021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Ambasador » 28 Aug 2019, 23:57

Incerc sa te incurajez Danta, avand mana in ghips inca pentru cel putin trei saptamani. Asadar, mai greu sa scriu..
Ai dreptate, o voce virtuala va pali intotdeauna in fata unei voci reale. Prietenii adevarati au vaz, auz, simt, miros, cuvinte si vorbe faptice care pot fi solutia catre un raspuns prompt, in timp util. Te afli pe un drum drept, corect, stimat si atat de dorit de multi dintre noi. Aceasta este puterea ta, o reusita imensa, un "bebelus" abia venit pe lume. Da-i timp sa creasca frumos. Iti datorezi asta! Ne datorezi asta!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 29 Aug 2019, 12:56

Buna dimineata Danuta si Dorutza , pt ca voua vreau sa va raspund in primul rind!

Deci, multa sanatate si sa te recuperezi cit mai repede cu mina, Dorutza si raspunsul meu este pt voi:
fara a va contrazice in nimic, pt mine foarte multi prieteni m-au ajutat cind am fost "la pamint" cu multe, neintilnindu-i niciodata...Este ceva care se transmite din inima si mai ales in cazul nostru se simte bunatatea, iubirea si incurajarea sincera, dorinta de a ajuta neconditionat si a face bine din adincul sufletului tau pt cineva care desi nu il cunosti personal vrei sa-i fie bine si sa-l ajuti...🤔 Este o comunicare intre prieteni virtuali ca o Rugaciune catre Dumnezeu...🙏
Asa consider eu si vad problema asta cu prietenii de pe Forum si cu unii dintre voi sunt si voi fiprietena pe viata!Cu multi m-am intilnit personal ulterior!🙏

PS Pe DD eu nu l-am vazut niciodata ca nimeni de altfel dar m-a ajutat si ma ajuta mereu si simt ca tot timpul m-a iubit si ma iubeste...Asa este si cu prietenii adevarati pe care nu-i vezi, pt ca DD lucreaza prin oameni...!🙏🙏😌🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 30 Aug 2019, 07:01

Ai spus lucruri sfinte Joy. Iti multumesc pentru urari! Cred ca sunt cea mai indreptatita persoana sa cred in virtual. Un definitiv, asa mi--am cunoscut sotul. Si iata-ne fericiti si dupa 10 ani. 😍

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Aug 2019, 11:42

Pai vezi Dorutza?🤔 Si eu la fel si nu numai atit dar l-am cerut si in casatorie pe-al meu...!🤔😜😂😂😂😂Adica de ce tre' sa asteptam noi femeile sa fim cerute, ce..., noi nu suntem indreptatite la fel...?😂😂😂😂😂🤔 😜

Si cu prietenii, stii tu de cite ori mi-au tinut mina(te numeri si tu printre ei🙏) si mi-au ridicat moralul atunci cind eram jos?🙏
Doamne ajuta tuturor si pe tine ti pup cu drag si admiratie!🙏

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 30 Aug 2019, 17:42

Hey :) da.. Asa e, eu oricum cu voi ma moralizez, in prieten poate fi oriunde. Intrasem pe forum sa spun o chestie.. M-am oprit sa citesc randurile voastre. Dar o spun oricum: cica atunci cand totul pare nergu in jurul tau, o surpriza placuta incearca sa isi faca loc in viatza ta. Na sa vedem acum ce apare, zau le toate planurile sunt un groapa :)) la lucru in loc sa castig bani pierd, proiectul meu e in blocaj momentan, pe plan sentiment. .nici nu are rost... Apai problema cu copiii ca nu ii am langa mine e deja din rutina zilnica :))) in fond m. Tot pt ce am trudit ... S-a cam dus doia trei pasi inapoi. Am plans azi efectiv la.munca.. Am fost si criticata pt asta, dar hei! Orice femeie puternica plange cateodata. Oricum, cei ce ma vad plangand, nu stiu ca eu zic Doamne multuu ca plang si atat, ca nu beau! Am plans da, pr bani, nu fac asta de obicei dar nah, consecintele sunt urate.. Si cand am ramas doar eu si colega mea .. Am izbucnit in plans si am zis: stii cum e sa te uiti la copii sa nu ai ce sa le dai sa manance? Sa nu ai frigiderul in priza pt ca oricum nu ai nimic in el? Zic, am luptat si am reusit! Eu acolo nu ma intorc

