021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cand e instalată dependenta?

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cand e instalată dependenta?

Mesajde colica zis alcoolica » 04 Dec 2018, 09:16

Buna Vyvyana , buna Bogdan !
Viviana , ai scris :
....nu vrea sa schinbe

Viviana , eu am inteles ca este un "lant " ce leaga codependul de peraoana dependenta .Si fiecare incearca sa-l schimbe pe celalalt .
Daca eu ma schimb pe mine , atunci am sanse mai mari sa atrag celalta pesoana prin exemplu .
Adica , la noi in grup s-a observat ca mai mult ajuta ,, Eu am facut asa si ma simt bine : nu am baut azi ,m-a ajutat sa merg la grupurile de recuperare ,sa scriu pe forum , am citit literatura de specialitate , etc . Tu fa ce crezi ca te ajuta pe tine ."
Am inteles ca dependenta este o boala de natura psihica numita obsesiv -compulsiva. Obsesia gandului pentru baut , ca vine in mod repetat , chiar daca nu iti doresti( "hai bea o bere ca nu o fi foc ") si compulsia , de a vrea din ce in ce mai mult cand am atins primul pahar , prima gura de substanta si nu mai pot opri prin puterea propriei mele vointe .
La codependent , obsesia este chiar persoana care este dependenta .
Am dreptul si pot sa schimb doar o persoana si aceia este eu insumi , celelalte persoane trebuie respectate asa cum vor sa fie sau de multe ori , asa cum pot sa fie, sa se comporte , fiecare cu limitele lui .
Bogdan , daca vrei poti sa iti deschizi un topic al tau .
O zi buna va doresc !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Sunt autorul acestui subiect
Vyvyana
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Vyvyana » 04 Dec 2018, 15:08

Buna Colea multumesc frumos de mesaj ai perfecta dreptate vad acest lucru ca sunt codependenta. Am inteles si eu aseară asta cand pentru prima oară am văzut in ochii lui disperarea si tristețea ca desi stie ca ma doare ceea ce face tot a mers ca ia de băut.si eu simt ca explodeze ca nu pot sa îl opresc sa isi mai fac rau cu mana lui.
Cred ca am sa incep cu mine am nevoie de spatiu sa ma detașeze complet de această situație și sa vad ce se va mai întâmpla.pana atunci el va fi pe cont propriu....Ma doare ca il ador si nu vreau sa il pierd ,e tânăr si e păcat de noi avem doar doi ani de căsnicie

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 05 Dec 2018, 09:20

Draga Viviana!
Daca el acuma cand este tanar, nu constientizeaza ca are o problema cu alcolul, nu o va face niciodata. Si daca el nu vrea sa se lase de baut, tu nu ai cum sa-l ajuti. Ca sa te lasi de baut, e drept ca are si familia un rol, dar daca el, care are o problema nu vrea sa accepte si sa se lase de baut, nimeni nu poate sa il ajute. Iti scriu din experienta mea. Mie nu-mi place sa-mi spun ca sunt alcoolica, am reusit sa nu mai beau, reusesc asta de vreun an jumate, imi doresc sa raman asa. Dar am dorit eu sa renunt la alcool. O zi frumoasa iti doresc, Maria.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”