021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza, tot aici tot abstinenta, cu 418 zile la activ! M-am prins atat de mult in alte lucruri incat nu am tinit evidenta, intamplarea a facut sa imi apara in cale de dimineatza un reportaj despre alcoolici invinsi si invingatori. Diminetile sunt ale mele! Asta e o dimineatza in care imi amintesc si ce am reusit sa realizez, numarand zilele de abstinenta m-au facut sa imi amintesc de perioada in care ma apucam sa fac cate o pauza de o saptamana.. Mi se parea incredibil, iar deja cand auzisem de oameni ce traiesc in abstinenta de ani de zile era deja de domeniul fantasicului pt mine. Si uite-ma azi, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu mintea clara si limpede, capabila sa ma misc, sa gandesc, sa iau decizii, sa traiesc :) mai clar ar trebui sa vad, ca in dimineatza asta.. Puteam sa nu fiu aici
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Danutza inca o data pentru abstinenta ta! Esti o invingatoare! Ma bucur ca nu ne uiti si ca ne reamintesti prin ceea ce scrii ca se poate! Cu adevarat, se poate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Vbc »

Felicitări! Sa ai parte de cat mai multe!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Felicitari Danuta!
Poti sa pui un link cu reportajul respectiv?
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc mult. Vad ca depresia inca ma bantuie. Fiind in concediu acum, cred ca e mai veche putin si nu am mai sesizat, trebuie sa fac bine sa ajung sa o rezolv si pe asta, sa ajung la o constanta si pe linia asta.va fi urmatoarea investitie in mine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Suna minunat. "Investitie in mine"! E un drept al nostru nespus, nescris, nestiut poate.. Cu siguranta, nefacut de cele mai multe ori. Si uite asa, nefericirea isi poate face simtita prezenta in viata noastra.. Dar sa nu o lasam mai bine. E o parsiva, o nesuferita, ea este prietena singuratatii si a stimei scazute de sine. Nu stie decat sa nenoroceasca. Nu a stiut sa zambeasca in fapt, niciodata.
Ori zambetul, ei bine el.. imi place tare mult! E ca un iubit in noapte, ca o soapta in visare, dar mai ales, un bun prieten in diminetile cu soare!
Nu dispera Danutza, draga mea. Esti chiar aici. Exact unde ti-ai dorit atat de mult sa fii. Bine, sanatoasa si la fel de puternica. Un exemplu pentru noi toti!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Lucrurile merg de la sine la un moment dat, mai ales daca ai o directie. Abstinenta e cea mai importanta dar acum nici sa nu faci o obsesie din asta. Viatza decurge normal, cu o pata in spate pe care nu o scoate nimeni. Fostul meu sot, s-a internat de ieri, sunt foarte curioasa de sansele lui de reusita. A fost convins sa mearga acolo, problema e ca de cate ori a fost acolo a baut.. Ca nah. Asa se practica in dezalcoolizare, se vinde alcool la suprapret.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da din pacate, acum din auzite, eu nu stiu ca am fost internata pe depresie si nu am fost in sectia de alcoolici, dar am inteles ca fac gestul asta femeile de servici. Acum noi sa fim sanatosi si sa mergem mai departe :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) mi-a permis timpul sa ma uit pe forum asa pe la fiecare in parte cat am putut. Cat de greu e inceputul, cum ne agatam fiecare de o speranta mica, in final sa observam ca e ceea ce ne aduce la viatza. Eu de cand am intrat pe forum si in abstinenta am schimbat multr in viatza mea si am intrat in munca asa brusc, acum am mai milte zile libere .. Obligat fortat :) si na... Nu prea am ce face mare lucru so mai dorm cate un pic cand ma ia somnul si iar ma mai ridic.. Si imi aminteste treaba asta groaznic de perioada mea de glorie si fara sa vreau intru in stare de vinovatie si imi trece repede :)) ca e alta viatza, alte circumstante
Scrie răspuns