021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde Joy » 10 Iul 2019, 22:02

La Gavroche pe topic, Frumusete, i-a raspuns atit de touching lui, El Sugativo, inaintea lui Danutza, care si ea a scris grozav, felicitari Danuza, tu esti un caz fericit...!🤔🌞😘🤗
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Raza de soare » 10 Iul 2019, 22:56

Povestea Danutei pe mine m a impresionat cand am citit o...si a catorva oameni de aicea, desi stiu, din ce am mai citit, cat se rau se poate ajunge, nu mi venea sa cred prin ce chinuri ati trecut. O admir si pe ea, ca si pe tine, Invingatoareo :) Invingatoarelor :)
Despre bautul controlat ce sa zic...pentru cei care beau in exces e o utopie...poate merita si o proprie documentare pe tema, si daca cineva devine abstinent, trece o perioada mai lunga fara gram de alcool....de ce ar vrea sa ajunga iar la cosmar? Faceti sport.
Pt El Sugativo, pe care il simpatizez, nu mai bea :) sotia nu ti spune?

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 10 Iul 2019, 23:13

Poate zic tampenii sau poate nu, cand e o problema si stii ce vrei, mai ramane sa vezi CUM ajungi s o rezolvi. Modalitatea. Bautura asta e o problema :)))
Daca as vrea si numai si numai daca as vrea sa scap de baut, si stiu ca am un orar fix de baut, sa zic ora 17. Mi as propune sa alerg timp de 3 luni macar, in fiecare seara, la ora 19. O ora. N as putea alerga bauta. Mi as antrena putin si vointa...si daca as vedea ca s ok si incantata de rezultat, apai m as mai reintoarce la pahar?!? Si inainte de asta m as duce si la AA...adica m as focaliza pe un plan.
Ce ma costa?
In tarile civilizate aia merg la cycling si hiking si la 75 de ani si nu patesc nimica. Nu mai zic de aqua gym...inot..m

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 11 Iul 2019, 11:27

Nu pot sau nu vreau sa vorbesc mai mult despre mine,e greu de vorbit pe un forum,dar ca sa renunt la alcool,ar trebui cred sa-mi schimb toata viata(in primul rand locuinta,sa nu mai am vecini deasupra),nu se rezolva doar cu o ora de alergat in fiecare seara...Sa-mi schimb trecutul,sa uit toate cartile citite,sa uit tot ce mi-a adus depresia,toata viata mea de pana acum...
Ca sa nu mai beau,ar trebui sa-mi placa viata,ori mie NU-MI PLACE,NU-MI PLACE NIMIC,ABSOLUT NIMIC.Intelegeti voi?Probabil ca-s foarte bolnav,un psihoterapeut ce sa-mi spuna la care eu nu m-as putea gandi??
Daca stiti cumva ceva gimnastica pt.intarirea musculaturii inghinale,sau alte metode excluzand operatia sa scap de nenorocita asta de hernie in dreapta,nu vreau sa ma operez din mai multe motive pe care nu le pot discuta,poate o fi o operatie relativ usoara,dar,in cazul meu,mai am si alte probleme si s-ar putea ca lucrurile sa nu fie asa simple,asa ca stau in expectativa,stiu cum sunt acum,dar nu stiu cum as fi dupa operatie.
In plus,dupa ce ma operez,daca acolo o sa am plasa,ciuciu alergat in fiecare seara,poate asa,simbolic,5 minute,as sta tot timpul cu frica sa nu se deplaseze plasa,etc.ati vazut ce a patit Mihaela Bahmuteanu,parca asa zicea si ea,ca avea niste plase abdominale,care s-au deplasat,s-au incurcat pe acolo si a facut ocluzie.Vad ca dupa 50 de ani,incep sa apara problemele,ba aia,ba ailalta,daca nu e una,e alta,si atunci,care e frumusetea vietii?Sa te tarai prin spitale?Sa-ti faci in fiecare saptamana grafic,la ce spital sau doctor sau farmacie trebuie sa ajungi(plus banii aferenti)?Aia n-ai voie,aia iti face rau,aia nu,ailalta nu,etc.Asta mai e viata?Non,merci.
Probabil ca sotia mea ar vrea sa nu mai beau,dar n-o deranjeaza atat de tare faptul ca beau,avand in vedere ca-s mai greu de suportat treaz decat imbibat,si nici bani foarte multi nu cheltui,cam 80-90 lei/luna,inca ma mentin in anumite limite ale consumului.Cand beau,se mai poate vorbi cate ceva cu mine,daca nu beau,nu prea am chef sa vorbesc nimic,sa fac nimic,etc.,doar as sta cu ochii in gol.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 11 Iul 2019, 12:28

Parerea mea e ca daca cuiva nu ii place viata pe care o are, lumea cu care convetuieste, iar alcoolul il face sa uite asta - e bine ca bea. Singurul lucru important, parerea mea, e doar cum te simti si nu cat de mult traiesti. Totul se reduce la cum iti produci dopamina, unii facand copii, altii adunand lucruri, altii putere, altii religie, altii spiritualitate, altii prin chimicale. Cei ce nu au trecut prin depresie nu au cum sa inteleaga cum de nu iti place lumea in majoritatea ei. Uite ca se poate.
Am cunoscut oameni muncind in glod, rupti in fund, femei batute, si totusi toti veseli. Cum ar fi sa le rapeasca cineva aceasta bucurie?

