021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde tudor » 11 Iun 2019, 12:45

Salut, El Sugativo!

In calea recuperarii primul defect de caracter care se opune este orgoliul (mândria deșartă). La acest defect am învățat in AA sa lucrez prima dată. Nu stiu din ce oraș ești dar îți sugerez să descarci aplicația Meeting Guide de pe Google play https://play.google.com/store/apps/deta ... etingguide si daca nu ai grup AA in Orasul tau mergi la grupul din orașul cel mai apropiat. Macar o data. Fa-o pentru tine Arata-ti tie ca vrei cu adevarat sa iesi din groapa.
Am putut eu vei reusi si tu!
Cu drag, Tudor

Imagine
Ultima oară modificat 11 Iun 2019, 17:05 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 11 Iun 2019, 12:54

Salut, El Sugativo!
Prea le iei personal pe toate
Am fost făcut popa budist 😂 si alte epitete de la cel care îmi este acum prieten pe acest forum dar si in viață de toate zilele desi suntem le sute de km distanță. Ne leagă o prietenie de recuperare. Știm mai multe secrete unul despre altul decât cei mai buni prieteni pe care i-am avut vreodata.
In el (ei)am incredere pentru ca a (au) facut ceea ce am facut si eu in consum si mi-au mărturisit, având încredere în mine Înseamnă enorm pentru noi. Pentru recuperare. .Toleranța ne-a crescut pentru ca a trebuit sa o făceam daca vroiam să scăpăm cu viața.

In calea recuperarii primul defect de caracter care se opune este orgoliul (mândria deșartă). La acest defect am învățat in AA sa lucrez prima dată. Nu stiu din ce oraș ești dar îți sugerez să descarci aplicația Meeting Guide de pe Google play https://play.google.com/store/apps/deta ... etingguide si daca nu ai grup AA in Orasul tau mergi la grupul din orașul cel mai apropiat. Macar o data. Fa-o pentru tine Arata-ti tie ca vrei cu adevarat sa iesi din groapa .
Am putut eu vei reusi si tu.
Adresa de E-mail a mea este sandutudor47@yahoo.com. a
Cu drag,
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Raza de soare » 11 Iun 2019, 20:17

Sa te faca popa budist cineva la nervi :)) pai nu e rau deloc, aia is oameni destepti, luminati, cumpatati si echilibrati :)
Azi am fost un pic mai aiurita si hlizita toata ziua inca de dimi buna, doar acum am obs ca Joy de aici a pus la mine commentul ei :))) ce sa facem, mai sunt si zile aiurite , si io te citesc El Sugativo

Foarte frumos spune Tudor

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 11 Iun 2019, 20:20

Am mers odata la grupul AA din Ploiesti,pe vremea cand exista,cand am vrut sa ma duc a doua oara,se desfiintase.
Sper ca nu o sa va suparati ca nu va raspund la fiecare personalizat,o sa va dati voi seama din ce scriu daca va este adresat sau nu,si chiar daca nu va este,puteti sa scrieti ceea ce credeti de cuviinta...
Nu cred ca in cazul meu mai poate fi vorba de orgoliu,ar fi si culmea,la cum sunt eu acum sa mai am orgoliu...
Probabil ca,pur si simplu nu vreau sa renunt,sau ca o parte din mine vrea si alta nu(yetzer ha-ra si yetzer ha-tov),si stiu clar ca altfel decat schimbandu-ma pe mine insumi n-am nicio sansa de a renunta vreodata.Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par...

