021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde Joy » 27 Mai 2019, 22:14

Nuu, nu ai jignit si suparat pe nimeni cu Religia si sa stii ca si eu inteleg foarte bine ceea ce spui si in trecut mergeam la Biserica sa fac act de prezenta, sa ma imbrac frumos si sa fiu vazuta, etc...Eu consider doar pt ca mine ca m-a ajutat extrem de mult DD pt ca tot ceea ce i-am cerut mi-a dat in viata si fiecare este liber sa creada in ceea ce vrea el, eu vb numai pt mine.
Ma bucur mult ca te simt mai cald si mai apropiat de noi.
Personal pe mine poti sa ma intrebi orice si-ti raspund cu placere daca stiu.
Noapte buna si macar tine aproape, nu te departa de noi!😌👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Raza de soare » 28 Mai 2019, 00:30

Buna:)

Stiu bancul cu tipografia :)
Candva mi se parea extrem de amuzant, pe vremea cand lucram intr o tipografie, acuma mai putin, de cand m am lovit si eu cu problema legata de alcool cu ex iubitul meu....mai mult, e ca un sport national cu care chiar nu ne putem lauda:) ca daca ar duce la ceva bun, dar nu duce.
Ai dreptate, nimeni nu te poate ajuta fara dorinta ta. Chiar daca te ai mai deschide fata de noi, nu cred sa ia careva la puricat viata ta sau sa vina cu reprosuri, pana la urma scrii sub un pseudonim....
Stiu ca sunt multi abstinenti aici, eu pot sa ti spun in ce ma priveste ca nu se uita lumea ciudat ca nu beau, si daca s ar uita, ar ramane cu uitatul :))), eu nu simt nevoia sa dau explicatii, sa ma justific.....
Eu ma intreb uneori aceia care abuzeaza, nu se satura la un mom dat, nu obosesc de la atata chin?!?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Mai 2019, 01:33

Pai ce sa mai zic de mine Frumusete, la cite petreceri particip eu...(tu stii🤔😉😂) si nimeni nu se intreaba de ce nu beau(fiecare isi vede de treaba lui si de s-ar intreba cineva ar fi sigur cineva cu aceeasi problema iar noi intre noi nu ne analizam si nu ne judecam unul pe altul niciodata).De vesela nici nu mai vb pt ca eu nu trebuie sa ma anesteziez cu alcol ca sa fiu vesela pt ca sunt de felul meu...🤔😉 In jurul meu fiecare bea dar fara probleme si de ex diferenta intre un alcolic si un om normal este ca ei se opresc natural din baut fara a-si impune si fara sa exagereze...🤔👍
Pe mine nimeni nu ma vedea in declin din afara dar in sinea mea stiiam ca ceea ce faceam nu era bine...🤔🙄

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 28 Mai 2019, 11:05

Stiu, Joy 😘🤗💖 esti veselia intruchipata, pozitiva, activa....
Cred ca ajuta mult si sa fii activ, vb la modul general, si sa nu stai acasa sa plangi in batista sau sa te uiti pe tavan :)
Dar....probabil ca sunt si oameni mai putin activi 😋

Pana si mersul pe jos e super, pui pe tel o aplicatie din aia de pasi, pui o tinta....10000 de pasi, si da i :))))) acuma ca i mai cald....

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 10 Iun 2019, 21:42

Raza,
<<Io parca l vad pe fostul meu prieten in El Sugativo....asa o rezistenta opunea si el cand incercam sa i mai arat articole...:( nimic nu l convingea, nimic ....nu dorea sa renunte in primul rand. Scuze, El Sugativo, am un deja vu :)>>
Tot e bine ca sunt si eu bun la ceva,macar asa poate il intelegi mai bine pe fostul tau prieten...
Lumea asta mi se pare ca un imens si fara sens bal mascat,in care fiecare purtam o masca si jucam un rol.
Si ne ocupam timpul cu diverse chestii,incercand sa uitam singurul lucru sigur:ca vom muri.Ne dam iluzia ca ceea ce facem noi,micile noastre tabieturi de zi cu zi ,inseamna ceva,si asta ne motiveaza sa ne dam jos din pat in fiecare zi si s-o luam de la cap...again and again and again...Si pe masura ce inaintam in varsta,suntem din ce in ce mai bolnavi si obositi(unii mai devreme,altii mai tarziu),pana intr-o zi cand firul se rupe,si ajungem sa ingrasam pamantul pe care alte si alte generatii vor face acelasi lucru.la nesfarsit.Si pentru ce,va intreb?Ce-mi pasa mie de cei care vor trai dupa mine,cand eu nu voi mai sti nimic,iar aia habar nu vor avea ca eu(EU,CEL CARE SCRIU ACUM) am existat vreodata?Si chiar daca vor avea habar,ce-mi pasa mie ,de vreme ce eu nu voi mai fi NIMIC si nu voi sti NIMIC?
Sint obosit.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Iun 2019, 00:58

