021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: O noua.. Alcoolica

Mesajde Danutza » 24 Sep 2019, 17:38

Eu una stiu cat m-am zbatut in timpul casniciei cu asta, si am ajuns eu alcoolica in final. Acum, cineva mi-a zis o vb buna, vezi de drumul tau. Nu am cum si ce sa fac si nu ma intorc inapoi, da la copil m-am gandit si eu, nu am idee ce pot face, ca eu daca nu merg la munca, nu am bani, merg la munca nu am cu cine sa ii las ca sa ii iau acasa

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 24 Sep 2019, 21:54

Danutza, nimeni nu spune sa te intorci, din contra, mergi inainte pe drumul tau si nu te opri...🤔🙏 In ceea ce priveste mititelul, sunt sigura ca se va intimpla ceva bun si cu asta, toate la timpul lor , nu le poti infaptui pe toate deoadata, ai realizat extrem de mult si ai sa vezi ca fiindu-ti tie bine le va fi bine si celor dragi tie...🙏🤔
Pup cu drag si tine aproape!😘😘😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 25 Sep 2019, 19:20

Danuta , am văzut că pe Dani l-a ajutat un " Big- nook " lăsat pe noptiera de soția lui . O revistă cu experiențe de alcoolici recuperati ar fi după mine ok .
Eu așa am făcut cu fratele meu , i-am luat o carte și i-am spus că l-ar cunoaște mai bine pe tata (alcoolic fiind și el ) și așa poate l-ar înțelege și l-ar ierta , ei având o relație destul de tensionată cat tata a fost în viața . Dar mai mult nu cred că aș face.
O seara frumoasa și bune 24 de ore vă doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 01 Oct 2019, 19:19

Hey :) mama de cand nu am mai scris nimic. Tot abstinenta, tot constanta :) imi amintesc cu drag sentimentul de libertate pe care l-am avut cand am iesit intr-o zi pe strada si am constientizat ca sunt libera! am scos acoolul, imi e atat de dor de sentimentul acela de libertate..

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 02 Oct 2019, 19:54

Pai de ce iti este dor de acel sentiment de libertate Danuţa? Esti libera acum. Ce poate fi mai frumos de atat?
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 02 Oct 2019, 21:44

Pai pt ca in timp am realizat si alte lucruei ce ma tin incatusata.. Si ma opresc din evolutie si creativitate... Ma simt limitata momentan... Pe un anumit plan al vietii, o sa iau atitudine si in aceasta privinta.. Dar cu cap. Renintarea la alcool a fost primul pas catre libertate si am simtit pt prima data in viatza mea sentimentul, acum o sa urmeze altele si altele... Sunt genul de om care vrea sa vada liber in fatza.. Nici un obstacol, trec prin toate si le rezolv pe toate ca sa am calea libera pana la urmatoarele si tot asa.. Si cand eram in liceu.. Mergeam linistita pe jos catre scoala... Zilnic 5 km un drum.. Iar daca aveam deja oameni in fatza.. Imi faceam drum printre ei.. Pana eram eu in fatza.. Faceam concurs eu cu mine zilnic, si aveam.un semafor in drum, mi-am propus sa.merg atat de repede incat sa ii ajung din urma pe cei ce au trecut inaintea mea la semafor si sa ii depasesc si am ajuns sa calculez la un moment dat timpii.. Si am inceput sa alerg drumul, asa incat drumul meu de 40 de minute de mers la pas .. L-am facut in 14 min alergand constant.. :) acolo m-am.oprit si am cautat alte provocari

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Oct 2019, 16:30

Buna Danuza si sa facem lectii deci...!😉😂😂👍
Cred ca avem multe trasaturi de caracter in comun si la rindul meu intotdeauna am vrut sa fiu prima, uneori am reusit alte ori nu...🤔 Daca in timpurile cind consumam alcol acesta era considerat un mare esec pt mine si ma amageam cu alcol pt ca sa-mi innec frustrarile, de cind nu mai beau, am inteles ca intotdeauna in viata va aparea cineva mai bun si mai avansat decit mine si stacheta nu este egala pt fiecare asadar nu ne putem compara...Trebuie sa fac cel mai bine si sa ma astept la cel mai bine necomparindu-ma cu altii pt ca altfel voi fi mereu nefericita...🤔
Si nu uita, nimic nu este perfect iar viata este o rezolvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarea problema si cu cit esti mai responsabil cu atit este mai stresant dar avem probleme, deci EXISTAM si nu toti au acest privilegiu...!🙏🤔
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Danutza
Veteran
Veteran

Mesajde Danutza » 16 Oct 2019, 07:26

Buna dimineatza, tot aici tot abstinenta, cu 418 zile la activ! M-am prins atat de mult in alte lucruri incat nu am tinit evidenta, intamplarea a facut sa imi apara in cale de dimineatza un reportaj despre alcoolici invinsi si invingatori. Diminetile sunt ale mele! Asta e o dimineatza in care imi amintesc si ce am reusit sa realizez, numarand zilele de abstinenta m-au facut sa imi amintesc de perioada in care ma apucam sa fac cate o pauza de o saptamana.. Mi se parea incredibil, iar deja cand auzisem de oameni ce traiesc in abstinenta de ani de zile era deja de domeniul fantasicului pt mine. Si uite-ma azi, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu mintea clara si limpede, capabila sa ma misc, sa gandesc, sa iau decizii, sa traiesc :) mai clar ar trebui sa vad, ca in dimineatza asta.. Puteam sa nu fiu aici

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 16 Oct 2019, 09:22

Felicitari Danutza inca o data pentru abstinenta ta! Esti o invingatoare! Ma bucur ca nu ne uiti si ca ne reamintesti prin ceea ce scrii ca se poate! Cu adevarat, se poate!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Vbc
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde Vbc » 16 Oct 2019, 20:44

Felicitări! Sa ai parte de cat mai multe!
E pur si muove!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”