesaje pt ca evidenf nu ar mai fi raspuns la telefon.. Si omul ala nu ar fi priceput de fapt care e faza. Realitatea din abstinenta.. M-am suparat.. Am trimis in timpul zilei, la o ora decenta un mesaj simplu ce mai faci.. Nu a mai raspuns.. Am zis.. Asta e.. El stie ce vrea. Ounct si mai departe, dar dorm linistitam nu m-am facut de rushine, nu am deranjat.. Si aia e ..
Felicitari pentru maturitatea emotionala !
'Despărţirea
A da drumul unei relaţii poate fi greu dacă am uitat cum să trăim în afara ei. Ne gândeam la noi ca soţul sau soţia, iubitul sau iubita, prietenul, părintele sau copilul cuiva. Despărţirea poate fi şansa noastră de a descoperi cine suntem noi ca atare.

De asemenea, reacţia noastră poate fi influenţată de motivul despărţirii, dacă a fost sau nu alegerea noastră. Este mai uşor să renunţi la o relaţie care simţi că a fost în detrimentul bunăstării tale. Dar când decizia nu e a noastră, durerea pierderii poate persista mai mult.
Când ne întoarcem cu încredere spre Puterea noastră Superioară, ne putem lua rămas bun de la acea relaţie, ştiind că terminarea ei era cea mai bună soluţie. Lăsând în urmă durerea
devenim liberi pentru a primi noile bucurii pe care Dumnezeu le are pregătite pentru noi.

Dau drumul durerii şi mă încred în Voia lui Dumnezeu pentru mine."
Din textul Lasa-le si Lasa-l pentru codependenti
viewtopic.php?f=15&t=1951
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza :). Wai, prind tot mai mult curaj in actiuni cand aud asemenea lucruri despre mine, mai ales ca unele le-am facut cu greutate. Multumesc Tudor de aprecieri, acum voi sa nu va ganditi ca ma pun seara in pat ca eu le stiu pe toate si stiu ce am de facut si ca ma trezesc dimineatza si stau si aleg.. Traiesc in jungla..ce aleg? Sa vanez sau sa fiu vanata? Atat am.plans, cel putin in una din serile trecute . m-au napadit toate gandurie, m-am trezit asa singura si parca a nimanui si mintea imi era atat de goala.. Am ajuns si eu la colnculzii gen nu e drept, nu e ce merit si etc... Dar mi-am amintit, nu stiu daca stiti.. E un film depsre evrei si au deschis proces de judecata impotriva lui Dumnezeu, si in considerentul ca au fost poporul ales, au concluzionat ca da, Dumnezeu e vinovat de faptul ca ei au ajuns sa vietuiasca in lagar. Iar finalul a fost: asa si?
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc Vizitator12#45, nu as fi crezut nici in ruptul capului sa ajung vreodata in forma asta, in care sunt acum
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Carmen33 »

Danuta regret continuare intarziata a discutiei...platformele de socializare imi dau probleme.

Vreau sa Eu sa ma vad in 10 luni impartind optimism in jur asa.Bazat pe o reusita uriasa.Cei fara boala asta Sau fara altceva la fel de trist si distructiv nu au cum sa ne inteleaga deplin ca sa ne poata accepta.Consider ca desi creierul trebuie reparat si sufletul trebuie “bandajat” in perioada asta mai critica.De cate ori nu m-a suparat ceva,mai mult Sau mai putin important si,mai sa ma si impiedic ma imbracam,turbata luam bani si,cam aproApe zburam pana acasa sa ma “ fac bine “ si sa ma “ doara “ undeva de situatie
Ce e acum dupa 2 ani de “terapie” asa,este ca stiu ce imi face,ce pacalire,ce minciuna perpetua se dezvolta in mintea mea,distrugandu-mi realitatea.
Nici maine nu voi bea pentru ca imi iau viata inapoi.Voi posta zilnic,si nu o sa mint in privinta a cum decurg lucrurile.
Seara buna!
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Carmen33 »

In zilele cand nu beau, am durer de cap. Dorm foarte prost,gen 2-4 ore maxim.. e dificil. Am o senzatie de nod in gat.Planuiesc o disciplina pshicica si fizica a mea stricta.Poate aberez dar simt ca poate cateodata renuntam prea usor? Prea imi placea ce imi autosugeram si ignoram ratiunea.Aveam libertate cata am vrut mereu.M-am asigurat ca nu va mai fii asa. Sotu ma va ajuta, am nevoie sa il simt pe el mai “dominant” cu mine pt ca stiu, simt ca asta imi trebuie.Ultima betie de acum cateva zile a fost cea mai rea. M-a speriat si Eu rar ma sperii
Ceva tre sa mearga, tre sa ma aduc inapoi! Auzi, ziceai de zile de chin doar, perioade care pot fii zile, saptamani dar pana sa iti citescpostarile recente stii ce m-am intrebat “ cum [...] te descurci tu Carmen inca Macar 30 ani in halu’ asta??!!inca pe atat din viata ta In mizerie.asta daca mai apuci craciunu asta!” Si mi-am zis ca nu pot. Mai bine puscarie saptamani.Nu este sotul meu genul dur, este calm, calculat, educat, altu m-ar lega. Nu ca nu I-am sugerat:)))

