021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Joy » 18 Aug 2019, 15:21

Buna dimineata Danutza, buna tuturor !😌🤗👍
Draga mea Dorutza, da' tu crezi ca exista cineva pe acest pamint care sa nu fie cuprins uneori de frici si "depresii" citeodata, chiar si fara motiv?🤔
Din experienta mea si am experienta nu din carti, iti spun si acum cred ca contientizezi si tu ca asa cum vine "depresia", nu este forever si trece daca o tratam cu bunavointa si intelepciune...stiu asta pt ca eu am o f buna prietena psihoterapeut care spune ca "depresia" este o stare de spirit care trece cu o gindire si fapte pozitive...🤔😉😌👍
Asadar, nu neg ca sunt si alte tipuri de depresii care necesita altfel de tratament darv a noastra este de acest tip si intotdeauna trece cu o gindire pozitiva...🤔😌👍Inainte vreme beam sa fug de realitate acum nu, stiu ca alcolul nu este pt mine ci pt oamenii sanatosi...😉😌👍
O zi frumoasa in continuare si ti pup cu drag!😘🤗

PS Si sa nu uiti niciodata ca cine nu pune abstinenta pe primul plan, va fi bai cu viata lui...🤔
Doamne ajuta tuturor!🙏😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 18 Aug 2019, 21:42

Ooo, buna joy. Apai nu ai idee cate strategii am ca sa trec repede peste :)) am prea multe antecedente in spate. De obicei solutiile cele mai simple sunt si cele mai eficiente.. Si ma opresc si imi schimv brusc gandirea si zic: hmm dar cine ma opreste pe mine sa zambesc sau te miri ce? Aaa nimeni :) si imi vad de treaba.. Si apoi asa incet imi tot amintesc ce am mai citit.. Si azi mi-a venit o fraza in minte: fa ce e necesar si fara sa iti dai seama deja faci ceea ce parea imposibil

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Aug 2019, 22:09

Bravoo Danutza, bravoo, ai asa o gindire sanatoasa si era cit pe ce sa vin la tine sa ma incurajezi, cind am fost necajita...🤔😌Dar pt ca mi-am facut atit de mult prieteni adevarati din lumea asta fantastica a alcolicilor abstinenti, m-am intilnit cu alti minunati prieteni in Bucuresti, adevarati eroi prin ceea ce fac astazi iar eu m-am simit mica , mica si nesemnificativa fata de ei si mi-a trecut...🤔🤔🤔
Asadar, scrie-ne cit mai des aici(tu fiind mai noua esti un exemplu si o inspiratie pt toti), multumesc pt ajutor deoarece totdeauna cind am avut nevoie m-ai ajutat sa ma scoti din "depresie"...🙏🤔😘🤗👍
Pup cu mult drag!😍😘😘🤗👍

Ps Si sa nu uiti niciodata "ca cea mai proasta zi din abstinenta este mult mai buna decit cea mai buna zi din timpurile cind consumam alcol...!"🤔😌👍

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 20 Aug 2019, 18:02

Wai, aseara am avut o reuniune de gasca.. Dupa ceva ani,multe lucruri schimbate, alta treaba :) si printre ele se pare ca am sarbatorit si anul meu de abstinenta. Gazda stia, iar unii din prietenii vechi de pahar.. A ramas socat, e s-a intamplat cu mine... Zice gazda: e simplu, ea a inceput sa bea si fara noi. Inainte sa merg eram putin speriata, sa le spun sa nu le spun, am zis ca o sa gasesc eu motiv sa refuz alcoolul, dar mi-a usurat gasca munca :) am fost felicitata, a fost super, ei au baut :) eu am baut suc si totul a decurs super ok :) plus ca au mai sesizat ceva schimbari in bine la mine. Eu aici vorbesc de putinii oameni cu care am vietuit 15 20 de ani si ne-am sustinut mereu, dar ne-a imprastiat pamantul. Este prima data cand ies cu adevarat intre oameni de un an de zile, ma refer in mediul meu natural unde imi permiteam orice, gen sa beau pana adormeam, imi gaseam eu un loc sa dorm :) si dimineatza nu stiam care pe unde mergem ... Si aseara vorbind cu ei mi-am.mai descoperit anumite frici de ale mele.. Si am constientizat ca problema e la mine. Trag eu aiurea catre singuratate.. Probabil o sa iau in calcul sa cer ajutor.. Cuiva mai priceput, cum sa imi recladesc viatza sociala.. Si personala... Tin sa spun ca azi,... Baiatul.. Barbatul pe care il plac . a trecut pe langa mine si a zis asa fastacit buna.. Tot ce am putut sa spun a fost.. Buna ziua!.. Asa rapid... Ma rog :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Aug 2019, 18:15

