021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 12 Sep 2019, 22:19

Ce am observat foarte clar este ca desi oarecum ma plang de singuratatea mea.. Eu nu trag catre oameni si impun din stat niste limite clare si tin oamenii la distanta...

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 12 Sep 2019, 22:22

Adica.. Si daca fac eu o abordare.. In sinea mea sper ca omul sa ma refuzw.. Pt ca.. E mai simplu asa. Ma mai plang ca nu ma mai abordeaza nimeni, dar totusi daca primesc o invitatie undeva refuz. In principiu pt ca ori nu imi place persoana ori nu imi place oferta.. Chestia e ca nu realizez exact blocajul pe care il am. Uite.. Pe fostul meu prieten l-am iubit foarte mult si am avut o relatie frumoasa, poate cea mai frumoasa, si imi doream mai mult.. Si totusi cand m-a cerur de sotie... Efectiv am fost.. Imuna... Cred. Bine, am avut motive sa refuz.. Dar.. Totusi...

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 16 Sep 2019, 07:42

Buna dimineatza oameni buni :) o saptamana usoara

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 17 Sep 2019, 14:56

Hey :) ce faceti? Eu in niste mici libere. Si acum nu aveam altceva mai bun decat sa ma irit un pic pe niste vorbe... Ieri mi-au spus doua persoana ca m-am schimbat in bine.. Ca inainte eram mai plangacioasa... Ca aveam impresia ca toate sunt imporiva mea. Ma uitam lung la ele... In fatza ochilor mi s-a derulat clipele in care eu batuta... M-ar fi putut ajuta si mi-au spus sa ma intorc inpoi la sot ca e baiat bun si familist, iar eu eram in conditia respectiva, pt ca amanta sotului meu m-a contactat. Am reusit sa fug de acolo, am strans bani de chirie, divort, etc. Iar ele . imi mai cereau te miri ce bani.. Si le spuneam clar ca nu am! In conditiile in care eu castigam atunci 1100 de lei si cheltuielile mele erau 1500, fara traiul zilnic. Si tor lor le spuneam, trebuie sa gasesc sa catsig mai bine, imi raspundeau ca nu imi trebuie mai mult, ca nu ma ajuta cu nimic, cu cat am mai.mult cu atat cheltui mai mult, si eu ma inglodam mai rau in datorii, ca apoi in alcool. Si m-am uitat lung la ele... Oricum au spus asta... Asa la un mod.. Hmmm. Nu ne convine.. Si am zambit si am zis simplu, inseamna ca eforturile mele devin vizibile. Subliniez ALE MELE!

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 21 Sep 2019, 20:55

Hey :) nu stiu exact cum incepi sa devii cand esti abstinent, sau vezi lucrurile mai clar.. Azi am avut o discutie larga cu cineva.. La inceput discutia parea sa prinda bine, apoi pe parcurs... Tot auzind, nu pot face aia, nu pot face cealalta... Hmm... Am stat si m-am gandit, eu pot face multe, dar parca asa.. Sa fiu tot eu cea care spune: pot, se rezolva! Cred ca fiecare ar cam trebui sa inceapa sa depuna eforturi daca chiar vor ceva... Cam aiurea sa zici vreau, dar nu misc un deget.. Misca tu 5 degete pt mine..

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 21 Sep 2019, 22:35

Asaa, Danutza, nu astepta nimic de la nimeni si niciodata nu vei fi dezamagita, spun inteleptii...🤔 Si aprops de lucruri pe care le realizezi in abstinenta si pe care cu ambitie, multa munca si seriozitate le poti face am sa scriu putin despre mine si ceea ce faceam in trecut, apropos de asta:ma incapatinam sa fac un lucru care desi era de nerealizat, nu eram constienta de faptul ca ceea ce nu poti face trebuie sa ai intelepciunea sa accepti , sa lasi sa treaca si sa meri inainte pt urmatoare sansa sau oportunitate din viata ta..., lucru pe care il stiu acum...🤔 Eram ca un bousor care vrea sa treaca prin zic cu capul si de frustrare ca nu puteam, beam...🤔😁
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 22 Sep 2019, 17:34

Dragii mei prieteni. Nu de mai mult de jumatate de ora... O femeie, trista, disperata... Ma roaga sa ii ofer cateva minute pana imi vine autobuzul, sa o ajut cu ceva. Mai sa planga imi spune ca e pe cale sa isi piarda fiul, nu mai judeca, uita, si face prin casa peste tot. I-a fost rusine sa zica cuvantul alcool in toata asta. M-a intrebat stiind ca si eu am avut ceva probleme in trecut, unde sa il duca si ce sa ii faca si daca poate fi luat cu forta. I-am dat putine, putine detalii, i-am dat un nume si a venit autobuzul. Acea femeie, pleca cu copilul meu de mana el zicand pa mami :). Acea femeie este fosta mea soacra, care m-a alungat din casa ei, de langa fiul ei. Acel alcoolic este fostul meu sotz, care m-a mutilat fizic si psihic.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 23 Sep 2019, 00:12

Doamne Danutza, m-ai facut sa am lacrimi in ochi...😞Tu te-ai salvat dar restul...?🤔😞😓😭
Doamne ajuta tuturor si sunt sigura ca ti-a atins sufletul si desi ai fost tratata asa nu doresti raul nimani...🙏🤔

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 23 Sep 2019, 17:57

Pai nu pot spune ca mai sunt om de aseara. Si asa nu am prea fost in apele mele, nici cel mic.. Dar azi chiar nu am mai zambit. Am vrut a trec pe acolo in seara asta, dar inca nu am puterea necesara

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 24 Sep 2019, 12:40

Hello, Danutza, heei, noi nu ne putem permite luxul sa fim slabi sau suparati, nu uita, asta neinsemnind ca esti un om rau...🤔 Uneori incercind sa ajuti esti tras in jos decit sa fii tu ridicat...🤔Stiu ca este foarte greu dar nu cred ca este in puterea ta sa poti ajuta pt ca esti om si in primul rind ai puterea sa te ajuti pe tine si cei mici...🤔Desi este tatal copiilor tai , desi mama lui si tu vreti sa ajutati, nimeni nu-l poate ajuta daca el nu vrea, el este cel care trebuie sa accepte ca are o problema si de aici incepe ajutorul...🤔🙏
Doamne ajuta Danutza, asa cum te-ai rugat pt abstinenta ta roaga-te si pt el...🙏 si ca un sfat, pt ca tie imi permit sa ti-l dau, incercati pe cit puteti sa feriti copiii de aceste imagini si probleme si nu le furati copilaria deoarece ceea ce nu traim la timp nu vom mai trai niciodata, spun inteleptii...🤔Doamne ajuta!🙏
Pup cu drag!😘

Înapoi la “PREZENTATI-VA”