021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Fratele meu este alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
IoanaR
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 01 Oct 2018, 11:14

Fratele meu este alcoolic

Mesaj de IoanaR »

Fratele meu este alcoolic.In urma cu trei saptamani a fost operat ,in urgenta de pancreatita acuta.Intors acasa a reluat consumul d alcool,asa suspectez eu desi i s a spus ca nu trebuie sa mai consume deloc si are si probleme pt. ca nu i s a nchis plaga si e contaminat si cu enterococus.Nu stiu cum il mai pot ajuta daca, desi este intr o situatie critica s a apucat iar de baut .....
IoanaR
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 01 Oct 2018, 11:14

Re: Fratele meueste alcoolic

Mesaj de IoanaR »

Va multumesc pentru raspuns.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Fratele meueste alcoolic

Mesaj de admin »

Buna Ioana. Imi pare foarte rau pentru situatia pe care o traverseaza fratele tau, si inteleg cat de trista si neputincioasa te simti. In situatia in care se afla el acum, refuzand viata, sfatul meu este sa ii oferi compasiune si acceptare. Cred ca e singurul lucru care il mai poate atinge intr-un mod pozitiv. Dependenta de alcool este o boala, dar este singura boala pentru care esti hulit si ocarat ca o ai, si totodata este singura boala care te cam lasa si fara familie sau prieteni in jurul tau, cand ajungi pe un pat de spital. Cand aratam compasiune unei persoane dependente, ii validam lupta pe care o poarta si ii aratam ca il privim ca pe o fiinta umana. Exista cu siguranta niste motive serioase, mai mult sau mai putin vizibile, care l-au adus in situatia asta. Daca nu ajungi sa le cunosti si sa faci pace cu ele este foarte greu sa lupti cu aceasta boala.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
IoanaR
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 01 Oct 2018, 11:14

Re: Fratele meu este alcoolic

Mesaj de IoanaR »

Nu stiu ce sa fac.Stiu sigur ca bea din nou si sint suparata pe el.Îi fac reprosuri, nu i pot arata compasiune.
Scrie răspuns