021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De cînd vă caut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Ce si cît consumi si de la ce oră?
Nu pot sa-ti zic decît ca dupa 35 e si mai si. Adica nimic nu merge-n sus cu alcoolul. Doar depresia, insomnia, uritenia si slabiciunea psihica si fizica.
Beau chefir si crantan covrigi uscati. E ora 17.22. Frig si intuneric afara, ploua si ninge si bate vintul. Mai am un drum cu masina in 2 ore, sa-mi iau un copil de undeva. Si o sa merg acolo trează.
Poate mîine pic in vinuri dar azi nu. Macar o săptămîna sa fac si eu naibii. Ca o săptămîna plină de alcool în fiecare zi, am tot avut. Macar una fara alcool. N-o sa mor.
Nu sar in sus de bucurie p-aici, stau cu laptopul, imi încarc niște ebooks, mai iau o gură de chefir, e liniște și cald in casa, stau ascunsă într-o pătură groasă si simt cum se instalează o oboseala normală ca dupa o zi plină.
În momentul asta eu ii dădeam un plus de alcool ca sa am spor. Spor la ce? La gătit pt altii si facut luna bucătăria si pus haine la spălat? Lasa ca nu moare nimeni cu ceva mai simplu si lejer, o salata, o pîine cu ceva.
Îs obosită, ma odihnesc.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Raluca »

Pai am avut 4 zile de alcolizare. Beau sa mi revin. . Bere si vin! Ieri seara mi am luat si o sticluta de votca. Fac pauze dar mereu clachez. Asa am inceput seara obosita beam ca simteam ca ma energizeaza. Acum simt ca sunt fara vlaga. In plus cand beau nu mananc si normal ca sunt slabita. I am zis sotului meu sa nu ma bea zilele astea in fata mea sa nu cedez!El se supara si ma cearta, dar cu el am inceput seara sa beau. El mai are control, dar eu nu. Zice ca ma cert cu el, dar eu nu imi amintesc...
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Alpha scrie:Sobrichet:))
Bun umorul azi..
Ahhh, iar am scapat trenul! 😭 Si am fost atat de fericit!!!

Cataua cum mai e? N-o turbat pana la ora asta?
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Cuminte cuminte. Am trecut cu bine si cu mult chefir.
Mîine mai fac un tur de forță si energie la sala, ca premiu.
Acuma abia imi revin, un' sa mai si ma mărit:))! Adica ce, numai măritișul salvează femeile de la rele:)). Pun alpha pe picioare, nimic nu-i sta in cale. Nici alcool, nici catele, nici nimic.
O dam noi in metafore dar ia sa-ti vad si tie prezentarea si diavolii pe care-i aveai in tine.
Te iau la rînd.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

mda. cam ciudat cum le nimeresti tu. cred ca te vei regasi in mai multe locuri in povestea mea.

cand zici ca ai pus poza aia? vineri sau sambata?
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de El Sugativo »

Si eu am aceeasi problema cu bautul seara,la(dupa) ora 17.00.
Intre ora 17 si ora 21.30,cam 750 ml(in medie,uneori mai putin,alteori ,mai rar,un pic mai mult,dar niciodata peste un litru) vin rosu de concentratie 11%.o posirca ordinara,cea mai ieftina pe care o gasesc pe aici(9 lei un pet de doi litri).La 21.30,am pus punct.
IN FIECARE ZI.De peste 15 ani.Altfel,cred c-as ajunge pe antidepresive,iar asta nu vreau.ce mi-e tanda,ce mi-e manda,o dependenta ori alta...
Nici nu vreau sa incerc cum e o zi fara sa beau,am aceeasi senzatie ca si cum m-as arunca in apa fara sa stiu sa innot,si fara sa stiu cat e de adanca apa.Eu nu stiu sa innot decat daca am garantia ca pot atinge oricand fundul cu picioarele.Asa e si cu alcoolul:as putea ,poate ,sa nu beau intr-o zi,dar cu conditia sa am alcool in casa,sa pot bea oricand.E o chestie psihica,asa cum intru in panica daca nu am garantia ca pot atinge oricand fundul apei cu picioarele,asa intru in panica si daca nu am alcool la indemana ,sa pot bea oricand.
Doar ca nu fac urat cand beau,fac doar daca nu am ce bea.Si ma mentin ,inca,in anumite limite,si din punct de vedere al intervalului orar in care beau,si al cantitatii de alcool ingerate.Dar,tot alcoolic se cheama ca sunt.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

sobrichet scrie:mda. cam ciudat cum le nimeresti tu. cred ca te vei regasi in mai multe locuri in povestea mea.

