021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 04 Sep 2019, 16:08

Cata dreptate ai :) e mult mai usor sincer sa razi acum, iti dai seama ca uneori se uita ciudat oamenii la mine :)) dr asta e. Stii uneori ma bucur ca am trecut prin etapele alea urate pt altfel apreciez mobilitatea mea de acum

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 04 Sep 2019, 18:49

Daa,exact Danutza, ma bucur mult ca intelegi si toti cei care au inteles intr-un fel sau altul sunt foarte bine acum asa cum esti si tu si le doresc tuturor sa inteleaga ce si cum este si ce trebuie sa faci pentru a dobindi o abstinenta senina, chiar cu necazuri avind...🤔😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 04 Sep 2019, 22:41

A avut cine sa imi explice destul de bine unele lucruri. Eu inca ma mai enervez din pacate si unoeri prea repede si prea usor si ma supar . in mare parte pe mine ma supar. Dar nu stiu ce se intampla cu mine in ultima vreme, sunt mai calma un pic :) am avut sansa zilele astea sa reintalnesc un prieten vechi de prin liceu.. Am pastrat legatura de-a lungul vietii dar fata in fata ne-am vazut acum, dupa.. Sa tor fie vreo 10 ani, si am vb cu el asa deschis de alcoolismul meu si de abstinenta si m-a inteles. El nu prea consuma alcool . mai rar .. Dar asa.. Dupa ce am schimbat toata viatza, lumea din jur.. A fost o gura de aer curat cu el in preajma sa be deschidem sufletele despre .. Ultimii 10 ani din viatza. El de fapt m-a abordat.. Pt ca nu stia cu cine sa vorbeasca. Trece prin.. Divort as putea spune si am ramas cu o profunda admiratie ca e foarte constant.. Merge la munca, vine acasa, merge sa isi viziteze copilul... Si mi-am amintit tragedia pe care o facusem eu.. Acum bine ca la mine a fost cu probleme urate.. Politie judecati grele si altele... Dar uite, ca lucrurile merg si fara sticla. Stiti ce m-am linistit? Lucrurile au luat demersul.normal .. Munca merge bine, proiectul e pe fagasul normal.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Sep 2019, 00:14

Danutza cind te citesc pe tine parca citesc despre mine si de aceea te inteleg perfect despre ceea ce vb si ceea ce simti.😉👍
Si trairile, si supararile si experienta de viata si de aceea te incurajez si stiu esti si vei fi f bine!😍😘😘🤗

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 08 Sep 2019, 00:14

Mie nu imi vine sa cred cand aud ca oameni au trait si au trecut prin ce trec eu. Eu cand vorbesc cu lumea.. Despre viatza mea.. Si vorbesc putin despre ea.. Fetele lor se schimba brusc... Uniise intristeaza,unii se uita cu mila..daca cer vreun sfat sunt depasiti..m inteleg si eu acum de ce sunt cautata de prieteni vechi ce au inceput sa se loveasca de probleme. Vezi? Mie mi-a fost usor ca le-am trait de tanara si m-am.lovit de situatii urate din timp.. Ca sa am acum timp sa traiesc. Eu am fost amentintata ca.mi se iau copiii daca parasesc casa... Si cu toata frica neavand unde aa merg am fugit cu doi copii in brate.. Am circulat in tribunale.. Am stat gravida in dureri infrnale de la rupturile de oase de pe fata pt ca nu puteau sa imi dea calmante... Si ma simg eu infricosata ca ma amentinta un..a scuzati ca folosesc asftel de limbaj.. Prost la putere ca eu plec de la ei doar daca imi semneaza el preaavizul iar daca il incalc ma da in judecata :))) da... M-am inspaimantat groaznic. Ma rog.. Am deviat de la subiect. Asa.. Cel mai tare a fost un tip, cand i-am povestit in mica parte viata mea.. A zis ca el s-ar fi spanzurat.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Sep 2019, 11:56

Buna dimineata Danutza!🤗👍
Este greu de imaginat prin ceea ce ai trecut si asa cum spun mereu cu siguranta ca pretuiesti si mai mult binele pe care il ai acum de acum...🤔
Ca o remarca personala eu nu povestesc nimanui din anturajul meu de prieteni despre problema mea pt ca desi oamenii vor sa para draguti si intelegatori stiu ca unii m-ar judeca si nu vreau...🤔In fond pt mine asta este o problema personala si sincera sa fiu mie nu-mi place sa fiu compatimita(desi eram de...😞).
Te admir cu atit mai mult pt ca esti la virsta tinara si ma bucur nespus pentru tine si cei dragi!Esti o inspiratie pentru fiecare!!!😌🤗😘👍
Pup cu drag si o Duminica Binecuvintata sa ai!🙏😘
Ultima oară modificat 08 Sep 2019, 13:43 de către Joy, modificat 1 dată în total.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 08 Sep 2019, 12:54

Te admir, Danuta :)
Ma bucur enorm pt tine :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 08 Sep 2019, 18:01

Multumesc raza de soare. Joy, la mine.cam.toata lumea stie povestea mea.. Cu alcoolul o stiu putini si cu ei pot vb

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 09 Sep 2019, 19:57

Zambeste! Canta! Danseaza! Viseaza! Spera! Iubeste! Spune da fericirii din toata inima :) citeam mai demult undeva ca iesirea asta din stare de suferinta, de care ai avut parte perioada indelungata, se manifesta ca un sevraj si fata sa vrei tinzi sa mergi inapoi la ceea ce cunosti, si pe bune asa e. Am momente cand sunt fericita sa incep sa ma simt vinovata, ca am suparat pe nu stiu cine.. Ei na... Dar altii se gandesc ca ma supara si pe mine? Aleg sa fiu un pic mai indiferenta si egoista. O fi rau, o fi bine.. Dumnezeu stie. Va pup

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 09 Sep 2019, 22:10

Bună Dănuța !
Eu am înțeles că pacea cu mine însumi și cu cei din jurul meu este f. Importantă .
Am și eu șeful care a tot ridicat vocea la mine de câteva ori, câteva zile la ra nd și la un moment dat i-am intors-o și eu cam răstit (acum sunt acasă😬 ) . El și-a cerut scuze , o să-mi cer și eu scuze .
Te îmbrățișez Danuta și te citesc cu mare plăcere , chiar dacă am un timp in care nu am și scris.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Înapoi la “PREZENTATI-VA”