021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna Rely, bine ai venit printre noi! Stii diferenta dintre "as vrea" si "vreau"? " as vrea" este ceva ce ti-ai dori.. Dar undeva gandesti ca nu se poate... Pe cand "vreau" determina imediar actiunea si intrebarea "cum pot face asta sa fie posibila pentru mine?" primul pas l-ai facut, ai venit aici. Scrie deschis tot ce te doare, ce se intampla, ce s-a intamplat, ai curaj sa faci un pas! Si inca unul, pe zile, incet... Fraza minunata " azi nu beau" o pot numi chiar magica, am intrat in luna august, fac 2 ani de abstinenta, iat in portofelul meu sta biletelul frumos intre carduri.. "Azi nu beau"!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Danuta, au trecut deja doi ani? Bravo!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Felicitari pentru cei doi ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Danutza pentru cei doi ani de abstinenta! Te imbratisez cu caldura si mult drag pentru reusita ta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitări Dănuța pentru anii de abstinenta , la mulți ani, fericiți 🎇🎂🤗 !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey! Multumesc tuturor, da in 16 luna asta fac doi ani! Da, ca sa vezi ce repede a trecut, cate lucruri am experimentat.. Si cand imi amintesc ca inainte sa fac pasul nu puteam concepe cum cineva ar putea trai fara alcool.. Si uite ca se poate. Ma bucur ca am putut fi contributie si pentru altii si aici sunt. Si in viata de zi cu zi reusesc sa fiu contributie pentru altii, pt ca imi asum. Vb mea noua.. Life aftel alcohol! Da mai, exista si e faina.. Am luptat si cred eu ca am doborat si depresia ce ma mai tot stopa... Si stiti cum e? Dati fratilor play la viatza! Noua oamenilor in general ne este frica, frica sa renuntam la ceva.
Ne atasam de niste lucruri aiurea fara sa ne dam seama.. Dar sentimentul.libertatii este minunat, acel moment in care preiei hotarat controlul asupra ta! Alcoolul exact asta distruge, puterea ta in tine! Cand esti pe licori crezi ca poti, cand te trezesti, vezi ca nu mai poti.. Si starile alea de vinovatie de ucid efectiv. Eh .. Si in viata fara alcool.. Mai intervine lenea uneori :) dar e doar o stare si trece. Am avut si vise unoeri ca am baut, si pareau asa de reale si aveam o ciuda.. Si cand ma trezeam dimineatza si vedeam ca e doar un vis eram asa fericita, ca idee.. Cineva acolo sus ne iubeste si stie sa ne aminteasca si daxa uitam
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Cat adevar in cele scrise de tine:,,Alcoolul exact asta distruge, puterea ta in tine!".
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Iuhuuuu! Am intrat in ziua in care face doi ani de abstinenta!!!!!! Si da! Sunt fericita! Si da ma trezesc dimineatza bucuroasa ca ma pot ridica din pat!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Mi-am facut cadou un bonsai pe care mi-l doream de mult timp!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumeeeeesc!
Scrie răspuns