Heeei Dorutza, super petrecere si ma bucur ca si pt mine de gindirea si trairile pe care le ai, realizind clar unde ai fost si unde te afli...🤔
In ceea ce priveste fricile, stai linistita pt ca fiecare le avem dar cu intelepciune si decizii corecte trec si atunci cind nu stii ce sa faci, fa ca si mine...nu fa NIMIC...🤔
In ceea ce priveste viitorul, singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa pui ABSTINENTA TA pe primul loc, nu pt altii ci pt tine si fiindu-ti tie bine le va fi bine si celor din jurul tau(familie, prieteni) iar ceea ce este pt tine este pus deoparte si se va intimpla intr-o zi si cu siguranta vei realiza imediat ca ca este sortit sa ti se intimple, DD stiind intotdeauna ce este mai bine pt noi decit noi...🤔🙏🤗👍

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 20 Aug 2019, 20:39

Da, incerc sa ma gandesc si chiar sa cred ca Dumnezeu stie ce face si recompensa va fi pe masura :) sunt si eu constienta ca am nevoie de cineva aproape si pe care sa ma pot baza si invers... Dar mi se pare imposibil :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 20 Aug 2019, 20:41

Oamenii ma plac, sociabila sunt, lumea in jur ma incurajaza, dar inca ma lovesc asa de niste raspunsuri gen vreau sa ramanem prieteni.. Na bine.. Prieteni am destui :) acuma s-a mai razgandit cate unu.. Dapoi eu nu joc tenis cu viatza mea.. Bate fieru pana e cald.. Ca dupaia... Nu mai merge

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 20 Aug 2019, 21:58

BRAVOO Danuzta, extraordinar gindesti si in general oamenii se cam atrag cei buni cu cei buni si cei mai putini buni cu cei ca si ei...🤔Vorbe marete si goale este usor a spune iar PRIETEN, PRIETENIE este ceva care nu intilnesti pe toate drumurile si cind eu va numesc PRIETENI pe majoritatea dintre voi aici va simt ca simtiti la fel ca si mine...🙏🤗👍
Apropos, stii ca toata "generatia mea" de PRIETENI alcolici abstinenti face extrem de bine?🙏🤗 Nu este o lauda oarecare ci o inspiratie pt toti cei care se mai lupta cu alcolul, adica daca noi am putut fiecare poate...🤔👍
Ti-am spus, desi esti mai noua pe Forum esti ca si cum ai avea cel putin 10 ani de abstinenta, mai multi decit mine...🤔😂😂😂🤗😘
Pup cu mult drag si tine aproape...🙏😉🤗👍
Imagine

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 21 Aug 2019, 21:35

Buna seara Joy, ce frumos ai scris!
Nimic nu e intamplator.

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 22 Aug 2019, 21:34

Pt prima data in viatza mea azi am.auzit compliment: ce bine mirosi, ce parfum folosesti? Atat de bine mi-a picat acest compliment, mi-a fugit mintea la perioadele in care miroaseam a alcool din poze. Aceiasi persoana mi-a spus ieri ca nu stie ce tot fac dar parca intineresc.. Hmm stiti ca prind curaj si viata cand aud astfel de vorbe? Mai ales ca vin de la un anumit personaj . :) ce mult conteaza sa te accepti si sa te iubesti asa cum esti si lumea te va iubi la fel :) sa ai alta grija de tine .. Nu grija alcoolului.. Eu am alta viatza! Una mai buna!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”