021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

And_y
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde And_y » 07 Apr 2019, 02:22

Buna dimineta ,

Baut am fost si eu la intalnire, credeam ca nu-si da seama.

Alta intamplare in perioada bahica, pe terasa unde beam bautura zilnica, la o masa alaturata un el si o ea, el cu spatele la mine, ea trista, discutau in contradictoriu. La un moment dat el se ridica de la masa, avea privirea tulbure. I-l stiam din vedere de la serviciu. Am remarcat o data ca-i tremurau mainile, noi alcoolicii stim de ce.
E trist cum ne ruinam viata pentru un lichid cu ajutorul caruia acoperim: frustrari, nesiguranta, abuzuri din copilarie etc.
Nimic nu e intamplator.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 08 Apr 2019, 18:45

Da, corect... E bine ca unii dintre noi ne dam seama. Eu in general ma purtam ok si bauta.. In general daca stiam ca am baut nu mai ieseam din casa.. Decat sa cumpar mai mult... Si uite asa am ajuns sa stau in casa din ce in ce mai mult,sunau telefoanele. Nu imi pasa... Eran foarte ignoranta... Adica mai mult as putea spune ca ma ascundeam, stiam si eu in ce hal sunt

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 08 Apr 2019, 21:45

Stateam asa sa ma gandesc, voi nu stiti, dar eu de foarte multe ori, mai ales dimineatza in drum spre munca ma gandesc la voi si zambesc si brusc ziua imi e mai usoara pt ca stiu ca nu sunt singura si va am aproape si in sufler mereu pe toti, nu am eu timp sa stau sa exprim tot ce simt :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 08 Apr 2019, 22:25

Eu stiu Danutza pt ca si eu fac la fel si de f multe ori si de f multi ani si cind am o problema ma duc si citesc la Lupisor si totdeauna gasesc acolo raspunsuri...La mine nu mai este teama pt ca as bea dar aici am invatat sa gestionez situatii cu care ma confrunt in viata asa cum trebuie sa le gestionez...🤔😉👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 09 Apr 2019, 20:42

Foarte bine, Danutza :) ma bucur ca zambesti :) aicea sunt oameni carora le pasa si sunt de folos cu o vorba buna intotdeauna :)
Ce ai mai facut?
Imagine

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 10 Apr 2019, 21:37

Hey, da joy asa e. Oricum pt mine ai ramas sprijinul meu de baza, vreau sa ajung sa fac multe dar zau ca serviciul asta momentan ma doboara. Ce sa mai fac raza de soare.. Acelasi lucru momentan, epuizata... Cam nimic pe langa job acum, dar am ceva liste ce ma asteapta.. Mi-am propus ceva lucruri... Si printre ele sa dezvolt ceva pe cont propriu.. Dar trebuie sa astept sa am timp, inca ju vreau sa vorbesc despre proiectele mele, sa vedem care imi sunt variantele momentan.. Amnun stil de a gandi in general pe 3 variante: 2 variante de castig iar al 3 lea pe risc minim :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 10 Apr 2019, 21:38

Plus... Imi e dor de fostul meu prieten.. dar aia e alta poveste.. Astept sa treaca :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 11 Apr 2019, 22:19

Eiii, cu fostul prieten Danutza daca nu vine el la tine lasa-l in pace pt ca daca mergi tu la el oricum nu va pretui si va lua avans de bunatatea ta!
Cu iubirile intreaba-ma pe mine pt ca eu si la asta am experienta si nu ma intelege gresit dar mereu am iubit din toata inima si uneori am atribuit calitati cuiva pe care nu le avea dar asa vroiam sa cred eu ca le are desi realizam ca nu...Numai cei foarte destepti m-au iubit si apreciat la justa mea valoare si cred ca a fost doar unul...🤔
Pup cu drag si tine aproape!😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 14 Apr 2019, 17:03

Nici nu depuneam vreun efort, stie unde ma gaseste daca vrea. :) era doar asa... Ziceam si eu. Nu am timp de partea asta a vietii acum. Te pup

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 16 Apr 2019, 21:00

8 luni de abstinenta!!!!! :D a da, iar ca sa contrazic vorbele tale, unicele de altfel ce le pot contrazice, sambata amicul ce a fost in vizita m-a felicitat pe faptul ca am renuntat la acool, el nu stie ce si cum si in ce stadii am ajuns, dar mama lui e alcoolica si stiu asta... Si mi-a pus tot felul de intrebari, alcoolul era pe masa ca nah, pt musafiri am, si la final a zis: felicitari! Mama e la fel...

Înapoi la “PREZENTATI-VA”