021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Tudor,
<<acum ca ne-ai scris bautura pe care o bei nu mai iti da placere nu mai are gust>>
Niciodata n-am baut vinul pentru gustul lui,ci doar pt.efectul creat de el.E ca si cum ai spune ca imi iau pastilele antidepresive pt.ca-mi place gustul lor.Le iau ca sa ma sedez,nu?
Doar berea imi mai place cat de cat,dar avand alcoolemia mica,tre' sa beau mai multa.
Intrebarea "la ce bun sa mai bei"e gresit pusa in cazul meu.Beau ca sa functionez cat de cat.Beau pt.ca nu am gasit inca ce sa pun in locul bauturii.Beau pt.ca nu-mi place viata asta,o consider o mare aiureala,si o suport doar sub anestezie.Daca nu-mi place,nu-mi place si gata,ce pot sa fac?Sa ma ridic in sus tragandu-ma de par?Si nu-mi fac nicio iluzie ca intr-o zi voi reusi sa beau rezonabil si cu placere.
Nu simt ca am facut vreo branza mare in ziua in care n-am baut.Pur si simplu m-am tarait ca in toate celelalte zile,doar ca m-am simtit mult mai rau,si am fost mult mai greu de suportat pt.cei din jurul meu.
Uneori cred ca am gresit intrand pe acest forum,si implicandu-ma in discutii.In cazul meu probabil ca doar Dumnezeu(?)mai poate face vreo minune.
Imi pare rau daca v-am dezamagit si va dezamagesc asteptarile celor ce mi-ati scris.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

Nu ne dezamagesti pe noi, tu singur alegi cum sa traiesti. Antidepresivele nu sedeaza corpul uman, ajuta sa te vindeci de..depresie.
Cu drag Maria.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Vizitator123$5, unde e raspunsul catre Gavroche? :d pe ce topic?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Povestea Danutei pe mine m a impresionat cand am citit o...si a catorva oameni de aicea, desi stiu, din ce am mai citit, cat se rau se poate ajunge, nu mi venea sa cred prin ce chinuri ati trecut. O admir si pe ea, ca si pe tine, Invingatoareo :) Invingatoarelor :)
Despre bautul controlat ce sa zic...pentru cei care beau in exces e o utopie...poate merita si o proprie documentare pe tema, si daca cineva devine abstinent, trece o perioada mai lunga fara gram de alcool....de ce ar vrea sa ajunga iar la cosmar? Faceti sport.
Pt El Sugativo, pe care il simpatizez, nu mai bea :) sotia nu ti spune?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Poate zic tampenii sau poate nu, cand e o problema si stii ce vrei, mai ramane sa vezi CUM ajungi s o rezolvi. Modalitatea. Bautura asta e o problema :)))
Daca as vrea si numai si numai daca as vrea sa scap de baut, si stiu ca am un orar fix de baut, sa zic ora 17. Mi as propune sa alerg timp de 3 luni macar, in fiecare seara, la ora 19. O ora. N as putea alerga bauta. Mi as antrena putin si vointa...si daca as vedea ca s ok si incantata de rezultat, apai m as mai reintoarce la pahar?!? Si inainte de asta m as duce si la AA...adica m as focaliza pe un plan.
Ce ma costa?
In tarile civilizate aia merg la cycling si hiking si la 75 de ani si nu patesc nimica. Nu mai zic de aqua gym...inot..m
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Nu pot sau nu vreau sa vorbesc mai mult despre mine,e greu de vorbit pe un forum,dar ca sa renunt la alcool,ar trebui cred sa-mi schimb toata viata(in primul rand locuinta,sa nu mai am vecini deasupra),nu se rezolva doar cu o ora de alergat in fiecare seara...Sa-mi schimb trecutul,sa uit toate cartile citite,sa uit tot ce mi-a adus depresia,toata viata mea de pana acum...
Ca sa nu mai beau,ar trebui sa-mi placa viata,ori mie NU-MI PLACE,NU-MI PLACE NIMIC,ABSOLUT NIMIC.Intelegeti voi?Probabil ca-s foarte bolnav,un psihoterapeut ce sa-mi spuna la care eu nu m-as putea gandi??
Daca stiti cumva ceva gimnastica pt.intarirea musculaturii inghinale,sau alte metode excluzand operatia sa scap de nenorocita asta de hernie in dreapta,nu vreau sa ma operez din mai multe motive pe care nu le pot discuta,poate o fi o operatie relativ usoara,dar,in cazul meu,mai am si alte probleme si s-ar putea ca lucrurile sa nu fie asa simple,asa ca stau in expectativa,stiu cum sunt acum,dar nu stiu cum as fi dupa operatie.
In plus,dupa ce ma operez,daca acolo o sa am plasa,ciuciu alergat in fiecare seara,poate asa,simbolic,5 minute,as sta tot timpul cu frica sa nu se deplaseze plasa,etc.ati vazut ce a patit Mihaela Bahmuteanu,parca asa zicea si ea,ca avea niste plase abdominale,care s-au deplasat,s-au incurcat pe acolo si a facut ocluzie.Vad ca dupa 50 de ani,incep sa apara problemele,ba aia,ba ailalta,daca nu e una,e alta,si atunci,care e frumusetea vietii?Sa te tarai prin spitale?Sa-ti faci in fiecare saptamana grafic,la ce spital sau doctor sau farmacie trebuie sa ajungi(plus banii aferenti)?Aia n-ai voie,aia iti face rau,aia nu,ailalta nu,etc.Asta mai e viata?Non,merci.
Probabil ca sotia mea ar vrea sa nu mai beau,dar n-o deranjeaza atat de tare faptul ca beau,avand in vedere ca-s mai greu de suportat treaz decat imbibat,si nici bani foarte multi nu cheltui,cam 80-90 lei/luna,inca ma mentin in anumite limite ale consumului.Cand beau,se mai poate vorbi cate ceva cu mine,daca nu beau,nu prea am chef sa vorbesc nimic,sa fac nimic,etc.,doar as sta cu ochii in gol.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