Ce ma bucur ca sunteti aici,in sfarsit pot vorbii ;)
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Carmen33 »

In zilele cand nu beau, am dureri de cap. Dorm foarte prost,gen 2-4 ore maxim.. e dificil. Am o senzatie de nod in gat.Planuiesc o disciplina pshicica si fizica a mea stricta.Poate aberez dar simt ca poate cateodata renuntam prea usor? Prea imi placea ce imi autosugeram si ignoram ratiunea.Aveam libertate cata am vrut mereu.M-am asigurat ca nu va mai fii asa. Sotu ma va ajuta, am nevoie sa il simt pe el mai “dominant” cu mine pt ca stiu, simt ca asta imi trebuie.Ultima betie de acum cateva zile a fost cea mai rea. M-a speriat si Eu rar ma sperii
Ceva tre sa mearga, tre sa ma aduc inapoi! Auzi, ziceai de zile de chin doar, perioade care pot fii zile, saptamani dar pana sa iti citescpostarile recente stii ce m-am intrebat “ cum [...] te descurci tu Carmen inca Macar 30 ani in halu’ asta??!!inca pe atat din viata ta In mizerie.asta daca mai apuci craciunu asta!” Si mi-am zis ca nu pot. Mai bine puscarie saptamani.Nu este sotul meu genul dur, este calm, calculat, educat, altu m-ar lega. Nu ca nu I-am sugerat:)))

Ce ma bucur ca sunteti aici,in sfarsit pot vorbii ;)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna Carmen. Discutiile tu cu tine ajuta foarte mult, la inceput o sa simti lipsa de incredere in tine, dar atata timo cat esti sincera cu tine lucrurile astea dispar. Eu imi amintesc cu bucurie ziua in care deja nu mai miroseam a acool, am iesit afara din casa fara sa fie nevoia de a nu vb cu cineva sa nu ma simta... Si atata libertate am simtit, cam asta e ideea in final, te simti libera, ca preiei tu controlul asupra ta si nu mai esti ghidata stupid de dorinte ce te fac sa fii ca in leu in cusca daca nu le ai. Tipul cu care eram atunci m-a pus sa ii descriu sentimentul pt ca el nu a simtit asta niciodata.. Ei eu l-am simtit de multe ori, stii cum e vb aia, mai intai trebuie sa fie rau ca sa fie bine? Eu m-am simtit de multe ori eliberata.. Dupa divorturi, dupa ce am renuntat la alcool, la dorinte fara de folos, etc. Acum principiul de eliberare functioneaza dupa fiercare in parte, regasirea persoanei tale e un pas, iar apoi urmeaza sa vezi ce fel de persoana vrei sa devii si sa faci primul pas catre acea directie, iar universul are un stil sa deschida usi catre partea dorita. Daca am fi mai putin stresati si mai outin incordati am realiza simplitatea cu care se traieste viatza si cat de usor e sa duci pana la capt ub proiect. Eu de ex sunt extremista si colerica si ajunsesem la punctul sa las lucruri neterminate. Mi-am propus sa schimb asta si m-am testat pe mine si mi-am impus sa fac lucruri minore si repetitive zilnic sa vad daca ma pot tine de ele. Gen sa mananc un mar in fiecare zi la aceiasi ora, sa ma pun in pat zilnic la 22 etc, par clisee dar ajuta enorm la reorganizare. Mi-am calculat fiecare pas si am fost atenta la ce fac, pana am fost sigura pe mine ca pot redeveni spontana. Eu sunt mirata pe de o parte de ce sunt capabila sa fac. Viatza oricum este impartita pe zile... Am pasi dimineatza, pe care ii urmez cu strictete, oamenii de succes in sine au mereu un program riguros pe care il urmeaza cu strictete, bine, eu ma citit mult despre genul de oameni din pasiune. Dar zilnic, zilnic primul pas pe care il fac, ma ridic din oat, vad ca nu ma clatin si zic Doamne iti multumesc ca m-am trezit, m-am ridicat si sunt treaza. Si abia apoi ma duc adornita si imi fac cafeaua :))) acum am ajuns la punctul la cafe 95 % sunt impacata si implinita. Cei 5 %. .. In cazul in care as fi baut ar fi daramat cu brio cei 95. Acum.. Imi testez rabdarea si ii astept cu minte pe cei 5%
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Dar inca visez noaptea ca beau, si cateodata e atat de real visul si ma trezesc cu palpitatii si zic.. Wai de mine, am luptat atata timp si am dat-o in bara pt o bere?!? Si cand realizez ca am visat ma linistesc .. Si in general ma visez xa ma mananc biscuiti :))
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Am sarbatorit ieri 10 luni ca la carte :) am avut o zi plina, oameni dragi in jurul meu, am avut o duminica atipica :)
Scrie răspuns