021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De cînd vă caut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Si acum ca v-am gasit si citit, nici nu stiu ce sa mai zic.
Am poveștile voastre in cap, nick name uri, danutza, joy, ambasador, lupica, and_y, maria, admin ul care apare cînd si cînd dar cu mesaje f bune, colica si si si .
O sa mai citesc si azi, ca de scris nu prea mai stiu ce sa scriu, ca e la fel desi fiecare poveste e totusi unica. Doar sa stiti ca nu ati scris degeaba.

Eu nu m-am mai simtit singura.
Si imi pare bine ca am gasit ceva in limba mea, emigrata de 16 ani totusi rezonez cel mai bine cu si pe limba mea.
Mi-am dat eu seama de mult ca am o problema si ca al naibii alcool e mai puternic. Eu aia tare, puternică si care le face pe toate si nu ii e frica cam de nimic înafară de moarte, ei bine, in fata alcoolului am inteles ca nu am cum cîștigă lupta.
O sa ma omoare. Lent asa dar sigur.

Cred ca sunt alcoolica de tip alpha, prin deprindere, dar acuma drept sa zic, habar nu am. Nu am inteles chiar bine. Dar tot aia e.
Nu am alcoolici in familie, bine, din Moldova fiind, ce mai stiu eu ce si cum e normal. Dar si aici pe unde sunt, bea lumea de stinge. Si femeile beau. Pe fata, pe ascuns, dar beau.
In parcarea școlii sunt containere de colectare a sticlelor, ca zona e fara case deci nu deranjează cînd sunt aruncate.
Pline ochi mai mereu. Da, mamele beau. Seara dupa ce au reusit inca o zi de dus adus copiii, inca o zi de parenting perfect, inca o zi de cumpărături, gătit, spălat, plus job ori mini job. Inca o zi de muncit pt altii. Pe care-i iubim mult.
Ba chiar e o moda a acceptării usor in gluma asa ca mamele beau vin. Da, pînă pierd controlul si puterea o ia alcoolul care imbiba neuronii.

Ma gîndeam asa, nu vreau ca fetele mele sa faca asa ca mine. Sa aibe copii si sa uite cît de minunate sunt. Nu vreau ca ele sa ajunga numai robind pt altii si pt imaginea asta de fam perfectă. Of, doza aia de egoism! Ori iubire si respect de sine.
Eu nu prea stiu cum am ajuns aici.
Probabil de proasta.
Si pentru ca a fost mai usor sa-mi iau doza de anestezie. Mi-am sedat copilul din mine, ca sa nu aiba cerințe si pretenții.

In sarcini nu am băut si nu am fumat. Deloc.
Între ssarcini si dupa ultimul copil, da. Ieseam la fumat afară pt ca era pt mine time out, unde fumam nu aveau voie copiii. Beam bere sau proseco, fumam si vorbeam la telefon cîte o ora cu o prietena, românca emigrația si tot cu copii, fara ajutor, fara familie, fara prietenii mari.

M-am lăsat totusi de fumat acum 2 ani si tot atunci de bere si proseco, ca era asocierea asta între. Si m-am apucat de vinuri. Vinuri mișto, pahare elegante, mîncăruri bune, imi place sa gătesc, deci părea totul foarte ok, ca nu făceam nimic rau. Healthy home made food, vinul rosu cuca e sanatos doar. Dar am ajuns fara sa stiu la 1,5-2 sticle zilnic dupa ora 16-17.00. La o sticlă zilnic îs funcțională a doua zi, la 2 nu prea. Si la petreceri puteam si 3.
Si de mult timp, nu mai vreau. Nu mai pot. Nu mai fac față alcoolul. Ma resimt fizic. Am insomnii, transpiratii reci, indispozitia/ depresia si starea de rahat de dimineata, rusinea, furia pe mine, ma uit in oglinda si vad de la zi la zi cum imi pierd frumusețea, care oricum se duce cu anii, dar hidosenia alcoolul e alta.

Fac tîmpenii cînd beau. Ma fac de rusine in fata copiilor, fata mea cea mică vine si-mi ia telefonul din mina si ochelarii de pe nas, ca adorm sedata înaintea lor. Îs mari de acum, nu e grija dar cît de patetic sa aiba ei grija de mine. Mijlociul imi zice ce mama buna sunt si cît ma iubeste dar ca atunci cînd beau îs ciudata, vorbesc chestii ciudate si par ca nu mai stiu de mine. Cea mare teenagera ma cam detesta din cauza asta. Oricum teenagerii îs cum is:)).
Si sotul a alunecat în asta, nu stiu cum naiba am ajuns aici amîndoi. Copii, credite, munca, stres.
El mai rau ca mine si nu-mi face bine treaba asta. Ma gindeam chiar si la divort. Ca sa ma salvez. Dar ar fi o prostie.

Am citit si poveștile unor bărbați aici si nu am vazut nimic scris de asta. Alcoolul nenoroceste si viata intimă. Aia e. Si de acolo frustrările in cuplu sunt si mai nasoale.

In fine, azi nu beau. Nici ieri nu am băut.
Am intrat cu mari planuri in cap dar citindu-va, mi-au revenit picioarele pe pămînt. Azi e azi. Mîine e alta zi. Ma concentrez la azi.
Multumesc ca ati scris!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Buna dimineata si bine ai venit draga alpha. Daca ai sti de cand te asteptam . Bine ai venit pe acest forum. Ai facut poate unul din cele mai importante lucruri din viata ta si anume ai intrat aici si ai recunoscut ca ai o problema ca esti alcoolica. Este primul pas spre recuperarea unui bolnav si anume constinentizarea ca are o boala . Ce urmeaza de aici incolo? Rabdare si ramai aici aproape de oameni ca tine . Aici a fost si primul meu pas, aici am venit cu ceva timp in urma si eu . Pe atunci fetitele mele aveau 10 si 11 ani , erau niste copii terminati , cu un viitor sumbru. Astazi cand iti scriu sunt anul I si II la facultate , eu dintr-un ultim om , un om care a facut si puscarie din cauza alcoolului , astazi viata mea e schimbata total. Am reusit sa termin dupa o facultate , sunt acum la master si intre timp si profesor.
Drumul meu a inceput aici undeva tot in Ianuarie dar in 2010 .
Tine aproape . Daca ma intrebi pe mine daca se poate , iti spun ca da , daca ma intrebi se merita , da se merita viata fara bautura!
Bine ai venit , te primim cu drag si "aici este unul dintre cele mai minunate cabinete de tratare a dependentei unde nu trebuie sa platesti nimic 🙂"vorbele unui psiholog!

Aici : https://www.simonatache.ro/2012/09/20/bomba-patru-roti/ gasesti povestea mea scrisa undeva prin 2012 .
De atunci au mai trecut ani..
Inca o data bine ai venit draga alpha. Tine aproape!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Multumesc tare mult, Asido. Cind am citit "de cînd te asteptam" asa mi s-a dus direct la inima. Iti multumesc mult pentru vorbele astea.
Citeam ieri seara povestile lui Mihai si Sobrichet, si acolo amintea cineva de Asido. Tu esti deci. Acum ti-am citit si povestea ta. Impresionant. Am rămas fără cuvinte.

In vara am cumparat niște cărți dar nu mi-a convenit ce mi se propunea. Sa ma las complet de alcool. Am zis, ah cu siguranta reușesc un consum controlat, redus si decent. Asa ca altii.
Prostii. Prea des m-am trezit in ultimii ani fara sa stiu cum am ajuns in pat. Si ce s-a mai întâmplat, cu cine m-am mai certat si ce am mai facut. Si eu am condus cu alcool, ba chiar cu copiii in masina. Lasă că 2-3 pahare sau beri nu se simt, n-are nimica.
Practic de 5 ani eu beau zilnic. De 5 ani îs mahmura dimineata. Nu asa deodată si peste noapte, alcoolul era prezent de peste 20 de ani în viata mea asa in perioade si intensități.
Consecventa ultimilor ani m-a speriat.

Acum ca mi-au mai crescut copiii, in loc sa fac chestii pentru mine, sa ma refac, sa fac all my best din my 40s, in loc sa mai tin si trag de tinerețe, energie si frumusete, stau ori mahmura ori amețită ori beată.
Ma ascund in lumea mea, pun muzica mea si beau un vin. Si inca unul. Ascund rapid sticla goală. Și desfac alta.
Ma jenez cînd arunc sticlele goale si la fel cînd le cumpăr pline. Ma simt vinovată.
Stiu ca am o problema si nu o mai pot controla.
Accept ca alcoolul e mai puternic si parșiv, chiar de e ambalat elegant si cu etichete snobisch.
Mi-ar fi placut sa pot bea si eu un pahar de vin rosu la o friptura, sa il degust.
Nu, eu făceam friptura ca sa am motiv sa beau vinul!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Bine , tine aproape. Ai rabdare putinsi sigur "vei fi luata in primire "de Vizitator123$5 . O femeie minunata care a avut pe acest forum un parcurs de poveste. Astazi ce e cel mai important ca este abstinenta si se bucura de multe binecuvantari in viata ei . Povestea ei este ca si a ta . Astazi Vizitator123$5 intr-un cuvant este fericita. Se bucura mai ales din plin de privilegiul de a fi mama. Merita abstinenta pentru tine. Ai atat lucruri de care sa te bucuri , de frumusete , de tinerete. Bucura-te din plin. Aici sunt atatea femei minunate care au reusit. Nu-ti mai spun de Relus , Freedom , si toate cele venite acum de curand. Eu acum am vrut sa-ti spun bun venit, sigur o sa primesti multe incurajari. Tine aproape si tine legatura cu noi !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Multumesc mult.
Am răbdare pentru ca inteleg ca asta e lupta mea. Si nu se poate peste noapte vreun miracol. Am pierdut ani aiurea, acum trebuie să am minte sa o iau usor. Si observ ca nu e usor sa o iei usor.
Le-am citit pe joy si pe ambasador peste tot, am ajuns si la subiecte mai vechi, cînd erau ilie si doru. Jenant pentru noi ca femei si mame, stiu. Ca suntem românce si avem cochetăria si frumusețea aia a noastră, ca pe unde sunt, beau femeile cot la cot cu barbatii, pica bete prin cluburi, bine, si eu abia am ajuns prin taxiuri si acasa de nu nimeream usa... nici mediul asta de egalitate la pahar cu barbstii nu mi-a facut bine, cu toate ca aveam eu spor si singura la mine acasa, pe ascuns.
Si m-am identificat cu ele in multe aspecte. La o sticlă doua de vin, făceam si mîncăruri spectaculoase si petreceri ale căror suflet eram tot eu, eram si aranjată si frumușică.
Pînă am realizat ca nu prea mai pot. Si daca nu ma opresc acum, ajung si mai prost.
Din consumul de alcool nu am cum sa ies bine,
Asta e.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Vad ca a trecut si ziua asta cu bine. Ma simt bine.
Mi-ar plăcea să merg miine si toata săptămîna la munca si sa am randament maxim, e o mare chestie, muncitul asta cu capul limpede. Imi da o satisfacție si-mi creste stima de sine. Ma plac cînd sunt asa.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Ambasador »

Iti urez bun venit Alpha! Esti desteapta, pot citi asta imediat din randurile tale. Si esti determinata. Te felicit! Abia astept sa fii intampinata de Vizitator123$5, Airam si toate celelalte femei minunate care chiar au reusit. Povestea mea din pacate, nu e inca demna de urmat. Lipsa mea de incredere in abstinenta ma tine departe de toata aceasta lume curata trupeste. "Pacatuiesc" cu gandul si cu fapta, inca..! Din acest motiv, am si decis ca mi-am pierdut demult dreptul de a mai scrie aici, de a mai povesti.. Te incurajez insa pe tot acest drum frumos al abstinentei cu dorinta sincera de a ma alatura si eu voua candva, cumva.. cu adevarat! Scrie mereu aici daca poti, fie si atunci cand raspunsurile poate, se vor incapatana sa apara la timpul sau la momentul potrivit. Daca ar fi sa rezum ceea ce am invatat eu din toate povestile uimitoare de pe acest forum, as spune urmatoarele: Povestile de succes se traiesc mereu la timpul prezent si intotdeauna au un ingredient vital numit CREDINTA.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Multumesc mult de primire. Atîta ce am suferit in singurătatea mea, mergeam mahmura dimineata la o plimbare sa ma aerisesc sa pot fi funcțională si vorbeam singura. Imi ziceam, a [...] de proasta, of trezeste-te din nefericirea asta. Depresia data de alcool e tare păcătoasă.
Ma gîndeam asa logic. Cind ai o problema ori o nefericire, încerci să faci ceva, sa găsești o soluție. Dar treaba asta cu bautul care sedeaza o stare se duce in alte ..... si e asa ca un cerc si eu ca soricelul timp dau acolo din picioare pe roata aia, in loc sa ies din ea. Încotro?
Spre însingurare, lipsa de energie, fata buhaita, ochii bulbucati, tîmpenii zise, situații ridicole in care m-am pus.
Era o poza pe FB acum vreo doi ani, cu o pisică ce stătea într-o cușcă fara placa de sus pe unde ar fi putut ieși, dar ea saraca tot cu capul in gratii stătea cu privirea la bucățică de brînză....
Acum a intrat fata mea cea mică in camera sa vada cum sunt si mi-a zîmbit relaxată si mi-a zis, oh mami ce bine, azi nu mai dormi cu telefonul în mina. Ea imi închidea netflixul, lumina si ce sa mai zic... nu mai zic nimic.
Mi-am pierdut si ideea.

Ambasador, o să-ți caut povestea si o sa o citesc pînă la capăt sa vad ce s-a întîmplat cu tine. Ca mai mult ți-am citit mesajele la altii, si mi-ai placut mult, as fi fost curioasă sa vad ce s-a întîmplat exact.
Mie una mi-ar plăcea să mai scrii chiar de esti in recadere, asta pentru ca ai experienta in spate. Ai încercat, ai reusit o perioadă dar in lupta iar a cîștigat alcoolul. De nu faceai pauza respectiva, ar fi cîștigat în linie dreaptă. Macar stii ca e posibil. Cum te simti? Bei cu masura ca sa zic asa? Ai sub control? Îs departe stările alea de a doua zi, de mahmureala si sila?

Nici eu nu stiu ce va fi cu mine. Am început miercuri si joi, vineri am picat, deși vroiam sa merg rapid in dormitor, a venit sotul la cina, eu făceam ceva bun, hai sa deschidem un vin, mie mi-a fist jena sa-i zic ca nu sunt bine, ca eu sunt alcoolica si el la fel si ca nu am controlul asupra cantitatii, dar am zis ca na, cum sa-l las singur la masa dupa o zi de munca, el avea chef de vorbe si povesti, am pus si o muzica si am terminat beti. Macar de ne fericeam prin pat dupa o mincare buna si un pahar cu vin cum ar fi fost normal, nuuuuuu....
Sîmbătă si duminica iar am luat-o de la capăt însă ieri dimineata i-am zis ca eu una nu mai pot asa si mai ales nu mai pot minți si nu ma mai pot ascunde. Am o problema si trebuie sa ies din ea. Si ca imi pare rau, însă o sa fie o schimbare in deprinderile și rutină noastra.
A fost si el de acord cu mine. Nu il oblig, eu imi pun masca de oxigen mie întîi. Ca in avion. Si apoi o sa vedem.
Ultima oară modificat 13 Ian 2019, 22:43 de către Alpha, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Ambasador »

Alpha, ma regasesc nespus in cuvintele tale. Iti promit lamuriri de maine incepand. Dimineata, vor reincepe baietii mei scoala! Trebuie sa fiu ok pentru ei, oricum ar fi. Imediat ce timpul imi va permite insa, iti voi da lamuririle necesare. Bine si usor nu e nicicand. Vad abstinenta ca un purgatoriu ce are drept rasplata un dar nepretuit: ABSTINENTA. ELIBERAREA. E in fapt penru care chiar merita sa lupti. Crede-ma!

https://www.youtube.com/watch?v=jZN853fwRNQ
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Ne auzim mîine la cafea, printre treburi. Si copiii mei la scoala, si ma bucur ca mîine ma pot afișa cu fata fresh printre părinți, fara părul in ochi si privirea ferită.
Ma bucur ca ma pot duce mîine fresh si frumușică si la munca. Îs buna in ceea ce fac, ma risipesc si ma fac de ris mahmura.
Tot repet de cea frumusete, pt ca vad ca dupa 40 se duc toate fara grija. Fumatul si alcoolul îs cele mai nasoale. Nu merge frate cu bautul zilnic si cu sticlele!
Ori ori!
Scrie răspuns