El Sugativo, imi permit sa te intreb? Chiar nu esti deloc curios sa te vindeci? De depresie, hernie?
Hernia nu se rezolva decat cu operatie! Depresia se vindeca doar la medic! Sa stii ca daca ai merge la medic, ai scapa de depresie si viata ta s-ar schimba total. Iti spun din propria mea viata, am avut depresie, stiu ce inseamna sa nu te poti bucura de nimic, sa te uiti in gol..
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

<<El Sugativo, uff parca si cu numele ales vrei sa te autopedepsesti!>>
Pseudonimul ales ilustreaza ceea ce (simt ca)sunt.Sorry.
<<O admir pe sotia ta deoarece este linga tine si te iubeste f mult >>
Nu cumva pt.ca nu are unde sa se duca,si pt.a nu-i crea probleme copilului nostru?Eu stiu ceva mai bine situatia "din teren"...
Catalinul,esti singurul care a pus punctul pe i.Fiecare se drogheaza cu ce poate pe lumea asta.Da,nu-mi place viata pe care o am si lumea in care traiesc.Si nu simt nevoia de a trai cat mai mult in aceasta lume,in care n-am cerut eu sa vin,si nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa vin.Probabil ca sunt un caz fara speranta.
<<Cei ce nu au trecut prin depresie nu au cum sa inteleaga cum de nu iti place lumea in majoritatea ei>>-cat de adevarat!
Banuiesc ca ,pentru voi sunt un fel de Gica -contra,la tot ce incercati sa-mi spuneti pozitiv,reactionez negativ.Imi cer scuze.Daca un daltonist nu percepe o anumita culoare,ce vina are el?
Probabil ca m-am nascut cu o gena a nefericirii.Situatii de viata care pe oamenii normali nu-i afecteaza,sau peste care pot trece mult mai usor,pe mine m-au adus la stadiul actual de depresie si de gandire negativa.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Uf, imi pare rau, El Sugativo....e adevarat, mi e usor sa vorbesc...mi aduc aminte de probl ta cu hernia ca ai mai zis :( si probabil nu e indicat alergatul acuma....dar un doctor ti ar putea fsce cele mai bune recomandari sa scapi de hernie si sa te recuperezi :) nu inteleg de ce te chinui cu hernia asta...care vad ca te necajeste. Tre sa existe o modalitate de recuperare prin miscare pana iti revii la forma fizica buna :)

Apropo de carti, de ce sa le uiti? Ce e cu vecinii de deasupra? Tu ai undeva in tine un spirit de luptator...asta se activeaza cand esti jos :) daca nu atunci, cand?!
Toate au o rezolvare, toate :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Un psihoterapeut nu cred ca da solutii, fa asa sau asa...ci te indruma oarecumva, nu stiu daca asta e termenul, sa gandesti putin si din alt unghi lucrurile. Cu gandirea ta :)
Scrie răspuns