021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Oamenii ma plac, sociabila sunt, lumea in jur ma incurajaza, dar inca ma lovesc asa de niste raspunsuri gen vreau sa ramanem prieteni.. Na bine.. Prieteni am destui :) acuma s-a mai razgandit cate unu.. Dapoi eu nu joc tenis cu viatza mea.. Bate fieru pana e cald.. Ca dupaia... Nu mai merge
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Vizitator123$5, ce frumos ai scris!
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Pt prima data in viatza mea azi am.auzit compliment: ce bine mirosi, ce parfum folosesti? Atat de bine mi-a picat acest compliment, mi-a fugit mintea la perioadele in care miroaseam a alcool din poze. Aceiasi persoana mi-a spus ieri ca nu stie ce tot fac dar parca intineresc.. Hmm stiti ca prind curaj si viata cand aud astfel de vorbe? Mai ales ca vin de la un anumit personaj . :) ce mult conteaza sa te accepti si sa te iubesti asa cum esti si lumea te va iubi la fel :) sa ai alta grija de tine .. Nu grija alcoolului.. Eu am alta viatza! Una mai buna!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Te felicit din tot sufletul si te sustin neconditionat Danuta! Ai o plasticitate ciudat de calda si atat de maleabila pe inima oricui stie cu adevarat cum sa te inteleaga si sa-ti urmeze povestea ta de viata. Parcursul ei, stii.. De-a lungul unui an cu bune si cu rele, dar cu multa sanatate mintala, emotionala, fizica si spirituala. Sunt foarte convinsa! Mergi inainte orice-ar fi si nu te sinchisi de scuze si victimizari. Ele nu fac decat sa ne mentina boala si sa ne saboteze. E clar acest lucru.
Esti model de inspitatie. Cel putin in ce ma priveste si cu acestea, am spus cam totul..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Eu citesc si recitesc aici si nu imi vine sa cred ca despre mine se vorbeste, adica pe de o parte da pe de o parte nu, ma bucur ca am.gasit oameni ce s-au ibosit sa ma cunoasca :) si ma bucur ca pot fi de ajutor. Ma moralizati enorm. Mai multe idei nu am acum nici sa vreau. Oboseala m-a pus la pamant :) ar proiectul meu e inca bine, la primul pas dar merita efortul
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Imi iubesc noua mea viatza. Acum e bine :) crederi si nu va indoiti, viatza este frumoasa si fara alcool! E frumoasa fara multe lucruri, dar e frumoasa si cu ele. Multimesc ca ma inspirati, ca sunteti aproape. Va pup, succes! Orice se poate intampla maine, si de bine si de rau.. Osho mentiona in una din carti ca daca iti bate cineva la usa si vine la tine e pefect, daca nu tot e perfectm o seara placuta puilor
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Confirm Danuta cele scrise de tine. Si eu imi teribil iubesc zilele de abtinere. Consider ca sunt cele mai minunate din viata mea! Asa.. cu bune si cu rele. 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da, ambasador, cu bune si cu rele. Eu acum testez meditatii utile pt a face fata stresului si problemelor cu zambetul pe buze, atat studiez dezvoltate personala pe langa alte lucruri din pasiunile mele... Pt ca eu tind sa ma demoralizez foarte usor si simt nevoie de incurajare.. Iar traind sigura inveti sa ti le oferi tu.. Ca nu prea ai de ales.. Adica mereu sunt doua valente: una stai in cur si iti plangi de mila... Si stai acolo pana se face prapad pe langa tine.. Ori te linistesti un pic.. Si solutiile mai vin si de la sine. Viata uneori e asa ca un puzzle... Pui o piesa si vezi toata imaginea...na e greu de gasit pana gasesti piesa lipsa.. Nu stii care e exact dar ii cunosti pozitia :) so.. Its fun. Acum sunt in pic cu un picior in groapa, daca nu chiar cu ambele... Dar asa totusi nu ma opreste din a fi fericita. Long live my books :). Oricum, e usor sa fii optimist cand toate sunt roz.. Sa vezi ce usor e sa ramai optimist in sant cum vine vorba. :) ei .. Alte idei .. Pe maine. Va pup. Multumesc, si voi faceti parte din moralizarea mea
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Eu atat de pierduta ma simt acum, nu stiu, e de vina oboseala, e varsta.. Nu stiu daca sunt tanara sau batrana.. Sunt de acord ca unele lucruri trebuie schimbate in viatza mea, dar pentru unele nu e chiar momentul..
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

In timp ce scriam.asta, m-a trezit la realitate mesajul unui vechi prieten. Am ajuns sa ne sunam si atata am povestit :) de mi-am dat seama ce am de facut si sunt ok, si asa am realizat ca ce imi lipsea a venit asa incet, comunicarea cu oamenii
Scrie răspuns