021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Stiu, Vizitator123$5 😘🤗💖 esti veselia intruchipata, pozitiva, activa....
Cred ca ajuta mult si sa fii activ, vb la modul general, si sa nu stai acasa sa plangi in batista sau sa te uiti pe tavan :)
Dar....probabil ca sunt si oameni mai putin activi 😋

Pana si mersul pe jos e super, pui pe tel o aplicatie din aia de pasi, pui o tinta....10000 de pasi, si da i :))))) acuma ca i mai cald....
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Raza,
<<Io parca l vad pe fostul meu prieten in El Sugativo....asa o rezistenta opunea si el cand incercam sa i mai arat articole...:( nimic nu l convingea, nimic ....nu dorea sa renunte in primul rand. Scuze, El Sugativo, am un deja vu :)>>
Tot e bine ca sunt si eu bun la ceva,macar asa poate il intelegi mai bine pe fostul tau prieten...
Lumea asta mi se pare ca un imens si fara sens bal mascat,in care fiecare purtam o masca si jucam un rol.
Si ne ocupam timpul cu diverse chestii,incercand sa uitam singurul lucru sigur:ca vom muri.Ne dam iluzia ca ceea ce facem noi,micile noastre tabieturi de zi cu zi ,inseamna ceva,si asta ne motiveaza sa ne dam jos din pat in fiecare zi si s-o luam de la cap...again and again and again...Si pe masura ce inaintam in varsta,suntem din ce in ce mai bolnavi si obositi(unii mai devreme,altii mai tarziu),pana intr-o zi cand firul se rupe,si ajungem sa ingrasam pamantul pe care alte si alte generatii vor face acelasi lucru.la nesfarsit.Si pentru ce,va intreb?Ce-mi pasa mie de cei care vor trai dupa mine,cand eu nu voi mai sti nimic,iar aia habar nu vor avea ca eu(EU,CEL CARE SCRIU ACUM) am existat vreodata?Si chiar daca vor avea habar,ce-mi pasa mie ,de vreme ce eu nu voi mai fi NIMIC si nu voi sti NIMIC?
Sint obosit.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Neata :)

El Sugativo :) eu nu am reusit sa l inteleg, dar e ok, n am cum sa inteleg chiar totul, dupa cum nu pot fi iubita de toti :d , e ok si asta :)
O zi frumoasa ma bucur ca mi ai scris aici, la tine, altfel n as fi citit. Ai grija de tine.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

tudor,
in orasul meu,nu exista,din cate stiu, grup AA.Iti multumesc pt.tot ce mi-ai scris,e adevarat totul ,dar...undeva ma pierd pe parcurs.
Probabil ca depresia mea e anterioara alcoolismului,si nu e de ieri de azi.Depresie mascata.Unele boli ,ca si lipsa cronica de somn,le duci pe picioare cand esti tanar.Iar tratament pt.depresie,din cate stiu eu,nu e asa ieftin,mai ales daca mai include si medicatie,care(nu-mi poate schimba nimeni parerea)da dependenta,te-ai pricopsit cu antidepresive,cu ele ramai ,foloseste-le cu incredere,ca firmele de medicamente din ce sa traiasca?
In alta ordine de idei,imi vine sa rad(?)cand vad ca pe acest forum,unde se vorbeste despre toleranta,intelegere si acceptare, a devenit un leit-motiv replica de genul"sa nu mai scrii pe pagina mea".Nu-i o acuzatie,v-am spus,mai mult imi vine sa rad(un ras amar),dar pe de alta parte,mi-e si frica sa mai postez un comentariu pe pagina cuiva,ca sa n-aud(citesc) si eu faimoasa replica sus-pomenita.
Si imi mai e frica sa nu ajung si eu vreodata sa dau cuiva aceasta replica,ca uite asa te duce viata ,sa faci lucruri de care razi la altii!
Iar pana la urma,cine sint eu sa dau verdicte?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna El Sugativo
Pe pagina mea poti scrie linistit cand doresti :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de tudor »

Salut, El Sugativo!

In calea recuperarii primul defect de caracter care se opune este orgoliul (mândria deșartă). La acest defect am învățat in AA sa lucrez prima dată. Nu stiu din ce oraș ești dar îți sugerez să descarci aplicația Meeting Guide de pe Google play https://play.google.com/store/apps/deta ... etingguide si daca nu ai grup AA in Orasul tau mergi la grupul din orașul cel mai apropiat. Macar o data. Fa-o pentru tine Arata-ti tie ca vrei cu adevarat sa iesi din groapa.
Am putut eu vei reusi si tu!
Cu drag, Tudor

Imagine
Ultima oară modificat 11 Iun 2019, 18:05 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de tudor »

Salut, El Sugativo!
Prea le iei personal pe toate
Am fost făcut popa budist 😂 si alte epitete de la cel care îmi este acum prieten pe acest forum dar si in viață de toate zilele desi suntem le sute de km distanță. Ne leagă o prietenie de recuperare. Știm mai multe secrete unul despre altul decât cei mai buni prieteni pe care i-am avut vreodata.
In el (ei)am incredere pentru ca a (au) facut ceea ce am facut si eu in consum si mi-au mărturisit, având încredere în mine Înseamnă enorm pentru noi. Pentru recuperare. .Toleranța ne-a crescut pentru ca a trebuit sa o făceam daca vroiam să scăpăm cu viața.

