021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna ziua, sunt Dana, sunt alcoolica de ceva timp. Totul a inceput cu iesiri in timpul facultatii cand se rezuma la iesiri cu alcool dar faceam fata cu brio vietii exterioare alcoolului. Problemele mai grave au inceput la primul divort, eram insarcinata cu primul copil din pacate am baut si pe timpul sarcinii... Nu vedeam asta o problema.... O vedeam o chestie normala.. Doat sufeream. Nu am lucrat 3 ani, incet incet am gasit servici.. Am continuat viata ca bautor normal, pana a venit decesul mamei, am recidivat efectiv pana la nebunuie. Mi-am revenit singura, dar iar pierdusem serviciul. Pas cu pas ajutata cu efort de prieteni m-am pus pe picioare, m-am recasatorit, servici bun. Acolo am dat de alt alcoolic, era la ordinea zilei sa incepem dimineatza cu iubire si cu bere iar seara cu certuri si batai. In toata scena asta am ramas insarcinata cu al doilea copil. Am devenit constienta de problema "lui", in opinia mea eu eram in regula. Am luat copiii in brate am luat o chirie, toate bune 1 an, devenidem bautor normal. (Ce amagire) La final de divort, lovindu-ms singura de greutatile vietii singura cu 2 copii, ce sa vezi? Sticla de pe raft zacea goala sparta dimineatza in bucatarie( nu imi aminteam de ce) cert era ca dimineatza spargeam pusculita copiiilor sa cumap si un gram de alcool. Cand ii vedeam pe cei din magazin ca isi cumpara in liniste o sticla mica de stalinskaya.. Eu ranjeam printre dinti: ia uite si la asta ce isi cumpara luni dimineatza, eu linistita cu doza de bere in mana. Restul.. Cam la fel ca la ceilalti, pana am decis sa ma internez volunar in psihiatrie( loc unde am fost prezentata de doamna doctor: un fost psiholog bun, ea ma recunoscuse de cand facusem practica exact la dansa in facultate). Am iesit, am recidivat, am pierdut iar serviciu bun, pt ca nu ajungeam din cauza tramuraturilor fie ca imi beam doza de dimineatza si eu stiam.una si buna ca beata nu pot merge la munca. Acum am ajuns in grava ipostaza sa fiu fata servici, cu platile in urma si evident cu datorii, efectiv fara mancare in casa. Vreau cu mare indarjire abstinenta, am noroc mare ca prietenul meu e paramedic si intelege boala mea, dar pentru cat timp? Nimanui nu ii place sa fie sunat beat noaptea, fara idee despre ce vorbeste, ma trezeam des dimineata din betie si eram despartita de el si eu eram to socata pentru ca.. Nu imi aminteam nimic. Lupta sa refuz primul pahar e mare si pt mine... Abia ieri am reusit la un chef sa fac asta, desi eu cred ca am.refuzat pt ca stiam ca nu am cu ce sa continui acasa, cum faceam de obicei, pt ca in public ma dau doamna di acasa imi vomit stomacul. Sunt la inceput de drum, sper din suflet sa reusesc cum au reusit si altii din acest forum. Multumesc, o zi buna
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna ziua Dana si bine ai venit!
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc, asa sper si eu pt ca am o viata frumoasa pierderile grele.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna, nu cu foarte multa mandrie dar cu fericire si cu ceva speranta ma intorc iar de la o adunare(unde nu prea am ce face, trec pe acolo) si am refuzat iar un pahar de alcool si am venit acasa
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da, imi face bine sa citesc povestile pe forum, e prima data cand aud cazuri ca ale mele, majoritatea se certau cu mine, parinti prieteni, sau auzeam: ia uite cum beau eu, un pahar doua si gata, degeaba urlam in disperare sa le explic ca nu pot, Doamne iti multumesc ca mi-a scos un cale un prieten intelegotor care stie ce e aceasta boala, bine pana la un punct si abia acum vad cat de mult inseamna sprinjinul exterior, el si multi altii nu ar intelege ca noi ce inseamna sa bei continuu, inclusiv sa adormi in propria voma si multe altele pe care le stim toti care am depasit pragul, citind azi multe am realizat ca bautorii normali, e mai bine sa stie cat mai putin.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Primul pas mi l-am fixat in minte, drumul zilnic catre abstinenta orice ar fi, acum ma gandesc cu greu cum ma pot intoarce in campul muncii avand in vedere ca pe adeverinta mea medicala apare alcoolica.... Iar dr meu de familie cred ca s-a saturat sa imi dea adeverinte continuu, asta caut si pe forum, cum au reusit sa se reintegreze in societate si in campul muncii.. Sa nu vorbesc de datorii... Cei ce au "reusit" sa piarda tot sau aproape tot din cazau otravei?
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
In iarna aceasta dupa ce m-am intors la serviciu, dupa o lipsa de 6 saptamani, ce o sa zica lumea a fost fix ultima mea grija. Pe mine ma stiau toti ca: ,, in timpul liber beau de sting ". Oricum au aflat de ce am lipsit, asa ca daca ma facea cineva alcoolist (putin probabil fiindca am colegi educati) aveam pregatita replica: ,, unul care s-a lasat".Eu i-mi faceam griji ce o sa fac, cum o sa-mi umplu timpul liber, cum o sa rezolv problemele create din cauza alcoolului.
Nici mie numi place denumirea de alcoolic-alcolist, nu am ales eu sa fiu asa, desi semnele erau clare cu multi ani inainte. Oricum decat sa te vorbeasca lumea ca esti tot timpul bauta mai bine sa se intrebe de ce nu mai bei, asta se aplica si in cazul meu.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc de incurajari, azi nu mai zic decat Doamne multumesc pt inca o zi fara alcool si maine de la capat, azi nu beau (mi-am scris si mare pe oglinda :) ) si odihna ca altfel gandeste dimineatza creierul si le iau pe rand asa incet.. Sa repar demage-urile create de bautura, caci in fond serviciurile de aia le-am pierdut
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineata oameni buni :)
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata draga Danuta! Te felicit pentru curaj, entuziasm si staruinta. Ramai asa, te rog. Orice-ar fi, nu renunta la dorinta aceasta frumoasa a abstinentei!
PS: Mi -a placut teribil ideea de a scrie mesajul pe oglinda; de fapt EA chiar ne da definitia a ceea ce suntem. Eu spre exemplu am facut o fotografie paharului cu bere iar dupa el incerc in continuare sa pun un mare punct. Ma motiveaza, nu as putea sa-ti spun de ce..

O zi senina neaparat! 😊
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns