021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De cînd vă caut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Am dormit 7 ore jumate, m-am trezit super bine si in forma.
Acum merg la sala la o alergare. După ani de absența, azi ma simt atît de energică și stabilă și sigura de mine si de puterile mele, ca simt ca pot mai mult, fara sa ma forțez.
O zi minunată!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Airam »

Alpha ma bucur pentru tine!
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Maria, merci 😘!
A fost bine, 2 ore la sala, alergare si muzica de-a mea in casti, adrenalina si endorfine. Se apropie ora 17.00 si sunt deja cu ciorba de perisoare in fata plus ardei iuți la oțet.
Paharul cu vin ba vine ba trece prin cap. Mai ales că eu am alcool in casa. De toate felurile plus vinuri. Da alea roșii care mi plac îs ceva de colecție, unul f bun din ro de la o crama aparte plus inca unul. Asa ca ar trebui să cumpăr. Să nu ma fac de ris. De bere mi-a trecut cu timpul, de cînd nu mai fumez. Orice învăț are si dezvat. Bine, la vara cine stie.
Dar pînă atunci mai e.
Azi îs binisor.
Am băut lapte batut, se gaseste si e bun. Am mîncat un covrig.
Pe urmă sala, un iaurt cu fructe proaspete in el.
Acum ciorba.
Apa apa si vad ca s-a dus ziua.
Mai am 3 ore critice, sa vedem.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Alpha scrie: Nu vrei sa te-nsori, zici:)?
Ooooo, DAAAA. In sfarsit!!! De cand astept!!! Da, raspunsul meu e DA! Mai nasc si un copilas si ma voi simti pe deplin implinit!
Sa fie intr-un ceas bun! Cand facem nunta?
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Sobrichet:))
Bun umorul azi. Am nevoie!
Am dormit bine. Si a propos, foarte ciudat mai visez, nu coșmaruri dar visez mult, intens, de toate si ciudat. Probabil îs neuronii sedati in alcool care acum fresh ies la antrenament, orbecaiesc ca timpitii prin cap.
Dar de cum m-am trezit am presimtit rele. Intuiția feminină a mirosit ca va fi azi o zi grea.
Azi e vineri, săpt trecuta vineri am cedat seara pe la 19.00 dupa 2 zile jumate de pauza. Am băut in 3 ore vreo 2 sticle de vin rosu si fara sa mănînc ceva. Si am facut tîmpenii. Am fost ridicolă. O tîmpenie si o prostioara, nu e big deal, dar asa ce am suferit a doua zi, sîmbătă. Of!
Am pus o poza sexy pe FB. Bine ca nu mi se vedea fata obosită de alcool! Poza a primit si like-uri de la vreo cîțiva bărbați din lista mea, probabil si ei beți la ora aia, asa ca sper ca nici ei sa nu mai fi tinut minte cine o fi fost în poza. Si grație insomniei, am sters-o la 4 dimineata. A fost 4 ore pe net. Nu se vedea vreo goliciune. Dar am 40 de ani, e ridicol pur si simplu. Probabil există si vreun înger păzitor al betivilor, pînă s-o satura si al de noi.
În condițiile în care trăiesc intr o comunitate mică si am in lista vecini, invatoare, profi, colegi de munca. Nu ajungea ca noi blondele din est suntem luate mai într-un fel, acum a trebuit si sa subliniez ideea.
E de ris dar nu e. Ca am fata cît mine de mare.
Big no!
Azi mi se pare o zi grea pt ca mai vine alta catea a lui Pavlov peste aia de la ora 17, aia de WEEKEND! Astea cînd se întîlnesc, e jale. Rujate, gălăgioase si cu vin in pahare elegante. a amețitor, nu-i asa? Nu e! Asta e partea poleita. E valabil pt doamnele care stau cu un pahar de vin in mina toata noaptea, nu care termina 2 sticle.
Sper sa trec de weekendul asta cu bine. Abia atunci as fi tare.
Pînă atunci nimic deosebit.
Revin.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Raluca »

Buna Alpha, eu am aceiasi problema. Ma regasesc in tot ce ai scris. Am un baietel de 8 ani si mi a spus ieri ca ma uraste si nu mai suporta sa ma vada bauta. Azi amdecis ca nu se mai poate asa. De luni incep un job nou si nu suportsa mai merg mahmura la lucru. Sotul ma cearta ca fac numai tampenii cand beau, desi el cumpara.Eu nu pot bea un pahar beau pana nu mai stiu de mine. Si a doua zi o iau de la capat.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Raluca, citi ani ai? Cu siguranta mai tinera ca mine, nu-ti pierde ani frumoși asa, mintea vine mai încolo la pachet cu remușcări.
Am făcut multe tîmpenii in tinerețea mea, dar n-as zice ca le regret, zic doar ca bine ca am iesit cu bine din ele si am invatat din fiecare situatie cite ceva, m-au format ca om.
Ei bine, treaba asta cu bautul zilnic si pierdut controlul in ultimii 5 ani, o regret! Am pierdut niște ani aiurea. Si din 5 ani ×12 luni×30/ 31 zile×24 de ore, am circa 25%întîmplări uitate, am greseli jenante si ridicole, am certuri aiuristice, am ieșiri isterice, am plinsete la depresie si nervi in betie, plus depresii la mahmureala cu simțit aiurea, am zile pierdute in revenire, am zile in care imi reveneam cu alt băut, am nopți si nopți si iar nopți nedormite decît pe sponci. După niște ani nici fizicul nu mai face fata la femei, bărbații îs mai puternici fizic, femeile pica mai repede. După 45 de ani se vad imediat femeile care beau si fumează. Si mai trist e cînd recunoști pe chipul lor ca odata au fost frumusele. Viciile astea doua îmbătrînesc si buhaiesc.

Si cel mai tare regret ca m-am facut de rahat in fata copiilor. Nu am picat pe jos, am salvat întotdeauna aparențele cumva. Deseori îs veselă si povestesc mult ori pun muzica si uite asa stiu si ei de deep purple si rolling stones si smoke on the water. Si altele. Si glume si povesti.
Ultima oară modificat 18 Ian 2019, 17:28 de către Alpha, modificat 1 dată în total.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Ca tot au fost întrebați la scoala la ora de muzica sa recunoasca niște acorduri interpretate de profa la pian. Si ai mei cu mina-n sus.
Am făcut si între români mese frumoase, petreceri, copiilor le place, copii mulți, mîncăruri, muzica si veselie.
Nu a fost întotdeauna numai un aer negativ.
Dar am pierdut controlul.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Raluca »

Alpha, am 35 de ani si de vreo 4 ani o tin in alcolizari. M am internat si la dezalcolizare, am incercatsi cu pshioterapeut un an, dar niciodata nu mi-am dorit ca acum abstinenta. Atunci faceam lucrurilede gura familiei. Acum imi dorescsa nu mai vad alcool. Ma distrugenimic nu ma face fericita. Eram ofiinta vesela optimista. Ma doare sa recunosc dar imi bat joc de copilul meu care il am datorita tratamentelor.Azi am avut o revelatie sa incerc cum altii au incercat si reusit!
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Raluca »

Frica este de esec si de starea derau. De noptile cu cosmaruri, remuscarile pentru prostiile facute. Am zis ca aplic metoda cu 24 de ore. Ma rog din suflet sa reusesc.
Scrie răspuns