021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Speranta16
Senior
Senior
Gen: Feminin - Feminin

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde Speranta16 » 31 Aug 2019, 17:26

Eram frumusetea intruchipata, oriunde intram inveseleam camera....Si, cum am spus, cu orice persoana interactionam care era trista, fugeam de ea....Si asa s-a intors roata, clar, in viata asta, exista o KARMA

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 31 Aug 2019, 17:30

Imi parare rau Speranta pt ca s-a intors roata pt tine si iti doresc (cu ajutorul tau) sa revina acolo unde era cind erai asa cum ai descris mai sus!🙏🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde El Sugativo » 01 Sep 2019, 19:47

Daca v-as vrea binele,v-as spune sa stati departe de mine.Tristetea(depresia)poate fi contagioasa.trebuie sa ai o conceptie despre lume si viata(sensul acesteia)foarte solida si bine pusa la punct,ca sa nu ajungi ca mine acum.Ori,nu stiu cati dintre voi o aveti,acea conceptie,desi unii afisati un optimism si o veselie debordante.V-as intreba eu,ca personajul ala,a lu' Parizianu:"pe ce te bazezi?"
Si nu stiu daca eu mai vreau binele cuiva.De ce sa n-ajunga toti ca mine?Ce conteaza de fapt?Who cares,anyway?
Asa ca,repet:U better stay away from me.Sa nu va trag la fund.

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 02 Sep 2019, 18:13

Asa usor se darama conceptia asta pozitiva, incat cam toti experientam, la un moment dat, depresia in viata...In ce nu pot sa cred, in schimb, e fix aceasta veselie vesnica exprimata pe un site unde noi venim sa plangem...

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 04 Sep 2019, 22:29

Buna, El Sugativo

Pe mine m a apucat oarecumva tristetea in zilele in care m am vazut cu fostul meu iubit bucurestean, ca noi nu ne am certat, numa ne am separat drumurile...sigur, nici nu mai vorbim toata ziua buna ziua....poate de sarbatori si cam atat...
Am intrat in masina lui, la locul "meu" de langa el...el continua sa bea in continuare fiindca nu vede sa aiba o problema cu asta, io aveam un sentiment de neputinta....dar a plecat si mi a trecut tristetea :) pam pam
Io imi dau seama ca nu pot sa ajut pe nimeni in problema asta delicata a dependentei de alcool :)

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 05 Sep 2019, 11:43

Un alcoolic e un om care nu-i multumit de viata pe care o duce,dar care,dintr-un motiv sau altul(motivele sunt diferite de la caz la caz,ca si viata alcoolicului),nu si-o(mai) poate schimba.Si atunci recurge la alcool ca s-o suporte asa cum e.Se sedeaza,asta-i cuvantul.
E usor de zis ca oricine poate sa-si schimbe viata.De fapt,ceea ce trebuie e sa ne schimbam pe noi insine.Si e cam singurul lucru pe care-l putem face.Dar pentru a ne schimba pe noi insine,tre' s-avem o motivatie.Una dincolo de lumea aceasta.De aceea spuneam mai devreme ca trebuie sa ai o conceptie despre lume si viata foarte solida.Ca s-o duci bine pe lumea asta,tre' sa crezi in cealalta.Ca daca viata asta de aici de pe pamant e tot ce avem,VAX!Oricat de fericit ai fi la un moment sau altul,mai devreme sau mai tarziu,lucrurile care te faceau fericit se termina sau nu mai poti sa le faci,sau te plictisesti pur si simplu de ele.
Si nici nu te poti amagi la nesfarsit ca fiecare moment al vietii are frumusetea lui,un apus de soare,etc.Te mai saturi si de apusurile astea de soare.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 05 Sep 2019, 15:10

Discutand la un mom dat cu cineva, imi tot spunea ca are nevoie de o motivatie din afara....si eu nu pricepeam nici la Dumnezeu de ce o motivatie din afara, nici acuma nu pricep, ca la mine vine din interior :d io ma motivez

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 05 Sep 2019, 15:24

El Sugativo,

te inteleg foarte bine. Toti avem sedative, unii religia, unii averile, unii self image-ul, unii munca, unii chimicalele. Unele sunt blamate, altele laudate de majoritatea societatii (stii cum e si majoritatea asta).

Spre deosebire de tine insa, eu nu cred ca fara credinta in viata de apoi nu se poate trai "bine" in asta. Adica nu cred ca e necesar ca una sa implice alta si viceversa. Uitate la nordici si alte popoare mai rasarite, lasa pe cei din jurul tau.

Numai bine!

Speranta16
Senior
Senior

Mesajde Speranta16 » 05 Sep 2019, 20:14

Intr-adevar, nu-mi aduc aminte cand am fost fericita, pe deplin, ultima oara in viata mea...Si am tot schimbat, daca cineva imi sugereaza asta...Ca sunt sanatoasa si trebuie sa ma bucur de asta, nici macar motivul asta nu-l mai am... Parca a fost predestinat sa-ti exprimi, El Sugativo, conditia patologica.....

El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 05 Sep 2019, 20:25

Catalin,
Eu,din pacate,traiesc(inca)in RRomania,in cartierul si blocul si cu vecinii de KK pe care-i am,nu intr-o tara nordica.Where am I to go?Nordicii,cand ajung in punctul in care viata nu-i mai atrage,sau considera ca nu mai MERITA traita,iau frumos un kil de somnifere,sau se duc intr-un centru de assisted suicide,si gata.
Credinta in viata de apoi e cel mai ieftin sedativ(oare?)
Raza,
Eu nu ma mai pot motiva.Nu-mi mai place nimic,dar absolut nimic,mi-e sila dimineata cand ma scol din pat,mi-e pana in gat de aceleasi si aceleasi si aceleasi apusuri si rasarituri de soare,again and again and again.Chimia creierului meu e alta decat cea a creierului tau.My brain is damaged,si nu neaparat de la alcool.Enjoy your life,and stay away from alcohol.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”