021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu beau. Putin cate putin...

Aici puteti povesti experientele personale.
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Hey all!
Sunt o femeie in floarea varstei si cam atat, ca in rest, apun, putin cate putin... Tot incercand sa ascund propriile insatisfactii de mine insami, le maschez in alcool. Acum incerc sa pun punct. Doresc o cotitura in viata mea. Voi parasi tara unde sunt, sa fug de amintiri (o idila esuata), dar si sa nu ma fiu singura si ispitita sa imi caut companie in alcool. Am 38 de ani, am inceput sa beau cam acum 10 ani (dupa alt esec amoros) si se pare ca imi este dificil sa ma opresc daca voi continua sa fug de mine si de lume. Sa imi fie cu iertare daca nu sunt pregatita sa expun totul de pe acum, sunt multe probleme personale la mijloc, mi-as dori sa imi inving nevoia de a ma "amortiza" cu alcool pana voi gasi solutia corecta. Cred ca acest forum este excelent, vad multi oameni dispusi sa incurajeze, poate acest lucru mi-a lipsit... Singuratatea si senzatia de abandon sunt foarte greu de dus! Va multumesc pentru rabdare...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

Da, buna Althea, ai ajuns unde trebuie :) totul se face pas cu pas... Aici nimeni nu te judeca.. Suntem aici sa ne ajutam unii pe altii, primul pas e sa vrei sa renunti si sa devii abstinenta. Ia-ti timp si rabdare si citeste povestile celorlalti de pe forum si o sa vezi aici multe povesti de succes, oameni cu inima mare si sprijin. Tu poti, dar nu singura. Acum fiecare a gasit metoda lui de a alege si a ramane in abstinenta, o solutie generala ce functioneaza este sa te abtii o zi, 24 de ore, sa te trezesti dimineata si sa fii clara:azi nu beau! Hey, cine nu se poate abtine 24 de ore? Si zilnic aceiasi lozinca. E bine sa iti deschizi sufletul si sa iti iei piatra aia mare de pe inima ce te tine incatusata si prizoniera in neant... Dar cu rabdare si cand simi nevoia. Bine ai venit printre noi! O zi buna
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

Dumnezeu avea o vorba:"indrazneste si vei birui"
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Ambasador »

Bine-ai venit Althea!
Mesajele de mai sus au fost extrem de ample. Subscriu la ele. Din cele scrise de tine, am avut senzatia unui gust trist, dar cu cu foarte mult iz cerebral. Vei fi bine! Si orice-ar fi, nu te izola. Singuratea poate aduce multe vicii.
Iti asteptam oricand, orice gand, orice dorinta de a fi ascultata!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Althea !
Este un forum care mie personal mi-a salvat viata cu ajutorul prietenilor de aici , a fost poate singurul loc unde nu m-am simțit judecat si doar au incercat sa ma ajute si mi-au dat un ajutor nepretuit , exemplul lor .Asa am inceput sa prind curaj sa fiu cel care sunt si nu cel care vor ceilalti sa vada .
Eu merg si la un grup AA unde se face un program de 12 pasi pentru un mod de a fi vertical si responsabil.
Iti doresc o zi buna si sper sa ne citim cat mai mult de-acum inainte .
Colea , imi rept sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Va multumesc tuturor pentru incurajari!
Imi cer iertare daca un timp ma voi plange pe aici, trec printr-un moment critic din viata mea si incerc, asa cum probabil toti o fac la un moment dat, sa "caut vinovati". Nimeni nu ajunge la dependenta de buna voie, cred. Din ce observ, de regula se cauta un refugiu, o amortizare a problemelor de zi cu zi, probleme care isi au radacina in negurile timpului, uneori in viata de familie timpurie (si tata a baut pana a facut diabet), in adolescenta (anturaj), in neimpliniri sufletesti (si, Doamne, sunt experta...). Eu cred ca le-am avut pe toate. Cand ajung in tara imi doresc sa incep sedinte de psihoterapie, sper sa ajute. Pana atunci, scriu aici, incercand, cumva, sa imi creez iluzia ca nu sunt singura, ca va am pe voi si ca, poate, cineva imi va intelege "scuzele", desi ele nu ar trebui sa existe. Dar, ca o oala sub presiune, sa dai putin drumul la capac e mai bine....
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

Da bineinteles si sincer e dificil sa vorbesti cu "bautori normali", e bine daca ai sprijin in viata reala oricum, dar in general noi care am trecut prin astea stim cel mai bine ce si cum si nu ne arde sa judecam pe nimeni. Dependenta de alcool se intaleaza treptat, iar cum imi zicea o buna prietena de aici, cum am avut ambitia sa beau cat mi-am propus, imi pun ambitia sa nu beau. Adevarul e ca e super sa te trezesti dimineatza fresh! Daca iti place sa citesti, o carte buna ce mie mi-a prins bine de exemplu, e " Big book". Asa am si ajuns pe site.
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

Defineste "bautori normali".
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Danutza »

Da joy cam asa, si ei se pot opri cand vor, plus ca nu distrug datorita alcoolului... Piredere de casa, servici, permis.. Etc ei stiu sa gestioneze alcoolul... Cel mult daca se intampla sa se imbete.. Se duc sa doarma si aia e
Althea
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 07 Sep 2018, 12:25

Re: Eu beau. Putin cate putin...

Mesaj de Althea »

As dori sa mentionez ca nu am nicio treaba cu bautorii, normali sau nu. Cel putin nu acum. Nu pot invinovati nici pe tata, ca a baut, nici pe superbul meu fost iubit, cu care, slavita sa-i fie amintirea, am petrecut multe nopti fructuoase cu multe pahare (creativ vorbind), pe nimeni, cu exceptia mea. Eu sunt de vina ca nu ma pot reechilibra.
Scrie răspuns