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 30 Aug 2019, 17:54

Dar visele ca o sa am casa mea candva, sa nu mai stau in chirii.. S-au destramat vazand cu ochii. Eu tot trag sa imi depasesc conditia.. Sa ma smucesc si sa imi imbunatatesc viatza. Acum nu va ganditi ca nu o sa mai incerc, dar sansele de izbanda sunf aproape nule

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 30 Aug 2019, 18:10

Draga mea, niciodata sa nu iti pierzi speranta! Manichiurista mea si-a luat casa cu 1800 de lei salariu net.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 30 Aug 2019, 21:07

Si logopeda copilului meu si-a permis sa mearga la Disneyland si in Paris cu propriul copil timp de o saptamana platind mai bine de 2000 euro. Zic na, nu degeaba cere ea pe sedinta 80 de ron. Inmultit la nr. de sedinte, nr. de copii, nr. de zile... si uite asa devii un om fericit. 😲 (nu stiu de ce am povestit asta😬). Cred ca ma voi apuca si eu de meseria asta. Si asa ma pricep mai bine decat ea. 😁

Nu te debusola Danuta, chiar nu trebuie. E bine ca ai plans cred, lacrimile au rol eliberator. E bine ca te-ai ridicat, e semn de vointa. E bine ca nu ai baut, spune multe despre tine. Spune spirit puternic, motivatie, suferinta transformata in speranta, spune dorinta si mai ales spune putinta! Ne-ai demonstrat ca esti pur si simplu un exemplu demn de urmat, o carte ce merita citita neaparat si stii de ce? Pentru ca va avea cu siguranta un final fericit. Mereu si mereu. 😘

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 30 Aug 2019, 23:18

Da, va salut pe toti si imi permit nu sa dau sfaturi ci sa vorbesc doar despre mine si experientele mele legate de acest subiect...🤔
Apropos de a avea si a nu avea, crede-ma Danutzta ca muuult mai important este ceea ce ai tu decit a avea ceea ce-ti doresti in acest moment...🤔Eu care am trait in ambele situatii iti spun ca indiferent cit ai avea material ai fi muuult mai saraca decit daca nu ai avea abstinenta si am mai scris aici de multe ori fara a dori a parea lupul moralist,faptul ca daca avem sa traim decent in acesta lume este suficient, lucrurile cele mai valoroase in viata noastra necostind nimic...🤔👍
Din orice situatie negativa exista si ceva pozitiv si incerca sa iei partea plina a paharului:esti tinara, esti desteapta, esti frumoasa, ai doua Minuni acasa si te ajuta cineva cu ei, de bine de rau ai un servici si cea mai mare bogatie pe care o ai este ABSTINENTA ta, pai asta este putin?😌👍Bucura-te, pretuieste ceea ce ai, multumeste-i lui DD si mergi inainte cu pasi mici pt ca orice calatorie lunga si realizare asa se cladeste...🙏👍
Doamne ajuta tuturor oriunde s-ar afla!🙏🤗👍

PS Crezi ca exista cineva pe lumea asta fara probleme?Si eu am, si tu ai si el si ea, noi toti intr-un fel sau altul avem probleme si sa stii ca si durerea are rostul ei si trebuie sa acceptam si asta iar noi trebuie sa stim ca suntem bolnavi si nu avem voie sa ne amagim cu alcol deoarece vom avea o probleme in plus si mai grava...🤔

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 31 Aug 2019, 20:58

Hey :) a joy, ai perfecta dreptate. Eu prin ceea ce scriu incerc sa evidentiez ca viatza nu e roz si o iau pe zile... Si ca rezist in ciudata ficarui fapt tentatiei de alcool. Sunt constienta ca toate lumea are probleme. Mai ales ca ma suna multi prietenei ce au incept sa se loveasca saracii de diverse.. Acum e varsta.. Eu am avut tineretea plina de probleme ce au avut timp sa isi lase amprenta in ideile si gandurile mele si ei acum au inceput sa le aiba.. Unii sunt speriati, pt ca nu e usor sa fii adult responsabil, dar apreciez la ei ca se ghideaza catre bine.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”