021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 13 Iul 2019, 13:50

Sondaj de opinie: ce ati face, cu ce v-ati mai umple timpul, daca zi de zi, dupa ora 18 ati fi liber, in principiu intre aceasi pereti? Sincer incep sa duc lipsa de idei :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 14 Iul 2019, 01:15

Pai de ex eu acum cu siguranta m-as dedica copiilor, apoi, as face curat, sterg geamuri si daca sunt curate tot se depune praf, aspir, spal, calc, fac mincare, sport, plimbare, incerc sa-mi fac prieteni, ti-am zis pe cine sa suni si-i poti cere parerea, ceea ce ne intrebi pe noi aici si daca nu stii ce sa faci sfatul meu este sa nu faci nimic... decit ceva care sa-ti faca rau...🤔🤗😘
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 15 Iul 2019, 18:49

Buna.
Danuta, fix asta e temerea mea cea mai mare. Ce voi face eu de acum in colo, dupa ora 18.00 in fiecare zi si in fiecare weekend, in afara de a consuma alcool. Pentru mine totul este minunat cand consum, nu am nevoie de nimeni, orice simplu lucru pe care il fac bauta mi se pare la locul lui, mai putin diminetile de dupa, cand simt, efectiv, ca mor. Varianta cu spalatul geamurilor, calcat mi se pare horror, pentru ca, Slava Domnului, am o femeie care imi vine la curatenie. Nu pot decat sa-ti spun ce-mi spune si mie lumea: fa sport, citeste, plimba-te, mergi la film, gateste, picteaza etc.

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 15 Iul 2019, 18:58

apai de toate fac, dar duc lipsa de idei noi :) parca le-am cam epuizat pe toate sincer

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 15 Iul 2019, 20:06

Gandeste-te la ce esti cea mai buna din viata asta sau ce-ti place cel mai mult sa faci si dezvolta chestia asta si acasa...

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 16 Iul 2019, 17:31

Am o directie foarte clara spre unde vreau sa ajung, si abia saptamana viitoare incep demersurile si o sa dureze proiectul destul de mult, cred ca acum intrevine lipsa de rabdare, sunt si blocata efectic in a face lucruri in directia respectiva , dar stiu ca va iesi ceva fain

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 16 Iul 2019, 20:46

Iti doresc mult succes! Daca simti ca ti-e mintea prea incarcata in directia respectiva, incearca sa faci altceva, gen a doua pasiune a ta...

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 17 Iul 2019, 22:17

"Un pas mic pt om, un pas mare pt omenire" cam asa e si atunci cand vrei sa faci o schimbare, in principiu vrem sa facem cate o schimbare ce se vede din avion, dsr uneori o schimbare cat de mica poate avea efecte incredibil de mari :) mi-am propus ca orice ar fi sa ma pun seara in pat zambind, oricat de stresata sunt macar sa ma bucur ca am ajuns in pat, si dimineatza sa ma trezesc zambind, pt ca oricat cred ca stiu cum va fi cursul zilei.. De fapt. Habar nu am :)) tot ce mi-a aparut bun in viatza, tot asa.. Mi-a aparut.. Intr-o zi, tot asa.. M-am indragostit.. Intr-o zi.. Dimineatza cand beam cafeaua.. Nu aveam nici cea mai vaga idee ca urmeaza sa ma sageteze cupidon si sageata aia sa imi schimbe cursul vietii.. Tot asa am gasit apartamentul unde stau.. Intr-o zi.. Beam cafeaua de dimineatza si am vazut anuntut.. Am scris, omul a raspuns.. Uite-ma.. Cu o seara inainte nu am stiut ca a doua zi voi fi fericita.. Serviciul pe care il am.. La fel. Intr-o zi.. Am sunat la o firma da caut ceva pt ce ma calificasem. Aveau altceva.. Si am ajuns aici.. Deci... Habar nu am ce surpriza placuta imi poate aduce viatza maine.. Iar daca nu, seara macar sa ajung in pat :) si fericirea mea este ca am pe cine lua in brate :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 23 Iul 2019, 20:39

Dragii mei sustinatori, mai am un pic si ajung la un an.. Cu grele, cu bune cu usoare :) am sperat sa imi fac un cadou mai fain la un an.. Finantele nu ma vor ajuta pt asta .. Pt ca am investit in alte lucruri si in viitorul si in sanatatea mea, anul acesta am facut doua lucruri foarte mari, unul e in curs :) deci cred ca multumire mai mare nu am. Azi a trecut un prieten sa ma viziteze la munca si a zis: Doamne, tu arati din ce in ce mai bine. I-am raspuns: abstinenta! El stia ca sunt capabila de multe daca nu mai beau, dar nu s-a asteptat si la schimbate fizica :). Mult succes, va pup, multumedc joy, airam,tudor asido si tuturor

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 24 Iul 2019, 10:51

Ma bucur mult pentru tine draga mea!
P.S. Sa stii ca eu cand sunt suparata din diverse motive, ma adun si ma gandesc ca trebuie sa fiu extrem de fericita tot timpul, fiindca nu mai beau.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”