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 11 Iul 2019, 12:49

El Sugativo, imi permit sa te intreb? Chiar nu esti deloc curios sa te vindeci? De depresie, hernie?
Hernia nu se rezolva decat cu operatie! Depresia se vindeca doar la medic! Sa stii ca daca ai merge la medic, ai scapa de depresie si viata ta s-ar schimba total. Iti spun din propria mea viata, am avut depresie, stiu ce inseamna sa nu te poti bucura de nimic, sa te uiti in gol..

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 11 Iul 2019, 14:31

El Sugativo, uff parca si cu numele ales vrei sa te autopedepsesti!
Are mare mare dreptate Catalin in ceea ce spune si stau si ma gindesc ce sa mai zic eu...Spun doar nu vrei tu macar sa incerci sa vezi cum este si in abstinenta printr-un psihoterapeut, daca noi si Forumul nu este de ajuns, care ar putea sa-ti "antreneze" alte "grupe" de muschi ai gindirii tale?🤔Te-ai adimcit in aceasta dinca depresie si nu stii altceva, dupa ce vei vedea cum este si in abstinenta, vei hotari cum vrei sa fii, abstinent sau consumator...Nu vreau sa fac reclama nimanui si nu acesta este scopul dar sunt cel putin 3 persoane de pe acest Forum care astazi vindeca oameni ca si tine, ca si noi, fosti consumatori, unul dintre ei fiind Ovidiu si au rezultate exceptionale.Nu vrei sa te pun in contact cu el in privat sau nu vrei sa vb la telefon cu mine inainte de asta?
O admir pe sotia ta deoarece este linga tine si te iubeste f mult si nu pt ea tre' sa te lasi de baut ci pt tine pt a-i fi si ei bine.
Oricind vrei sa vb gasesc o soluti sa fim in contact.
Cu drag,
Joy
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 11 Iul 2019, 16:47

<<El Sugativo, uff parca si cu numele ales vrei sa te autopedepsesti!>>
Pseudonimul ales ilustreaza ceea ce (simt ca)sunt.Sorry.
<<O admir pe sotia ta deoarece este linga tine si te iubeste f mult >>
Nu cumva pt.ca nu are unde sa se duca,si pt.a nu-i crea probleme copilului nostru?Eu stiu ceva mai bine situatia "din teren"...
Catalinul,esti singurul care a pus punctul pe i.Fiecare se drogheaza cu ce poate pe lumea asta.Da,nu-mi place viata pe care o am si lumea in care traiesc.Si nu simt nevoia de a trai cat mai mult in aceasta lume,in care n-am cerut eu sa vin,si nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa vin.Probabil ca sunt un caz fara speranta.
<<Cei ce nu au trecut prin depresie nu au cum sa inteleaga cum de nu iti place lumea in majoritatea ei>>-cat de adevarat!
Banuiesc ca ,pentru voi sunt un fel de Gica -contra,la tot ce incercati sa-mi spuneti pozitiv,reactionez negativ.Imi cer scuze.Daca un daltonist nu percepe o anumita culoare,ce vina are el?
Probabil ca m-am nascut cu o gena a nefericirii.Situatii de viata care pe oamenii normali nu-i afecteaza,sau peste care pot trece mult mai usor,pe mine m-au adus la stadiul actual de depresie si de gandire negativa.

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 11 Iul 2019, 19:43

Cand vad atatea admiratii pentru pentru soti/sotii/iubiti si tot ce inseamna gasca asta, mi se face rau! Si voua, astora, care ati sari sa ma judecati, va spun ceva: Exista oameni care sunt alcoolici, si oameni care se cred alcoolici. Definitia mea, traita, simtita, a alcoolicului: Ati simtit vreodata cum e sa bei zi de zi, sa te trezesti sa te chinui sa mergi la munca, sa fugi din birou ca ti-e rau, sa dai 5 ture de intersectie sa-ti revii? Sa nu-ti regasesti gandurile sau fata in oglinda? Sa nu mai simti putere in maini, nici macar cat sa deschizi usa? Sa te blameze toata familia si sa-ti pese atat de tare, sa plangi ore in sir de nebun, dar sa fugi sa-ti iei doza?

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 11 Iul 2019, 19:49

Cam asta inseamna alcoolic, si as putea continua...

Înapoi la “PREZENTATI-VA”