021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Eu iti tin pumnii, si da, gandeste te la copilasii tai care te iubesc mult si ca daca tu nu vei fi bine, ei vor suferi mereu, lupta pt ei cu dusmanul alcoolul, la inceput e mai greu.... ei au nevoie de siguranta si vor fi cei mai fericiti sa fii bine. Se poate trai la fel de bine si frumos si fara alcool :) ocoleste standul cu bauturi, ca si cum nu ar exista ca va fi greu sa lupti cu tentatia sub ochi.
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Alpha scrie:Nu stiu inca setările pe aici si din telefon e si mai greu. Sper sa nu uit parola si contul creat.
Cică am ajuns la munca. Is vai de capul meu. Oribil.



Buna Alpha, am cazut si eu iar. Ieri mi-am revenit din nou. Am inceput a citi povestile tuturor si vad ca se poate. Dar trebuie sa spunem "Nu" din suflet. Am inceput sa duc si un tratament de dezintoxicare +vitamine. Mine plec la cumparaturi dupa sucuri si ceaiuri. Sper din tot sufletul sa nu trec pe la standul cu alcool. Tu cum, esti bine?
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Airam scrie:E pacat Olea sa traiesti cu aceasta problema. Fiindca aceasta problema, se agraveaza cu timpul, avem impresia ca o putem controla...dar de multe ori, scapa de sub control. E foarte frumoasa viata fara alcool.
Da ai dreptate . Am avut perioade de abstinent si de 5 luni sau mai mult chiar . Si sa stii ca chiar ma simteam bine fara mahmureala si dorinta asta extrema de a bea...pina a fost un idiot de pahar care a dus tot pe apa simbata. DOAMNE AJUTA sa imi revin.. stiu .ca pot.
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Ambasador scrie:Imi pare sincer rau de intreaga ta situatie. Te inteleg mai mult decat iti vei putea imagina vreodata, poate.. Ce pot sa mai spun??? Totul poate fi reparabil candva, cumva, la un moment dat. Poate chiar de azi, de ce nu?? Sufletul tau stie cel mai bine insa. Sa fortezi destinul nu prea are rost, dar poti se pare sa il ajuti putin, chiar merita! Eu stiu ca incerc sa "invat" mersul vietii fara alcool zi de zi. Putin cate putin. Sporadic uneori. Si totusi, atat de plin de speranta! E tocmai ce ai tu nevoie acum. SA NU RENUNTI NICICAND LA SPERANTA! Iti urez vindecare deplina, dintr-o inima inca sangeranda..! Succes, din tot sufletul meu Olga draga! Mult succes spre un drum al abstinentei cu adevarat frumos!
Sa te auda Dumnezeu. Multumesc din suflet. Am sa lupt in continuare.
Zimbet
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolica

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit Olea
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Buna dimineata. E bine sa te te scoli treaz.
Ultima oară modificat 01 Feb 2019, 20:14 de către Olea2019, modificat 1 dată în total.
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Buna la toti, am fost la cumparaturi dar mi-am luat si sotul asa printre altele. Ca sa fiu mai sigura.
Ultima oară modificat 01 Feb 2019, 20:32 de către Olea2019, modificat 1 dată în total.
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Buna seara.
Ultima oară modificat 01 Feb 2019, 20:30 de către Olea2019, modificat 1 dată în total.
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Am si eu o rugaminte. Poate sa ia contact cu mine vreun administrator?
Zimbet
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Olea2019,
Sunt Colea si sunt un alcoolic !
Aici prietenii mai cu experienta mi-au spus ca "trebuie " sa renunt pentru mine in primul rand , nu pentru sotie , nu pentru parinti , copii , etc, pentru ca ei s-ar putea la un moment dat sa plece pe drumul lor si eu sa am motiv sa ma reapuc de baut . Sa ma las in sfarsit pentru mine insumi pentru ca merit o viata mai buna pentru ca nu sunt viziat , dar bolnav de o boala numita alcoolism . Si aceasta boala are si un tratament destul de ieftin , abstinenta zilnica (Zilnic sa fac ceva pentru boala mea ).
Al doilea lucru mi-au spus sa nu mai fie o lupta , pentru ca am luptat cu acest consum o viata intreaga si am pierdut de fiecare data . Iliuta imi spunea ca m-am lupatat cu un boxer profesionist (alcoolul) si de fiecare data ma facea ko ! asa ca tot ceea ce trebuie sa fac sa nu mai urc in ring , sa stau in tribuna langa prietenii abstinenti si sa las pe cine vrea sa lupte cu alcoolul sa o faca , eu sa am umilinta sa ma recunosc infrant .
O carte care mie mi-a placut foarte mult , dar in primul rand forumul :
https://www.scribd.com/fullscreen/84877026
O zi frumoasa Olea si te astept zilnic aici sa ne citim .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns