021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu beau. Putin cate putin...

Aici puteti povesti experientele personale.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

A nu se intelege gresit, nimeni ju condamna pe nimeni, explicam diferentele.. Si cam fiecare stie in ce stadiu este.. Daca e nevoie de ajutor sau nu... Dar avand in vedere ca ai ajuns pe acest forum parerea mea personala e ca simti ca ai nevoie de un colac de salvare. Acum e drept . ca e si vorba aceea... Nimeni nu ti-a turnat in gura... Dar nu are rost sa te invinovatesti,alcoolul e parsiv si poate ataca pe oricine... Fie femeie, fie barbat fie sarac fie bogat etc... Ideea e ca etapele si finalul e identic la toti. Trecutul nu il poti schimba,poti alege ce sa faci azi sa fie benefic pt viitor. Aici gasesti tot felul de oameni de la mic la mare, cu un trecut asemanator, aproape identic in stare de ebrietate... Si cum un tel comun: abstinenta! Care pentru noi e cea mai mare bogatie!
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

De asemeni, eu nu am povesti spectaculoase, simt doar un dezechilibru major, imi doresc o schimbare si sper sa vad din nou viata cu ochi buni (nu se pune problema de vreun suicid). Doar ca am ajuns intr-o fundatura... Aproape casatorita cu iubirea vietii mele, l-am idealizat, va spun... nu am iubit asa niciodata, si acum mi se face inima cat un purice... trebuie sa ajung neaparat la un psiholog!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Airam »

Imi pare rau pentru suferinta ta. Dar o sa treaca incet, incet.
Te imbratisez.
Maria.
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Este 5 dimineata si mi-a sarit somnul, asa incat mi-am spus sa intru pe forum pentru a va mai citi mesajele. Si bine am facut, da, toti cautam scuze, eu inca incerc sa na inteleg de ce am ajuns sa beau aproape zilnic, la ce imi foloseste? Din moment ce am ajuns ca nici macar sa nu-mi mai placa gustul vinului? Voi cum luptati cu ispita? Ce obiceiuri zilnice ati schimbat?
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Althea!
Draga mea trebuie sa pui ceva in loc. E greu sa lupti cu alcoolul, mie mi-a fost cred suficient, cat rau mi-am facut din cauza lui si asa incet, incet am reusit sa nu mai beau. La inceput, asta se intampla acu vreun an si ceva, inainte de a pune mana pe paharul cu alcool, ma gandeam la asta, cat rau mi-am facut, ma gandeam la cat de rau imi era a doua zi, la regretele si suferinta mea sufleteasca ca nu pot sa ma abtin.
Acum, dupa un an si ceva a devenit ca o dependenta si abtinerea, precum era inainte dorinta de a bea.
Pur si simplu nu-mi doresc sa mai beau, pentru binele meu. Am ales sa fiu fericita fara alcool.
Si sa stii draga mea, ca nici eu nu am avut o viata presarata doar cu momente frumoase, dar de cand nu mai beau, ma bucur de lucrurile marunte si incerc sa traiesc frumos. Si inca un motiv pentru care nu ma mai ating de bautura. Stiu ca nu as putea doar sa gust...
Te imbratisez draga mea si incearca sa ai grija de tine. Cu drag Maria. Daca simti nevoia sa vorbim pe mail, sa-mi scrii.😘
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Iti multumesc, Maria, pentru incurajari si pentru disponibilitatea de a coresponda. Locuiesc intr-o tara straina si de cand iubitul meu a plecat de aici inapoi in Romania am ramas singura, fara niciun prieten sau prietena si imi este extrem de dificil. Am crezut ca sunt suficient de puternica sa trec peste socul despartirii, insa nu mai rezist si voi pleca si eu in tara cat de curand. Macar sa fiu langa parinti, sa-mi revin si cine stie, poate reusesc si eu gasesc un barbat care sa ma aprecieze asa cum mi-as fi dorit si sa nu plece de langa mine...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

