021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde Speranta16 » 13 Oct 2019, 22:39

Si Joy, te rog, abtine-te! Nu vreau sa mai comentezi la nicio postare de a mea.

brainstorm
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde brainstorm » 13 Oct 2019, 22:44

Joy - in congruenta, cine spune ca e bun, nu e asa de bun. Hai sa o mai lasam pe Raza, am citit povestea, este un exemplu de pragmatism, dar cam atat. Eu nu as lua-o nici ca reper moral si cu atat mai putin ca arbitru. Si hai sa o facem un pic mai telurica, ca nuse baga nici un Dumnezeu in halba noastra. Alcoolismul este despre oameni si atat. Exista oameni care pot sa se ajute de Dumnezeu dar si oameni care nu au cum, pentru ca nu cred. Habotnicia si prea-fericirea ii alunga pe cei din urma, pe buna dreptate. Nu a fost intentia mea sa te jignesc pe tine direct vreodata, daca am facut-o imi pare rau. In acelsai timp nu pot sa nu remarc ca insisti intr-un registru optimist care unora li se poate parea, eufemistic spus, fortat.

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 13 Oct 2019, 22:47

Speranta,
<<Uite, eu recunosc ca te-am mintit. 16 este data mea de nastere...>>
Si a mea,dupa cum ti-am zis.Doar ca tu nu mi-ai spus care-i ziua ta de nastere,mi-ai spus,din cate(nu)-mi aduc aminte,ca 16 e cifra ta norocoasa.
Si nu,nu sunt brainstorm.Sunt El Sugativo.Nu scriu beat.Scriu baut.Nu reusesc,sa ma imbat(bine,cum am mai zis ,nici nu-mi dau toata silinta in sensul asta,desi poate ar trebui sa-ncep),sa-mi pierd nenorocita asta de luciditate...

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 13 Oct 2019, 22:54

E suficient. Multumesc. Noapte buna!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Oct 2019, 23:09

Draga Speranta,am inteles, nu voi mai comenta la tine!Sunt sigura ca atunci cind nu vei mai bea alcool ,vei comenta tu la mine...
Ai grija de tine!🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Speranta16
Veteran
Veteran

Mesajde Speranta16 » 14 Oct 2019, 11:29

Cine stie, am invatat sa nu mai spun never say never. Multumesc, si tu, de asemenea.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 14 Oct 2019, 11:32

Buna :)

Draga Brainstorm, nu tre sa ma iei ca niciun reper, relax :) nu asta e scopul meu in viata :) Nu tre sa ma placa toti, asta e :)
Eu nici macar nu sunt alcoolica, nu am probl cu alcoolul, nici nu pot, nu stiu si nu am cum sa ajut pe aceasta tema, am sustinut mereu asta, nu sunt nici psiholog. Nici nu ma bag in seama sa dau indicatii....cu exceptia sportului.....
Io observ :)
Ce pot spune in schimb e ca ii admir enorm pe Joy, Danny, Danuta, Tudor, Asido si probabil ca mai sunt si altii, ii admir fiindca au reusit ce si-au propus in lupta asta cu dependenta, sunt niste invingatori..si vazandu i pe ei, stiu ca se poate....si mai sunt cativa care incet incet le calca pe urme. Nici n o sa cant in struna celor care se complac la infinit....si care arunca vorbe rautacioase gratuit, e un mecanism defensiv....acuma na, fiecare cum poate. Sigur astora nici macar nu le acord atentie :) sanatate!
El Sugativo, nu despre tine e vorba, zi frumoasa :)
Draga mea Joy, pupiiiici

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Oct 2019, 12:16

Ei da, buna dimineata, asta da, imi placec sa citesc, multumeesc Frumusete,pupici multi si de la mine!🤗😂😘
Cind vezi ca cineva nu numai ca refuza sa fie ajutat dar mai este si aricios este vremea sa-ti vezi de treaba ta si imi amintesc cu ani in urma ca nimeni nu era sa traga de mine sa devin abstinenta ci eu trageam de ei, eu eram cea interesata sa aflu de cit mai multe de cum au reusit ei...In fine, "fiecare este autorul sortii lui..."!🤔 Si era o veselie si un optimism pe Foruuum, exact pe placul meu...🤔😉 👍Ridem si in zile de astazi , amindindu-ne cum erau acele vremuri...🤔🙂👍 Uite de ex Danisor nu mai scrie pt ca nu mai rezoneaza cu Forumul de azi si-l inteleg ...🤔Ce-mi placea mie sa vorbesc cu el si ce veselie era...🤔🤗
O zi frumoasa tuturor oriunde v-ati afla!🤗😘

Ps El Sugativo, te salut si iti doresc in mod special tie, o zi putin mai buna decit cea de ieri...🤔👍
Citeste si tu la Lupisior , topicul lui, poate cine stie, te inspira macar putin...🤔👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”