021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de sobrichet »

Salut Bogdan,
Eu nu simt ca ma mai lupt cu dorinta de a bea. Dar sa zicem ca ai tu dreptate si ma lupt totusi. Crede-ma ca ma simt mult mai bine decat in cusca aia de care zici tu. Am trait si eu intr-una. Cu bere.
Acum, fiecare cum ii place sa traiasca si cum poate.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

Dupa ce trece ceva timp fara consum, nu mai este lupta, devine obisnuinta. Te obisnuiesti cu ideea ca nu poti bea. E bine, e foarte bine, si e chiar interesanta viata fara bautura.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

sobrichet
Daca nu sunt (prea) indiscret,cate beri beai pe seara ,si in cat timp?(o bere = 500 ml)
Dormeai pe urma?Cate ore?Intreb toate astea pt.ca vreau sa fac niste comparatii intre bere si vin.Nu ca vreuna ar fi mai breaza decat cealalta...
Cusca de care vorbeam nu e datorata alcoolului,ci alcoolul ma face sa suport mai usor cusca(viata mea).Asa simt eu acum,ca nu mai pot suporta viata fara alcool.Viata insemnand doar drumul catre moarte.
Ca sa renunti la alcool,trebuie sa pui ceva in loc,ceva care sa dea un sens vietii tale.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

That is correct.
Indiferent ce alegere faci,intr-un final tot ajungi la liniste.
End of story.

Oricum,felicitari,esti unul din putinii care stiu ca se spune(scrie)MERITA,si nu SE MERITA!!!
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Incerc sa uit...
locurile pe care le-am vazut,si n-o sa le mai vad niciodata,
oamenii pe cate i-am cunoscut,si n-o sa-i mai intalnesc niciodata,
clipele pe care le-am trait,si nu le voi mai trai niciodata,
ceea ce am fost,si nu voi mai fi niciodata.
De asta sunt alcoolic.ca sa uit.Sa uit trecutul,care nu-mi ofera decat regrete,si sa uit viitorul,care,oricum ai lua-o,alcoolic sau nu,pe termen scurt, mediu sau lung, nu-mi ofera decat un singur lucru.Iar prezentul devine trecut in fiecare clipa.
Probabil ca maine imi va parea rau ca am scris acest mesaj.Oricum,ce conteaza?
Probabil ca,daca as crede intr-o viata dupa moarte,as gasi un sens celei de aici.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de colica zis alcoolica »