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 12 Iun 2019, 12:52

Draga prietene anonim, te rog sa nu te superi daca vreodata voi face vre-o gluma proasta pt ca nu este cu intentie si daca te deranjeaza,sa-mi spui si nu mai fac...🤔
Instinctiv am vrut sa-ti raspund la postarea ta la Raza de soare, ca bine faci si de ce sa vb despre viata ta?Mai bine bei, esti mult mai cistigat...😁🤔Nu-i de ris, este un umor amar...🤔
Asdar haide sa-ti spun despre timpurile cind si eu eram ca si tine, innecindu-mi amarul intr-o sticla cu vin si plingindu-mi de mila...(vb despre mine)...🤔
Atunci cind am poposit aici si il cautam pe Tudor zilnic la telefon, cind ii povesteam cam ceea ce povestesti tu aici, el mi-a spus odata"omul este atit de fericit pe cit de fericit vrea el sa fie..." si am fost atit de fericita cind auzeam aceste mesaje de la el(A. Licoln a spus asta)🤔
Cu firea mea adictiva am ramas resetata cu creierul pe pozitiv si indiferent ce mi se intimpla eu merg inainte plina de speranta...De baut, uite ce i-am spus alcolului ca unei persoane foarte dragi ...cindva...🤔 Si tot ca-n iubire, acum uitindu-ma in urma nici nu-mi vine sa cred ca l-am iubit vreodata...🤔

https://www.youtube.com/watch?v=wtjro7_R3-4
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 12 Iun 2019, 22:56

El Sugativo scrie:Am mers odata la grupul AA din Ploiesti,pe vremea cand exista,cand am vrut sa ma duc a doua oara,se desfiintase.
Sper ca nu o sa va suparati ca nu va raspund la fiecare personalizat,o sa va dati voi seama din ce scriu daca va este adresat sau nu,si chiar daca nu va este,puteti sa scrieti ceea ce credeti de cuviinta...
Nu cred ca in cazul meu mai poate fi vorba de orgoliu,ar fi si culmea,la cum sunt eu acum sa mai am orgoliu...
Probabil ca,pur si simplu nu vreau sa renunt,sau ca o parte din mine vrea si alta nu(yetzer ha-ra si yetzer ha-tov),si stiu clar ca altfel decat schimbandu-ma pe mine insumi n-am nicio sansa de a renunta vreodata.Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par...

Prietene am facut carare in repetate randuri mai multi (multi inaintea mea sa vin in AA) din Bucuresti dar samanta de AA nu a prins Pacat .
cat despre "Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par"
Imagine
*In viziunea lui Bill*
1.Schimbarea personalitatii

Deseori s a spus despre noi,cei din AA,ca suntem interesati doar de alcoolism.Asta nu e adevarat.A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari de personalitate.

Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele.

1.Scrisoare ,1940;
2.Doisprezece si doisprezece.
ImagineOLD Tudor

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 14 Iun 2019, 10:54

Tudor,
<<acum ca ne-ai scris bautura pe care o bei nu mai iti da placere nu mai are gust>>
Niciodata n-am baut vinul pentru gustul lui,ci doar pt.efectul creat de el.E ca si cum ai spune ca imi iau pastilele antidepresive pt.ca-mi place gustul lor.Le iau ca sa ma sedez,nu?
Doar berea imi mai place cat de cat,dar avand alcoolemia mica,tre' sa beau mai multa.
Intrebarea "la ce bun sa mai bei"e gresit pusa in cazul meu.Beau ca sa functionez cat de cat.Beau pt.ca nu am gasit inca ce sa pun in locul bauturii.Beau pt.ca nu-mi place viata asta,o consider o mare aiureala,si o suport doar sub anestezie.Daca nu-mi place,nu-mi place si gata,ce pot sa fac?Sa ma ridic in sus tragandu-ma de par?Si nu-mi fac nicio iluzie ca intr-o zi voi reusi sa beau rezonabil si cu placere.
Nu simt ca am facut vreo branza mare in ziua in care n-am baut.Pur si simplu m-am tarait ca in toate celelalte zile,doar ca m-am simtit mult mai rau,si am fost mult mai greu de suportat pt.cei din jurul meu.
Uneori cred ca am gresit intrand pe acest forum,si implicandu-ma in discutii.In cazul meu probabil ca doar Dumnezeu(?)mai poate face vreo minune.
Imi pare rau daca v-am dezamagit si va dezamagesc asteptarile celor ce mi-ati scris.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 14 Iun 2019, 11:33

Nu ne dezamagesti pe noi, tu singur alegi cum sa traiesti. Antidepresivele nu sedeaza corpul uman, ajuta sa te vindeci de..depresie.
Cu drag Maria.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”