Draga El Sugativo, clar tu esti intr-o depresie adinca si nu crezi ca ai nevoie de mai mult ajutor?
Descurajarea asta ta repetata si repetata te va adinci si mai mult in ea si-mi pare rau!
Incepem sa murim de cind ne nastem si niciunul nu scapam vii de aici dar asadar nu trebuie sa ne grabim sfirsitul cu buna stiinta si depinde enorm de mult cum traiesti...🤔
Sunt oameni care ar mai da orice pt o zi in plus pe un pat de spital, sunt oameni bolnavi care stiu ca vor muri si se incapatineaza si se agata de viata cu toate puterile lor sleite, sunt atitea cruci grele in lume de dus care nu depind ce cei care le poarta...🤔
Ai grija de tine!👍

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Iun 2019, 06:42

Neata :)

El Sugativo :) eu nu am reusit sa l inteleg, dar e ok, n am cum sa inteleg chiar totul, dupa cum nu pot fi iubita de toti :d , e ok si asta :)
O zi frumoasa ma bucur ca mi ai scris aici, la tine, altfel n as fi citit. Ai grija de tine.

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 11 Iun 2019, 11:52

tudor,
in orasul meu,nu exista,din cate stiu, grup AA.Iti multumesc pt.tot ce mi-ai scris,e adevarat totul ,dar...undeva ma pierd pe parcurs.
Probabil ca depresia mea e anterioara alcoolismului,si nu e de ieri de azi.Depresie mascata.Unele boli ,ca si lipsa cronica de somn,le duci pe picioare cand esti tanar.Iar tratament pt.depresie,din cate stiu eu,nu e asa ieftin,mai ales daca mai include si medicatie,care(nu-mi poate schimba nimeni parerea)da dependenta,te-ai pricopsit cu antidepresive,cu ele ramai ,foloseste-le cu incredere,ca firmele de medicamente din ce sa traiasca?
In alta ordine de idei,imi vine sa rad(?)cand vad ca pe acest forum,unde se vorbeste despre toleranta,intelegere si acceptare, a devenit un leit-motiv replica de genul"sa nu mai scrii pe pagina mea".Nu-i o acuzatie,v-am spus,mai mult imi vine sa rad(un ras amar),dar pe de alta parte,mi-e si frica sa mai postez un comentariu pe pagina cuiva,ca sa n-aud(citesc) si eu faimoasa replica sus-pomenita.
Si imi mai e frica sa nu ajung si eu vreodata sa dau cuiva aceasta replica,ca uite asa te duce viata ,sa faci lucruri de care razi la altii!
Iar pana la urma,cine sint eu sa dau verdicte?

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Iun 2019, 12:00

Buna El Sugativo
Pe pagina mea poti scrie linistit cand doresti :)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Iun 2019, 12:45

El Sugativo, buna si imi place foarte mult ce ai scris, haide "mai omule" fii si tu cu noi aici si tine-te de cird...asa am inceput si eu si daca ai stii tu de cite ori n-am plins eu si am baut in trecut pt ca ma autodistrug...🤔😞
Tu stii ca am gindit exact la fel ca si tine aseara dar mi-a fost nu stiu cum sa ma exprim si am stat si am cintarit dar n-am scris nimic pt ca sa n-o sperii pe Speranta, abia venita pe Forum pt ca un lucru este exrem de important pt noi alcolicii este ca nu ne mai putem permite luxul de a fi suparati...Asadar, "am pedepsit-o" pe Raza de soare pt ca stiu ca ea nu se supara si intelege dar am sa scriu acum pt ca ai punctat f bine.Uneori fiecare are dreptate dar mesajul se transmite gresit..Uite, eu sunt sigura ca tu ai inteles ca Raza facea referire la tine nu ca sa te critice ci isi amintea de fostul prieten si ceea ce facea, cu nici cea mai mica intentie de a te jigni, sunt sigura 100% de asta...Daca citesti pe Forum sigur ai vazut ca si eu am reactionat potrivit sau nepotrivit la diferite acuze...Un lucru stiu, daca sunt lsata in pace nu jugnesc si nu fac nimic rau si incerc sa lucrez la asta...🤔🤗
Draga prietene anonim, la mine pe pagine poti scrie oricind linistit pt niciodata nu te voi opri si tu ai o delicatete pe care eu o simt, ti-am spus ca eu cunosc f bine la oameni si oamenii f sensibili sufera si mai mult in viata...🤔
Tine aproape!🙏👍

Raza de Soare eate cea mai blinda, buna, inteligenta , pozitiva etc persoana si n-ar atinge cu o vorba nelalocul ei pe nimeni...
Ultima oară modificat 11 Iun 2019, 12:50 de către Joy, modificat de 5 ori în total.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”