Credeam ca sunt cel mai trist om de pe pamant, nu ma mai bucura nimic , nu ma atragea sa fac nimic , bautura incepuse sa-mi faca cu ochiul de dimineata , nu mai aveam rabdare sa o astept pana seara .
Incepeam sa ma gandesc mult mai serios la un suicid pentru ca simteam ca sunt o grutate pentru ai mei si nu voiam sa fiu o rusine penru baiatul meu .Cautam chiar metode pe internet .Cu Dumnezeu ma certam mai tot timpul , chiar daca nu credeam , de ce m-am nascut si de ce nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa ma nasc sau nu ?!
Mi-a incoltit ideea , cand eram pe muchia prapastiei , sa incerc o data sa traiesc viata asa cum vine si nu cum as vrea eu sa fie . Eu , de fiecare data cand aveam de facut ceva , trebuia sa ma gandesc la orice s-ar fi putut intampla de dinainte si apoi sa fiu pregatit Si imi faceam tot timpul zeci de scenarii in minte si apoi iesiam din casa (tot timpul eram in intarziere de ore ), dar realitatea era mai intotdeauna altfel decat mi-o imaginam eu .
O frica permanenta de esec , de a nu fi la inaltimea asteptarilor , de a nu ma face de ras , de timiditatea mea,etc....
Am zis sa risc , sa incerc sa traiesc , sa risc sa cer ajutor .
Acum nu stiu sa fi avut o zi fara sa rad ,cred ca sunt unul dintre pesoanele din jurul meu, cel mai cu zambetul pe buze , ma simt fericit .
O zi frumoasa Bogdane iti doresc !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Va multumesc pt. mesaje.Incerc sa raspund punctual
Colea,daca ai fost asa cum zici si ai scapat de acolo,esti un fericit si te invidiez.ma regasesc in descrierea ta,si eu fac zece mii de scenarii inainte de a ma apuca de un lucru,iar de Dumnezeu,ce sa mai vorbim...nu e zi sa nu ma cert cu el ca la balamuc,si sa nu-l intreb de ce-a mai facut lumea asta,daca s-a ales praful de ea(sau cel putin,asa mi se pare mie)?Apropo,ai gasit vreo metoda de sinucidere rapida si nedureroasa?Bautura nu-mi face (inca)cu ochiul de dimineata,doar seara dupa ora17.Am mai stat cate o zi fara sa beau,nu m-am simtit prea rau,dar nu mi se parea c-am facut mare scofala ca n-am baut, aveam impresia c-am trait degeaba in ziua aia,n-aveam chef de nimic,as fi stat undeva inchis in camera si sa nu vad pe nimeni.
Vizitator123$5,fara indoiala ca intentiile tale sunt bune,dar...lumea si viata se vad altfel prin ochii mei si altfel printr-ai tai.Stii poza aia in care unul vede 6 si altul vede 9.Ce sa fac daca pe mine nu ma mai bucura nimic?Un psihoterapeut ce sa-mi spuna la care eu nu m-as putea gandi?Pe langa ca treaba asta costa,ca doar nu crezi ca ma rezolva intr-o singura sedinta.Iar substante nu vreau sa iau,schimb o dependenta cu alta,daca nu reusesc sa-mi placa lumea asta fara alcool,asta e,nu vreau sa inlocuiesc alcoolul cu medicamente.
Abstinenta mea,daca ar exista,ar fi,cred, cel mult una chinuita,nicidecum una senina...
Poate c-o sa mai incerc sa stau cate o zi fara sa beau,oricum,si cand beau,nu depasesc o anumita limita,750(limita maxima,nu inseamna ca o si ating zilnic,media zilnica e putin peste 500) ml vin intre ora 17-21.30,si dres cu apa si sifon.E un fel de alcoolism casnic,dar tot alcoolism se cheama ca e,nu inseamna ca eu sunt mai grozav decat altii care beau,ci doar ca nu am ajuns inca la fundul sacului...
Oricum,v-am zis,multumesc pentru ceea ce imi spuneti,va invidiez(in sensul bun)ca ati ajuns acolo unde sunteti.Voi unde sunt eu ati fost,eu unde sunteti voi inca nu.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Sugativo :)

De unde stii ca n are sa ti placa viata asta fara alcool? Este un scenariu, nu?

Era o poveste de copii: daca si cu parca s au dus sa inoate, daca nu era, parca se ineca :))

Eu sunt nedumerita, nu stiu ce ti doresti si nici ce cauti de fapt....
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
,,nu depasesc o anumita limita,750(limita maxima,nu inseamna ca o si ating zilnic,media zilnica e putin peste 500) ml vin intre ora 17-21.30,si dres cu apa si sifon'' asta e acuma, cantitatea o sa creasca exponential, toti am trecut prin asta. Starea depresiva e din cauza intreruperii consumului de alcool, creierul s-a obisnuit cu substanta. Nu vreau sa te sperii dar cu timpul pauzele de consum o sa fie o amintire, nu o sa mai poti face asta.
Eu eram tot un consumator de bere si vin, cu timpul am inceput sa beau la prima ora a diminetii, dus la serviciu ametit etc.
Cu cat te lasi mai repede cu atat mai bine pentru sanatatea ta fizica si psihica.
O mare greseala facuta de mine era ca ma credeam mai bun decat cei care beau bauturi tari, un ra....t, ma imbatam la fel.
I-ti doresc succes, sa stii ca se merita viata in abstinenta.
Nimic nu e intamplator.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Raza de soare,
de ce nu as mai vrea sa beau?Buna intrebare.Ma crezi ca nici nu stiu ce sa-ti raspund?
Mai ales ca,azi(e ora 20.50)n-am baut nimic(e o premiera,trebuie sa recunosc,de mult timp nu mi s-a mai intamplat)si nu ma simt prea bine(psihic,fizic n-am nimic).Nu mi se pare ca am facut vreo mare branza ca n-am baut.Pur si simplu n-am chef sa fac absolut nimic,decat sa stau cu ochii in gol.Asta inseamna sa nu mai bei?Asa o sa ma simt mereu seara,de acum incolo?Asta-i abstinenta?
Nu stiu,probabil ca sa fiu inteles mai bine ar trebui sa povestesc mai multe detalii despre viata mea,unde si cum traiesc,etc.
Si stii care-i culmea ironiei?Ca n-am chef nici macar sa ma duc sa-mi cumpar de baut,desi supermarketul e destul de aproape.Probabil ca o sa ma duc maine...
Scrie răspuns