021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cand e instalată dependenta?

Aici puteti povesti experientele personale.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cand e instalată dependenta?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Vyvyana , buna Bogdan !
Viviana , ai scris :
....nu vrea sa schinbe
Viviana , eu am inteles ca este un "lant " ce leaga codependul de peraoana dependenta .Si fiecare incearca sa-l schimbe pe celalalt .
Daca eu ma schimb pe mine , atunci am sanse mai mari sa atrag celalta pesoana prin exemplu .
Adica , la noi in grup s-a observat ca mai mult ajuta ,, Eu am facut asa si ma simt bine : nu am baut azi ,m-a ajutat sa merg la grupurile de recuperare ,sa scriu pe forum , am citit literatura de specialitate , etc . Tu fa ce crezi ca te ajuta pe tine ."
Am inteles ca dependenta este o boala de natura psihica numita obsesiv -compulsiva. Obsesia gandului pentru baut , ca vine in mod repetat , chiar daca nu iti doresti( "hai bea o bere ca nu o fi foc ") si compulsia , de a vrea din ce in ce mai mult cand am atins primul pahar , prima gura de substanta si nu mai pot opri prin puterea propriei mele vointe .
La codependent , obsesia este chiar persoana care este dependenta .
Am dreptul si pot sa schimb doar o persoana si aceia este eu insumi , celelalte persoane trebuie respectate asa cum vor sa fie sau de multe ori , asa cum pot sa fie, sa se comporte , fiecare cu limitele lui .
Bogdan , daca vrei poti sa iti deschizi un topic al tau .
O zi buna va doresc !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Vyvyana
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 01 Dec 2018, 16:10

Re: Cand e instalată dependenta?

Mesaj de Vyvyana »

Buna Colea multumesc frumos de mesaj ai perfecta dreptate vad acest lucru ca sunt codependenta. Am inteles si eu aseară asta cand pentru prima oară am văzut in ochii lui disperarea si tristețea ca desi stie ca ma doare ceea ce face tot a mers ca ia de băut.si eu simt ca explodeze ca nu pot sa îl opresc sa isi mai fac rau cu mana lui.
Cred ca am sa incep cu mine am nevoie de spatiu sa ma detașeze complet de această situație și sa vad ce se va mai întâmpla.pana atunci el va fi pe cont propriu....Ma doare ca il ador si nu vreau sa il pierd ,e tânăr si e păcat de noi avem doar doi ani de căsnicie
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Cand e instalată dependenta?

Mesaj de Airam »

Draga Viviana!
Daca el acuma cand este tanar, nu constientizeaza ca are o problema cu alcolul, nu o va face niciodata. Si daca el nu vrea sa se lase de baut, tu nu ai cum sa-l ajuti. Ca sa te lasi de baut, e drept ca are si familia un rol, dar daca el, care are o problema nu vrea sa accepte si sa se lase de baut, nimeni nu poate sa il ajute. Iti scriu din experienta mea. Mie nu-mi place sa-mi spun ca sunt alcoolica, am reusit sa nu mai beau, reusesc asta de vreun an jumate, imi doresc sa raman asa. Dar am dorit eu sa renunt la alcool. O zi frumoasa iti doresc, Maria.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Cand e instalată dependenta?

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Viviana

Imi pare rau prin ce treci, e dureros sa fi trecut printr o asemenea trauma de a ti fi vazut parintele murind din cauza alcoolului....si acum sa fii langa un alcoolic. Si iubitul meu este alcoolic, mie imi pare rau intr un fel ca de abia acum m am trezit eu, dupa 3 ani jum, eu de abia acum am decis sa spun STOP. Nu e lupta mea, e consum inutil de energie pt mine. El intre alcool si libertate alege alcoolul, eu intre el cu alcool la pachet si libertate, aleg libertatea. E chestiune de decizie. Nu i am ascuns sticlele, nu m am atins de ele. Isi cumpara in avans sticle sa nu care cumva sa ramana fara :)) asa ceva n ai mai vazut. Avem balcon la bucatarie, daca ies in balcon vad expozitia de sticle goale, pe jumate pline, pe treisferturi pline. Mai toarna dintr una in alta, nu stiu de ce..sa ma induca in eroare :)) dar nu stie ca pe el se minte, nu pe mine. Acum mie mi e clar si in curand plec. Asta e, viata trece, sa stau langa el si sa ma transform eu? As fi masochista.

Ce mi ramane de studiat in continuare, la urmatoarea relatie sa nu mai patesc la fel, posibil sa urmez si eu intalniri al anon cand ajung in orasul meu, ma mai documentez, sa activez radarul :)) ce stiu acum si vad cu ochiul liber, pe un bautor de cursa lunga si versat, consumul obsesiv, abuziv, lasa urme pe chip iar eu tre sa stau departe.
Sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine! Chiar de e una dureroasa la inceput, trece si ai putea avea o viata frumoasa, mai aproape de ce ti doresti! Succes :)
Scrie răspuns