Buna Althea, eu de exemplu am realizat de anul trecut ca am o problema cu alcoolul, am incercat toate variantele, fara rezultat.. Tot la sticla m-am intors... Pana am gafat-o la un mod urat... Am pierdut n servicii si efectiv m-am.rugat sa gasesc o solutie... Si am ajuns aici.. Si de cate ori aveam o state de criza sa o numesc asa... Intram pe forum, am vorbim si cu cei de la helpline si mi-am pus puternic ambitia sa "nu beau azi" atat! Si zilnic de la capat! Orice ar fi! Pas cu pas si zi de zi incepe sa intre in instinct, accepti ideea ca ai o problema. Mi-a placut mult ideea: primul pahar e otrava! Ma abtin sirefuz primul pahar,atat! Iar apoi fraza: "pentru mine un pahar e prea mult,iar 10 prea putine". Beneficiile sunt destul de rapide fizic.. Iti revin fortele, gandesti limpede, greutatile zilnice vin dar sunt mai usor de suportat si de gestionat! Curaj! Tu iti creezi singura motivatia! Cititnd aici o sa vezi multe experiente de tot felul. O zi frumoasa sa ai. Danutza
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Sincer, mie alcoolul nu mi-a produs vreodata vreo problema grava, sa ma "traga de maneca". In afara de o amenda din cauza a patru pahare de bere artizanala baute in oras, nu s-a intamplat nimic, gen, Doamne fereste, accidente, scandaluri etc. Asta probabil pentru ca in timp am capatat rezistenta si nu mai experimentez starea de betie, nu se invarte pamantul cu mine etc. Iar cand beam cu el, il lasam sa ia avans serios, adica sa zicem ca eu beam 2 beri, el 4-6, atunci cand ii venea cheful. Adica nu beam chiar cot la cot. Si acum, daca iau bautura, nu o consum pe toata, pentru ca pur si simplu ma satur. Dar azi dimineata am zis stop, am aruncat restul de vin si sticlele goale care mai erau in bucatarie si sper sa am taria (anti-alcoolica :P) sa nu mai vad alcool in fata ochilor. Azi chiar am luat pranzul in oras si in loc de o bere rece am cerut un milkshake. Deci se poate...

Tot citesc despre sevraj. As avea motive sa ma ingrjorez? Ma simt bine, nu prea am pofta de mancare deocamdata, dar in afara de o stare de moleseala nu pot spune ca tremur, ma doare capul etc. Sa precizez, ritmul de baut ar fi la mine cam la 2-3-4 zile (ispita e mai mare in weekend).
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bun Althea despre sevraj nu prea știu ce să spun , nu am ajuns la delirium tremens , dar am văzut la tatăl meu , dar el bea că sa nu-i tremure mâinile.
In legătură cu ispita băutului imi aduc aminte în prima perioadă a mea de a bstinenta când am intrat și era ziua unui prieten am simțit că sunt la risc și am preferat să plec să mă scuz că trebuie să plec de urgență și am ieșit. Prietenii mi-au spus că sănătatea mea și propria mea persoana trebuie să fie pe primul loc . Acum incerc să mă ocup zilnic de abstinență , forum , grup AA , carti , telefoane cu prietenii abstinenți ,etc .
Cartea,, Viața fără băutură " mi-a dat și ea multe răspunsuri , cele de care amintea și Dănuța .
O seara frumoasa Althea și bune 24 de ore îți doresc !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de sobrichet »

Buna Althea,

Nu cred ca vei trece prin sevraj, si chiar daca se va intampla o sa treaca, nu te ingrijora din cauza asta, n-are rost sa te stresezi. Mai bine concentreaza in a-ti gasi o cale sa " pacalesti " ispitele ", acestea vor fi totdeauna. Eu la inceput le-am pacalit imbibandu-ma cu multe lichide inainte de a merge la cumparaturi sau intalniri ce le simteam periculoase din puctul asta de vedere. Apoi incet, incet ispitele nu au mai avut aceesi forta, iar obisnuinta de a consuma alcool a disparut. Ceea ce imi parea imposibil pentru mine. A fost nevoie doar de multa rabdare putina hotarare.

O zi buna, si fugi de primul pahar ca de [...]'!
Scrie răspuns