In calea recuperarii primul defect de caracter care se opune este orgoliul (mândria deșartă). La acest defect am învățat in AA sa lucrez prima dată. Nu stiu din ce oraș ești dar îți sugerez să descarci aplicația Meeting Guide de pe Google play https://play.google.com/store/apps/deta ... etingguide si daca nu ai grup AA in Orasul tau mergi la grupul din orașul cel mai apropiat. Macar o data. Fa-o pentru tine Arata-ti tie ca vrei cu adevarat sa iesi din groapa .
Am putut eu vei reusi si tu.
Adresa de E-mail a mea este [...]. a
Cu drag,
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Sa te faca popa budist cineva la nervi :)) pai nu e rau deloc, aia is oameni destepti, luminati, cumpatati si echilibrati :)
Azi am fost un pic mai aiurita si hlizita toata ziua inca de dimi buna, doar acum am obs ca Vizitator123$5 de aici a pus la mine commentul ei :))) ce sa facem, mai sunt si zile aiurite , si io te citesc El Sugativo

Foarte frumos spune Tudor
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Am mers odata la grupul AA din Ploiesti,pe vremea cand exista,cand am vrut sa ma duc a doua oara,se desfiintase.
Sper ca nu o sa va suparati ca nu va raspund la fiecare personalizat,o sa va dati voi seama din ce scriu daca va este adresat sau nu,si chiar daca nu va este,puteti sa scrieti ceea ce credeti de cuviinta...
Nu cred ca in cazul meu mai poate fi vorba de orgoliu,ar fi si culmea,la cum sunt eu acum sa mai am orgoliu...
Probabil ca,pur si simplu nu vreau sa renunt,sau ca o parte din mine vrea si alta nu(yetzer ha-ra si yetzer ha-tov),si stiu clar ca altfel decat schimbandu-ma pe mine insumi n-am nicio sansa de a renunta vreodata.Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de tudor »

El Sugativo scrie:Am mers odata la grupul AA din Ploiesti,pe vremea cand exista,cand am vrut sa ma duc a doua oara,se desfiintase.
Sper ca nu o sa va suparati ca nu va raspund la fiecare personalizat,o sa va dati voi seama din ce scriu daca va este adresat sau nu,si chiar daca nu va este,puteti sa scrieti ceea ce credeti de cuviinta...
Nu cred ca in cazul meu mai poate fi vorba de orgoliu,ar fi si culmea,la cum sunt eu acum sa mai am orgoliu...
Probabil ca,pur si simplu nu vreau sa renunt,sau ca o parte din mine vrea si alta nu(yetzer ha-ra si yetzer ha-tov),si stiu clar ca altfel decat schimbandu-ma pe mine insumi n-am nicio sansa de a renunta vreodata.Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par...

Prietene am facut carare in repetate randuri mai multi (multi inaintea mea sa vin in AA) din Bucuresti dar samanta de AA nu a prins Pacat .
cat despre "Doar ca,in mom. de fata a ma schimba pe mine insumi e sinonim cu a incerca sa ma ridic in sus tragandu-ma de par"
Imagine
*In viziunea lui Bill*
1.Schimbarea personalitatii

Deseori s a spus despre noi,cei din AA,ca suntem interesati doar de alcoolism.Asta nu e adevarat.A trebuit sa depasim problema bautului ca sa ramanem in viata.Dar oricine a cunoscut personalitatea alcoolicului *la prima mana*, nemijlocit, stie ca nici un *betiv* adevarat nu se opreste definitive din baut fara a se supune unei profunde schimbari de personalitate.

Am crezut ca *imprejurarile* ne au condus la baut,dar cand am incercat sa le corectam si am descoperit ca nu le putem schimba pana la satisfacerea noastra totala,bautul nostru a scapat de sub control si am devenit alcoolici.Nu ne a trecut niciodata prin minte ca e nevoie sa ne schimbam pe noi insine pentru a face fata imprejurarilor ,oricare ar fi ele.

1.Scrisoare ,1940;
2.Doisprezece si doisprezece.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns