021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Buna ziua. Ma numesc Olea. Sunt alcoolica de citiva ani. Incepusem Inca din facultate.Acum deja trebuie sa spun stop! Ma gindeam ca oricind ma pot opri, dar nu a fost asa,in fiecare seara consumam orice reuseamm sa cumpar de la magazin. Am copiii mici (in perioade cind am fost insarcinata consumam dar moderat ),(in restul timpului puteam sa consum pina adormeam). Sotul meu a observat ca e ceva in neregula cu mine,dar dadea pe seama oboselii. Ieri m-am destainuit lui cum stau lucrurile si a ramas perplex. El stia ca mai trag cite un paharel dar nu seara de seara pina adorm. Acum sunt treaza a 3 zi. Cauza a fost ca nu mai frecventam lectiile si facultatea nu am mai finisato. Parintii nu stiu nici pina in ziua de azi nici de facultate si nici ca consum alcool. Doamne ajuta sa nu mai pun gura pe alcool.Multumesc
Zimbet
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Imi pare sincer rau de intreaga ta situatie. Te inteleg mai mult decat iti vei putea imagina vreodata, poate.. Ce pot sa mai spun??? Totul poate fi reparabil candva, cumva, la un moment dat. Poate chiar de azi, de ce nu?? Sufletul tau stie cel mai bine insa. Sa fortezi destinul nu prea are rost, dar poti se pare sa il ajuti putin, chiar merita! Eu stiu ca incerc sa "invat" mersul vietii fara alcool zi de zi. Putin cate putin. Sporadic uneori. Si totusi, atat de plin de speranta! E tocmai ce ai tu nevoie acum. SA NU RENUNTI NICICAND LA SPERANTA! Iti urez vindecare deplina, dintr-o inima inca sangeranda..! Succes, din tot sufletul meu Olga draga! Mult succes spre un drum al abstinentei cu adevarat frumos!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolica

Mesaj de Airam »

E pacat Olea sa traiesti cu aceasta problema. Fiindca aceasta problema, se agraveaza cu timpul, avem impresia ca o putem controla...dar de multe ori, scapa de sub control. E foarte frumoasa viata fara alcool.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: Alcoolica

Mesaj de Alpha »

Asta e primal.meu mesaj pe acest forum. De cînd va caut!
Olga, eu sunt tot cu 3 copii, am emigrat în anul 5 ca proasta. Nici eu nu am terminat facultatea.
Si da, sunt alcoolica
Trebuie să o zic.
Tare.
Si sa mi revin.
Am avut avint 2 zile.
Ieri am picat iar.
Urît de tot. Am făcut si o tîmpenie. Ma simt oribil. Imi vine sa ma ascund de tot.
Merg acum la munca.
Dar revin.
Presimt că o sa devenim noi doua prietene.
Tu ai 3 zile!
Eu nu am reuși!
Ultima oară modificat 12 Ian 2019, 09:51 de către Alpha, modificat 1 dată în total.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: Alcoolica

Mesaj de Alpha »

Nu stiu inca setările pe aici si din telefon e si mai greu. Sper sa nu uit parola si contul creat.
Cică am ajuns la munca. Is vai de capul meu. Oribil.
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Buna ziua do nou. Din pacate am cazut iar tentatiei de a bea. Azi vreau sa incep o noua zi fara alcool . Vreau si sper sa reusesc. A incercat cineva codarea? Ca deja nu stiu cum sa ma abtin. Si ideea e ca ma vad si copiii in ce hal ajung. Doamne ajuta sa renunt definitiv la porcaria asta.
Zimbet
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

Succes!
Ce este aia codare?
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Multumesc raza de soare. Codarea prin hipnoza sau injectare. Totusi vreau sa incerc singura sa renunt. E greu dar speranta moare ultima. Azi e o noua zi fara alcool.
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Trebuie sa fiu tare pentru ca am copiii mici. Si ideea este ca am din cauza aceasta deja probleme de sanatate. Deci e cod galben si trebuie sa ma opresc. Copiii cresc si nu vreau sa ma mai vada in stare de levitare in fiecare seara. Ce exemplu de mama betiva le dau? Doamne ajuta sa fie si mine o zi fara alcool.
Ultima oară modificat 31 Ian 2019, 19:35 de către Olea2019, modificat 1 dată în total.
Zimbet
Olea2019
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2019, 21:17
Zile de abstinență: 31,02,2019

Re: Alcoolica

Mesaj de Olea2019 »

Sper sa pot trece de perioada de sevraj care apare cel mai des cind trec pe linga rindul cu bauturi. Doamne da-mi te rog putere.
Zimbet
Scrie răspuns