021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Joy » 01 Sep 2019, 02:40

Ma bucur Danutza ca-mi dai dreptate si apropos de responsabilitati eu am o vorba: cu cit esti mai responsabil in viata cu atit este mai stresant...🤔😂😂😂😟😌👍 Dar prefer asa decit altfel...🤔👍😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde gavroche1968 » 01 Sep 2019, 10:02

"..., dar sansele de izbanda sunt aproape nule" , ai scris undeva mai sus Danutza. Nu te supăra dar este total greșită afimația ta și o spun din proprie experiență. Eu eram convins că pentru mine nu mai există șanse nici măcar să mai pot ieși din casă , atât eram de căzut fizic și moral dar să mai am și puterea să-mi mai fac vreun plan de viitor ?! Pe scurt povestea mea : am fost directorul unei instituții importante din oraș . Aveam relații , putere , mă învârteam în cercuri frecventate de persoane importante și multe alte avantaje conferite de funcție , stare materială bună. Din cauza alcoolului am pierdut toate astea . Am ajuns într-o funcție neînsemnată de execuție , gata-gata s-o pierd și pe aia fiind marginalizat de societatea unde eram cândva '' buricu' pământului '' . Îmi plângeam de milă bând acasă în concedii medicale nelimitate. Astăzi am recuperat aproape tot chiar și funcția ( eram locul I acum sunt locul II în acea instituție ) . Mă simt obligat să spun că nu spre a mă lăuda am scris toate astea ci pentru a încerca să te fac să crezi și să fii convinsă că se poate . Șansele tale există indiferent cât n-ai crede tu în ele. Trebuie doar să vrei și se rezolvă. Dumnezeu să ne ajute !

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Sep 2019, 13:58

Felicitari Gavroche pt raspuns si ajutor si agreez cu tine in totalitate!🤔😌🤗👍
Plus ca eu cunosc foarte multi alcolici abstinenti care odata "s-au ratacit" pe un drum gresit in viata iar acum sunt foarte bine.👍
Asadar Danutza, dupa cum vezi , niciodata nu-i prea tirziu pt a o lua de la capat si iti spun si eu din experienta si tu stii...🤔😘🤗👍

Ps Si bunurile materiale nu sunt pierderile cele mai grave pt ca le refaci dar cea mai mare pierdere este SANATATEA, asta este cel mai grav...🤔😞

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Danutza » 01 Sep 2019, 16:55

Da.. Stiu ca aveti dreptate si mi ciuda pe mine ca sunt oarba uneori. Acum sa nu uitam ca am inceput proiectul asta ce presupune sa imi aduca o alta stabilitate financiara. Vad si eu ce am creat in jur de un an.. Dar vezi?uneori cand nu mai vezi e bine sa ai prieteni sa te traga de urechi, sa iti amintesti. Am fost si extenuata. Acum m-am.odihnit, stiti ca am reparat tot? :) ca si cand nu a fost

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 02 Sep 2019, 20:45

Lucrurile materiale se refac mereu. Ma gandeam azi pe autobuz la cele spuse mai sus de Gavroche.. Da .. Ai dreptate si nu contest, ca asa ii invat si eu pe altii, eu dupa alcool am refacut ce am avut, dar eu vobesc aici de depasirea conditiei, lucru pe care nu l-am facut niciodata, ceva foarte nou pt mine. Inca merg pe chestia ca unde-s multi puterea creste , pe drunul cel bun sunt oricum. Luna asta astept niste raspunsuri .. Sa vedem ce va iesi. Acum mi-am refacut viatza sociala.. Ma intalnesc cu oameni si dupa ora 6 :) ceea ce pt mine este o reusita. Depasesc mult mai repede situatiile critice, si mai ales, vorbesc mult mai calm.. Nu ma mai enervez din orice.. :) prefer sa zambesc si sa merg inainte.

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 03 Sep 2019, 06:07

Buna dimineatza oameni dragi! O zi usoara sa aveti! Va pup

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 03 Sep 2019, 10:40

Buna ziua Danutza!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 03 Sep 2019, 11:21

Buna ziua Danuta. Multumim si tie la fel iti doresc!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 04 Sep 2019, 09:54

Hey :) prima mea zi libera dupa razboi hehe. Aveam un drum scurt de facut inainte sa beau cafeaua si pe drum realizam ce bine e sa nu bei! Pot sa merg pe drum! Doamne ca se alegea praful de mine daca nu faceam un pas..

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 04 Sep 2019, 14:17

Hei, Danutza, povestea ta este povestea multora dintre noi si "fiecare calatorie lunga incepe cu un pas mic..." 🤔😉😌👍

Se intreba cite cineva de ce sunt unii veseli pe acest Forum si am sa raspund aici la tine: pt ca veselia face parte din terapie si treci mult mai usor uitidu-te in urma si vazind cum erai in trecut, cit de deznadajduit si trist si fara speranta etc si personal daca nu as fi povestit cu umor unde m-am aflat ar fi fost de plins...🤔Toti cei care s-au recuperat sunt oameni veseli desi avem si noi probleme stim ca problema cea mai mare era alcolismul nostru si ne-am fierdut sanatatea mai devreme sau mai tirziu care uneori nu se mai poate recupera cu toti banii din lume, linia a intre fi sanatos si a nu fi fiind foarte fina...🤔Pai eu am ris pe acest Forum , nou venita, cu prietenii care m-au intimpinat cu caldura , veselie si intelegere cit nu am ris in tot timpul cit am consumat alcol...👍Si la sedintele AA se ride mult, oamenii sunt f veseli, au un umor sincer si intelept pretuind acum ce inseamna VIATA si sa traiesti curat indiferent de necazuri...🤔 Spunea un prieten f drag de pe Forum, Gladiator se numeste el, ca iubeste la AA "risul acela vesel sincer al oamenilor descatusati din robia alcolului" ...🤔👍

No, o zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!🙏😉👍

PS Si nu le luati pe toata prea in serios pt ca viata este prea scurta pentru ca sa fim tristi...!🤔😉👍
Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”