cand zici ca ai pus poza aia? vineri sau sambata?
De ce? Ca devin paranoica:))? Aici poate citi oricine dar e anonim. Sper:).
Ca nu-mi trebuie mai multă expunere decît o fac de una singură.
De ce ciudat? Ce fac ori zic ciudat?
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

El sugativo, da, uite puteam fi colegi de băut decent. O sticlă eram funcțională dar nu chiar fit si da, se simte diferența fara. Numai ca eu treceam des de 750ml.
Nu stiu ce sa zic, tu esti ca Ambasador, scopul fiind similar, de a evita medicamente.
Eu nu stiu de aveam un scop anume.
La mine a fost deprindere. Exact ca fumatul. Am dat de gust cum se zice. Inainte eu nu beam vin decît rar, un pahar la vreo mîncare, carne rosie.
Mai degraba im plăceau cite o bere doua trei, ca-n studentie, la chefuri. Pe urmă nu stiu cum am început să dau de gustul la proseco. Si m-am si dezvatat de toate.
Cu vinul am început cam acum 2 ani.
Asemăna mult cu fumatul, la mine e acelasi tipar. Nu fumam dimineata la cafea ca nu aveam cum, avînd copii mici, puteam a tutun plus e fugareala multă, i-am crescut singura si cu mare dedicație, ca la carte, sotul nu m-a ajutat. Eu fumam doar seara si numai cu alcool. Si cînd ei erau mai mari. Am făcut pauza pe timp de sarcina plus un an de copil cît erau bebeluși. Deci niște ani am fost cuminte.
Si pe urma m m-am invatat sa iau pauza seara la fumat si bere, si de cam 2 ani de gătit si băut vinuri.
De aia tot zic de cateaua lui pavlov:)).
E deprindere, obicei prost.
Merg corectate.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Ambasador »

El Sugativo... imi aduci aminte de un sofer de taxi, ce imi marturisea+recomanda un vin destul de ieftin+bun de la un hipermarket. Imi recunostea franc faptul ca seara de seara servea cel putin 2-3 pahare din acel vin rosu si ca e cat se poate de natural sa se bucure serile de o astfel de licoare, dupa o zi incarcata de lucru. L-am ascultat, ba chiar am cumparat acel vin "reclama" si stii ce? Mi-a fost rau a doua zi! Doar dupa 2 pahare! Asa incat, masura, gustul si dependenta nu se discuta. Dar.. se pot micsora/trata.. cu dorinta adevarata, cred eu!

Draga mea Alpha. Te-am citit constat. Sunt tare mandra de tine! Esti nemaipomenita si ma regasesc teribil in tine, in felul tau sincer de a povesti, de a spune lucrurilor pe nume. Esti mai "Ambasador" decat am putut eu sa fiu vreodata. Esti pe intelesul tuturor si asta ajuta enorm. Ramai te rog alaturi de noi. Avem nevoie de tine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Alpha scrie:
sobrichet scrie:mda. cam ciudat cum le nimeresti tu. cred ca te vei regasi in mai multe locuri in povestea mea.

cand zici ca ai pus poza aia? vineri sau sambata?
De ce? Ca devin paranoica:))? Aici poate citi oricine dar e anonim. Sper:).
Ca nu-mi trebuie mai multă expunere decît o fac de una singură.
De ce ciudat? Ce fac ori zic ciudat?
Ciudat cat de bine intelegi treaba cu viclenia alcoolului si cum stii ca trebuie sa actionezi si sa te mobilizezi. Tocmai ce a remarcat si Dora putin mai inainte. E de bine, stai linistita.
Scrie răspuns