021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde catalinul » 23 Mai 2019, 14:42

Raza de soare scrie:Din ce isi permiteau acesti batrani saraci si parasiti sa bea? Isi faceau bautura? Asta necesita munca fizica. .

Suna destul de ciudat, dar raspunsul e da, din munca fizica. Muncesc tot timpul, chiar daca sunt beti. Multi mosi cu nasul rosu au numai fibra pe ei. Multi in situatia asta traiesc de generatii intr-o simbioza perfecta cu alcoolul. S-au "mutat", sunt imuni la raul de la bautura, beau in fiecare zi de ani sau zeci de ani. Pe mine ma mira sa vad cat pot duce la bautura, mie, alcoolic "de oras", mi se face rau numai sa ma gandesc cum sunt dupa ce beau 3 zile la rand. La fel ma mira cand vad cat pot munci oamenii astia. Jumate din timp il petrec la vie, bineinteles. In toamna fac cateva sute de litri de vin si tuica, desi umbla carpiti. Mai vand si isi mai iau si de mancare. La propriu.."alcoolul este viata si viata e alcoolul". Rudele apropiate le mai duc cate ceva de mancare cu gandul la mostenire. Eu personal am rude care asa traiesc.

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 23 Mai 2019, 14:58

Si in alte tari se bea puternic, nu doar in Romania. Cei care sunt dependenti fac orice sa-si obtina doza.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Mai 2019, 16:32

Ah, cu gandul la mostenire :)) la asta nu m am gandit...

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 23 Mai 2019, 17:00

Asa e viata in saracie ... mai pragmatica. Am uitat sa precizez ca am avut bunici in sate din Botosani si Vaslui. o fi altfel in alte parti.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Mai 2019, 22:18

Probabil in zonele mai sarace asa e.
Io am observat, unde e saracie e alcool, sunt sali de jocuri de noroc....si violenta.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 24 Mai 2019, 08:09

si...religie

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 24 Mai 2019, 21:11

:)

El Sugativo?

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 27 Mai 2019, 11:24

Da,Raza.Sunt aici,desi nu zic nimic.Multumesc de interpelare.
Pe scurt:pe 21 si 22 mai n-am baut.Dupa aia,pe 23 si 24 am baut,pe urma pe 25 n-am baut,dupa aia(aseara) am reintrat in "normal".Ceeea ce probabil voi face si diseara.Nu ajut pe nimeni cu nimic daca nu beau dar sunt mai rau ca atunci cand beau.Problema cu mine e ca ani de zile am urmat riguros acelasi "program",iar acum,ca sa-l schimb,ar trebui sa plec ,cred ,de acasa,dar degeaba plec o perioada daca tot aici ma intorc,cu aceleasi probleme si acceasi viziune asupra vietii.
Nu vreau sa vorbesc prea mult despre mine.Cuvintele sunt una,iar ceea ce simt eu,felul cum percep eu realitatea,e cu totul altceva.Si,pana la urma,nimeni nu are cu ce sa m-ajute.Fiecare suntem singuri pe lumea asta,desi incercam sa ne hranim cu iluzia ca nu-i asa.
Banuiesc ca multi dintre voi va intrebati de ce mai parazitez forumul asta.Si eu ma intreb uneori.Probabil ca mi-am facut iluzii desarte.In cazul meu,banuiesc ca doar vreo minune divina(???)mai poate avea efect.Dar eu nu cred in asa ceva.Fiecare se drogheaza cu ce poate:unii cu alcool,altii cu religie.
Multumiri tuturor celor care mi-ati spus cate ceva.Chiar daca eu am ramas la fel,intentia conteaza si se premiaza.
Postez mai jos un banc care mi-a placut mie mult.
<<Niste reporteri de la TV merg intr-un sat pentru a face un reportaj, cum isi petrece ziua baciu' Ion.
Il roaga sa povesteasca ce face in cursul zilei.
- Da pai, dimineata ma scol si trag un pahar de palinca...
- Stai, bade Ioane. Nu va fi bine sa afle toata tara ca deja la prima ora bei. Spune ca citesti ziarul...
- Na, atunce... dimineata ma scol, citesc ziarul. Dupa aia dau la porc sa mince, dupa care mai citesc inca un ziar. Pana la prinz lucrez in atelier, in care timp citesc vreo doi-trei carti. La masa mai citesc vreo doua reviste, iar seara adun iosagul de pe camp, dupa care urmeaza presa de seara. Dupa cina ma duc la biblioteca satului cu prietenii, iar la 10 cand inchide biblioteca merem cu toata trupa la Costel, ca el are tipografie!>>

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 27 Mai 2019, 14:29

Buna dimineata prietene necunoscut!👍
Sun nici-o forma nu este adevarat ca parazitezi acest Forum si eu una iti multumesc pt ajutorul dat chiar daca te va face sa zimbesti ,afirmatia mea...Cind am poposit eu aici la inceputuri acum cu ceva ani in urma si eram in cautarea salvarii mele, vorbeam zilnic cu Tudor, unul dintre prietenii facuti aici si mereu incheia dicutiile noastre multumindu-mi pt abstinenta lui...La acel moment nu intelegeam sensul, el avind f multi ani de abstinenta eu fiind o novice nestiutoare si cind am intrebat care este sensul, mi-a raspuns ca in timp voi intelege...🤔 A avut dreptate, in timp am inteles si intr-o zi vei intelege si tu poate...si la rindul tau vei explica altora ceea ce incerc sa fac si eu...🤔
Asemeni tie am fost si eu si daca eu am putut sa devin abstinenta fiecare poate depinde doar de tine , noi fiind aici si pt tine...
Indoctrinat de Religie nu este nimeni ci numai vedem lumina care trebuie sa fie vazuta, pt ca daca nu alegi corect ,prea multa lumina te poate orbi iar cu prea putina esti orb si nu vezi...🤔
Toate cele bune iti doresc si prietenii sunt fam pe care ti-o alegi si iti imaginezi tu cum ar fi o lume pustie, fara prieteni?Eu nu!Ei m-au salvat pe mine, acesti prieteni minunatide pe Forum !Plus ca si in viata reala sunt inconjurata de prieteni!!!🙏😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 27 Mai 2019, 19:45

Da,Joy,inteleg oarecum,un alcoolic recuperat priveste la unul care inca mai bea si isi da seama de unde a plecat si unde a ajuns,cum era inainte si unde poate sa recada daca se apuca iar de baut,si asta il ajuta.Ma bucur daca,macar in acest mod,pot sa fiu de folos cuiva.
Imi cer scuze daca am spus ceva nepotrivit legat de religie,n-as vrea ca cineva sa se simta jignit,si vrei sa stii ceva?Eu,care ma droghez cu alcool ii invidiez pe cei care au suportul religiei,oricum cred ca-i costa mai putin decat pe mine si sunt mai sanatosi si fizic si psihic,iar adevarul ultim pana la urma,cine poate sa-l stie?Dumnezeu este unul singur,dar oamenii sunt diferiti,si religiile lor sunt diferite,iar pana la final,cine poate sti care religie este cea mai apropiata de adevar?

Înapoi la “PREZENTATI-VA”