021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza si la multi ani tuturor! Al doilea set de sarbatori fara licori magice :) ia uite ca tot vie sunt, nu am murit :) si am avut cu adevarat cele mai frumoase sarbatori din ultimii ani! Le-am simtit exact ca atunci cand eram eu copil si le faceam in familie cu parintii. Va iubesc pe toti si va am aici in suflet. Cel mai mult pe mentorul meu joy, ce a avut incredere in mine de la primul cuvant, momente in care eu nu aveam! La cat mai.multi ani de abstinenta!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitări Dănuța , la cât mai multe sărbători fără băuturi și un An Nou cu împliniri .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Un an si 5 luni. Ieri m-am intalnit cu un.. Prieten.. Ce vesnic avea o problema cu faptul ca eu beau. Deslusind o parte din mistreul alcoolismului meu, a avut un rol important in aducerea mea acolo. Eram la vreo 18 19 ani si beam si eu o bere, cand era momentul, eram toti la cabana sau te miri ce. Vesnic iesea scandal pt ca eu beau. Pt mine era extrem de frustrant. Mentionez ca nu aveam nici o problema cu alcoolul sau asa, pur si simplu consumam ca un om normal. Nu puteam pricepe de ce toata lumea are voie, eu nu. Adica daca imi zicea tata, intelegeam, dar toti impreuna acolo... Ma rog. Ideea e ca mama lui era alcoolica. Ani de zile mi-au trebuit sa inteleg ca pe atunci problema era la el nu la mine. Oricum, este omul ce imi spunea si cand am spus ca ma voi muta de la ai mei sa imi iau viatza in maini, ca eu nu voi reusi. In timp, m-am debarasat de el din multe motive. Ieri zice.. Am o intrabare, dar sa nu te superi pe mine, mai bei? Zic nu, de un an si cinci luni. Imi expliva el ca de aia era el suparat pe mine si etc. M-a felicitat etc. I-am explicat frumos ca nu e de suparare, si nu avra legatura cu promisiuni.. Zice .. Da .. Nu am cum sa inteleg vreodata ce inseamna sa fii alcoolic. Zic da, sa zici mersi Doamne ca te-a ferit de asta, iar daca nu intelegi nu mai incerca sa ajuti .. Un alcoolic, si cu asta am am.incheiat si am plecat in ale mele.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara Danutza,
Felicitari pentru perioada de abstinenta!
Ai dreptate, problema era la ,, prietenul " tau nu la tine.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc, sa stiti ca zilnic sunt cu gandul la voi chiar daca intru mai rar. Am foarte mult obiective in plan si evolutia mea se vede si mi se apreciaza dar prietenii nu mi uit. O singura persoana noua din viatza mea s-a prins ca sunt alcoolica si i-am afirmat. Stiti ca mereu ziceam ca as vrea sa zic cuiva nou din viatza mea de alcoolismul meu, din curiozitate. Nu a avut nici o reactie negativa, din contra. El venise cu o sticla de vin sa sarbatorim ceva, el stia ca de fel nu beau si nici el nu consuma, dar nu se astepta ca deloc. Si a zis ca in acest caz, sticla ramane lamine si nu bea nici el ca nu are rost asa singur. Si am pregatit o masa si am mancat si am baut suc. In casa la mine era o sticla de vin inceputa si statea in bar.. Si zice, ia uite ce fain, ai ajuns sa stai cu alcoolul in casa si nu te tenteaza ( era acolo ca avusesem o masa in familie). Si zic nu, imi e mai usor acum. Si a inttebat... Totusi, dsr si baut din ea? Zic daca eu beam din ea, stiai clar iar sticla nu mai era acolo. Stiti cand mi-a spus joy ca nu o sa ma felicite nimeni? Ei primesc felicitari, am primit si la un an, v-am povestit reuninea cu gasca mea din tinerete... Dar stiti.. Nu imi sunt de folos la nimic. La folos imi sunt diminetile cand ma trezesc, de folos imi e mintea lucida cand am cate un incident cu cineva, sunt vulcanica din fire, si treaza trec mai usor peste micile neplaceri are zilelor. Vorbesc acum pt ca azi am avut una din acele zile, am avut niste reactii poate duse la extrem, dar nu imi pare rau, asta sunt si am invatat ca nimeni nu ma obliga la nimic, am invatat drepturile omului si toate cele. Atat de tare m-am enervat de mi s-a facut rau efectiv si nu am mai fost buna de nimic. M-am invoit frumos de la munca( lucrez cu sute de oameni pe zi cu gestiune mare) si am plecat acasa, am trecut pe la niste prieteni, am discutat altele si am venit cu fiica-mea acasa si am mancat bine amandoua si dimineatza o sa vad lucrurile altfel. Asta! Asta este adevarata reusita, nimicurile astea, depasite cu liniste. O seara frumoasa sa aveti. Ah da, plus ca azi iar am primit un compliment si ca sunt pt ea un exemplu de transformare. Si nu venita din partea oricui, ci din partea.. Primei mele soacre :) va pup
