021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hehe apai Dumnezeu ma stie ca numai nonsensuri am facut, dar mi-am revenit astfel incat sa pot gandi lucrurile la rece.v-am mai explicat faza, daca acum inca eram consumatoare ce mai iesea? Oricum sa stii ca am observat ca mutli sunt si speriati, adica cel puton oamenii se asteapta la mine sa fiu mai neajutorata.. Iar recent a calcat in casa mea o persoana ce nu ma cunoaste de mult timp, nu s-a prea asteptat sa fiu atat de pusa la punct cu viatza si casa si toate cele. Eu sunt mandra si multumita de realizarile mele, sunt foarte constienta ca astea se datoreaza abstinentei, ma derutez eu cand sunt in stagnare, dar vad ca iar au inceput lucrurile in jurul meu sa se puna in miscare, si da, minuni exista :) indtradevar nu sunt zilnic multumita de mine, dar acum mi-am propus o perioada de delasare sa zic asa sa ma mai relaxez si sa ma.odihnesc si sa fac strictul necesar, inca nu mi-am propus nimic, dar am o siguranta in mine, ca orice mi-as propune o sa reusesc, bineinteles, gandul sa bata totusi cu realitatea.. Sunt constienta ca degeaba imi propun sa imi cumpar apartamentul meu, ca nu am sanse reale... Inca
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Wai mai oameni buni, uite acum am cateva clipe de meditatie... Dupa ce am intrat in abstinenta am avut si multe de reparat, inca mai am... Dar acum imi amintesc disperarea ce ma apucase din cazua neputintei mele in fata alcoolului si m-am enervat asa de tare, dupa ce am.incercat medicamente, psihiatrii, internari.. Am luat google la mana si m-am rugat, am zis Doamne.. Ceva trebuie sa gasesc, inteligenta sunt, ce e cu mine? Si am dat de big book, nu am dormit in noaptea aia, deja nu mai beam, eram in sevraj dar frica imi era, ca mai statusem eu fara alcool dar tot inapou m-am dus... Si dupa ce am citit cartea v-am gasit pe voi, si cu atata speranta in suflet m-am bagat acolo, am zis Doamne daca nici aici nu imi gasesc salvarea sunt pe calea cea buna a pierii. Eram speriara, citeam continuu pe site, asteptam continuu un rapsuns, faceam cate ceva iar luam telefonul in mana.. Poate poate.. Imi era atat de frica sa nu clachez, sa nu va pierd, sa nu cumva sa nu mai vorbiti cu mine.. Si uite azi, dupa aproape 10 luni. Degajarea :) ma credeti ca nici nu mai vad alcoolul? Am realizat la un moment dat ca il am.in casa :))) am avut un eveniment si nu s-a baut tot si a lasat tata o sticla de tuica in raft. L-am donat. Ma credeti ca am adunat in jur oameni ce nu consuma alcool? Na, compar situatia cu cea de acum.. Asa stresata sunt si acum... Indragosteala asta.. Oare suna? Oare nu suna? :))))
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Felicitari pentru ordinea din apartament si ptr. cele 10 luni de abstinenta!
E un lucru bun ca ai adunat in jurul tau oameni care nu beau.
Lumea i-si schimba perceptia despre tine cand nu bei alcool (vorbesc din proprie experienta).
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc andy, adevarul e ca da, pt ordinea din apartament, wai cat ma bucur ca am.ajuns pe fagas normal... Doamne cum putea sa arate casa mea in ultima vreme de alcoolism ... Bineinteles reparam destul de repede tot.. Dar wai.. Imi amintesc si acu, cum pe la mine nu venea nimeni... A trecut soacra-mea sa imj lase ceva.... Si ce sa mai adun frate ca imi trebuia echipa de curatenie .. Am deschis geamul.. Saraca atat a zis: macar e bine ca aerisesti.. Aici vorbesc de o persoana care imi stia problema si a niciodata nu m-a judecat si a incercat cum a stiut ea sa ma ajute
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Carmen33 »

Felicitari,si Eu vreau sa fiu asa.Del de multe ori si Eu m-am lasat ptperioada scurte.ma cam ingrozeste neputinta mea.aici toti suntem ca avem boala asta...nu am prieteni si singurele 2 colege de munca cu care mai vb in curand cred ca nu o sa o mai faca,cand ma imbat evit sa le vorbesc,mie fricaca “ma dau” de gol.uit ce fac cand beau,si e mai bine sa nu vorbesc deloc,ca cine stie ce zic...sunt In sevraj acum,tremur state de rau,dar ma simt mai bine decat merit....acum. Ma gandeam,cred ca casiera de la benzinarie sia dat seama ca sunt rupta de beata,sigur aveam ochelari de soare si eraseara....cum ai reusit? Cat ti-a luat?

Va Multumesc ca sunteti aici,spersa fiti salvarea mea
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna Carmen, wai ce senzatie am in mine cand aud ca cineva vrea sa fie ca mine, venite de la voi inteleg, dar colega mea de lucru mi-a spus de cateva ori ca ar vrea sa fie ca mine( ma cunoaste de 9 luni, eu abstinenta de 10). Multi din cei ce imi stiu alcoolismul imi spun ca sunt un exemplu pt ei, iti spun, e o responsabilitate destul de mare si oamenii incep sa aiba de la tine asteptari mari si se supara usor cand deraiezi de la linie, e obisitor dar cu satisfactii. Am reusit cu speranta, cu dorinta, cu obiective noi, cu bilet pe oglina, inca il am in portofel pe cel care are scris: azi nu beau. In fond cu eforturi mari, si atatea eforturi am depus sa imi castig aceasta libertate incat nu vreau sa merg inapiu decat inainte. Viatza mea e foarte grea inca, asta pt am eu piticii singuratatii, ma indoiesc ca o sa imi traca curand.. Pt ca simt un gol imens in stomac.. Il acopeream cu aclool. Dar acum il acpar cu.. Nimic.. Las durerea sa isi faca cursul... Realizez ca durerea aia are si ea rolul ei ca tot de Dumnezeu e lasata pe pamant, nu ma opreste durerea din a manca, a munci si alte chestii si uite asa.. Trece vremea :) si asa concentrata sunt la perosana mea, cum sa ma mai imbunatatesc, cum sa accept lucruri, si cand vin oamenii sa ma complimenteze, raman socata.. Dar se pare ca oamenii ma urmaresc si eu habar nu am, vb lu tata . vezi-ti de treaba ta si fa ce ai de facur ca restu vin ele de la sine si bune si rele. Ma suparam cabd auzeam dar acum pricep
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

E grea partea aia cu sevrajul, dar faca faci un calcul filozofic, toate-s trecatoare.. Si cele bune si cele rele, si viatza pana la urma. Iar daca faci un calcul matematic.... Sevrajul ala dureaza in fond intre zile si saptamani.. Daca faci un calcul cam cate zile are viatza in sine.. Iti dai seama ca zilele alea de greutate si sevraj sunt efectiv putine , mai trebuie calculati factorii de risc si eliminati.. Iar daca e sa o luan pe parte de credinta, religia noastra si cartile de teologie sustin teoria ca ceva negativ din noi nu trebuie eliminag, ci trebuie adusa lumina prin rugaciune iar partea negativa se estompeaza, ceea ce poate demontra zi fizica simpla ce am invatat-o la scoala.. Unde aprinzi in intuneric un bec, intunericul dispare.. Deci...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de tudor »

Felicitari ,Danutza !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Uite, exemplu recent, ma rog .. Poveste simpla.. M-am indragostit. M-am int cu el . era fascinat de mine, nu mai e in soc asta pt mine, eu fascinata de el, o conexiune foarte puternica intre noi doi, am ramas impreuna mirati de asta, el cu stiinta ca si mine, a admis ca aici e ceva ce ne depaseste si nu depinde de noi. Am dat curs sentimentelor pe acest aspect.. Ei brusc a disparut, habar nu am nimic de el.. Si m-am suparat. Acum intervine partea.. Daca eu eram alcoolica la faza asta... Ma imbatam, ii trimiteam sute de mesaje pt ca evidenf nu ar mai fi raspuns la telefon.. Si omul ala nu ar fi priceput de fapt care e faza. Realitatea din abstinenta.. M-am suparat.. Am trimis in timpul zilei, la o ora decenta un mesaj simplu ce mai faci.. Nu a mai raspuns.. Am zis.. Asta e.. El stie ce vrea. Ounct si mai departe, dar dorm linistitam nu m-am facut de rushine, nu am deranjat.. Si aia e ..
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc tudor :)
Scrie răspuns