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc :)
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Danutza pentru reusita abstinentei tale! Chiar esti un exemplu de transformare! Imi aduc aminte de inceputul renuntarii tale la consum.. Cum ai reusit sa te lasi de el atat de usor, atat de repede? Mie asa mi s-a parut, cel putin. Asa am perceput. Uite eu spre exemplu in aprilie 2020 implinesc trei ani de cand intru pe acest forum. Trei ani in care doar am reusit sa reduc consumul de alcool, nu sa devin abstinenta! Ma frustreaza neputinta mea mai ales ca ajutor am primit din partea prietenilor de aici. Am fost sfatuita, incurajata si niciodata judecata. Cu totate acestea, alcoolul inca mai exista in viata mea! De ce?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey, nu a fost usor, a fost ultima ambitie sa zic asa, vroiam din tot sufletul sa il las, ma rugam zi si noapte, am incercat tratamente, m-am internat singura, dar eu ma intretin singura, iar cand am ajuns la punctul sa fiu in urma cu chiria, pierdeam servicii un intr-una.. Sevrajul a fost greu, dupa aceea, s-a redus la alegere, vorba unui prieten: esti treaza cand alegi sa bei, asa ca alege sa nu mai bei. Si cu foarte mult efort am repus pe picioare ce pierdusem, efectiv nu iti arde sa mai dai cu piciorul, plus ca de atunci, primul lucru ce il fac in fiecare dimineatza este sa ma ridic, fac doi pasi, vad ca pot sa merg, si fac 3 inchinaciuni si multumesc lui Dumnezeu ca pot sa ma ridic. Imi sunt foarte bine intiparite in minte diminetile in care tramuram, si aveam de ales, ori beam o bere sa ma pot tine pe picioare, ori ma straduiam sa merg la lucru asa cum eram, plus, mi-am oferit linistea de acasa, nu mai am elementele negative ce ma duceau catre asta. A fost un adevarat proces in spatele actiunii de abstinenta totala. Si e mai departe un proces continuu de dezvlotare personala si citesc foarte multe carti. Plus ca dupa ce am renuntat eu, l-am avut si il in fata ochilor pe fostul sot ce imi arata finalul consumuli de alcool. Pe romaneste.. Nu imi arde. Muncesc si foarte mult si sunt asa de obosita... De multe ori ma intrebam oare cum Doamne iarta-ma faceam fata la atatea lucuri cu licoarea aia magica ce ma molesa? Nu stiu... Dumnezeu face minuni
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Am facut o alta prostie dupa ce am renuntat la acool, eu fumez destul de mult... Am inlocuit alcoolul cu ness, si beam cafea si inainte sa ma pun in pat. Din 10 octombrie m-am decis sa renunt la cafea. Na nici nu am mai baut de atunci, dar beau inka... Si aia mai rar.. Mai nou imi fac cate o vitamina, magneziu, calciu... Si urmeaza tigarile :)
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Interesant intreg drumul catre abstinenta ta Danutza! E clar, usor nu a fost! Dar ai razbit! Ai mers brat la brat cu dorinta si determinarea deopotriva! Nu ti-ai permis nici o secunda sa uiti calvarul trecutului ori asta a fost ancora prezentului tau! As vrea sa pot renunta si eu la cafea dar sincer, ea chiar imi place! Te admir pentru ce-ai fost, ce esti si ce stiu sigur ca poti deveni! Nu doar varianta cea mai buna a ta, ci o persoana care va gusta fericirea la micul dejun, pranz, cina si nu numai! Fericirea e scumpa, stii? Si e foarta buna prietena cu abstinenta, negresit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns