021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De cînd vă caut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Buna Alpha. Succes pe mai departe si felicitari pentru reusita de pana acum . daca vei citi postarile noastre de la inceput vei vedea ca nu ne-a fost usor, dar nu am renuntat. Astazi cand ma uit la relatia cu fetele mele , la convorbirile cu ele, cand ma uit la cata incredere au in mine si cum imi povestesc tot despre relatia cu prietenii lor ( imi spun si de care prezervative sa le cumpar 😂😂😂) iti spun ca merita tot efortul. Lupta de la inceput nu este usoara, dar merita. Acum dupa 10 ani aproape iti spun ca merita din plin , stiu unde am fost si unde am ajuns. nu renunta!
Te rog sa intri si aici : http://www.alcohelp.ro/ro/autentificare , gasesti niste sedinte online , te vor ajuta foarte mult, mai ales daca le aplici. Pe mine sedinta cu situatiile mele de risc si ce fac ca sa le evit m-a ajuta foarte mult. La inceput mi-am scris pe o foaie situatiile de risc si pe alta ce fac sa le evit. Inclusiv am dat afara din angajati cu care beam ( nu a fost usor) am renuntat la prietenii , nu mai mergeam in anumite magazine, nu mai ascultam o anumita muzica , este atata muzica frumoasa si linistitoare care ne poate umple sufletul . https://www.youtube.com/watch?v=r31g70pL_Xk . Ia asculta si spune-mi cum e . Sa fie primavara in sufletul tau mereu ...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Fiti-ar cataua sa-ti fie, Alpha. Toata ziua am pufnit in ras cand trebuia sa vorbesc cu doamnele. Mai ales cu alea dragute. Noroc ca n-o trebuit sa ma insor azi.
Nu stiu de ce m-o prins asa tare, ai zis-o cu patos si ciuda. Si nickname-ul ti se potriveste! Greu sa ma abtin sa nu zic SHO PE EI ALPHA!!!

https://youtu.be/CQfy97RfmeM
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de admin »

Bine ai venit Alpha :). Ai nimerit unde trebuie, si vad ca animat destul lucrurile aici. Sedere frumoasa si felicitari pentru fiecare zi de abstinenta. Cu totii stim ca nu este usor.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Merci domnilor:).
Si uite asa sunt in a cincea zi.
Cateaua lui Pavlov e legata, fir-ar mama ei! Ca idei ar prinde dar am mai pus-o pe stand by, ca ma obosea 🙄. I-am mai taiat-o. Ce atîta suflat în nazuri.

Și-s cu un lapte batut la tv. După niște struguri si alte fructe. Vinul ar fi ultima chestie, cred ca mi-ar iesi prin urechi:)).
Azi ora 5 nu mai e asa de grea, prin comparație mai rau a fost pe la 4, ca m-am enervat cu cineva, si m-au luat nervii pe nepregătite si da, sincer m-am gîndit la senzatia de bine si relax la un vin.
Abia acum am citit de situatiile de risc, sedinta 2.
Trebuie să mă gîndesc cu mare grija la treburile astea. Ca planul meu era, nu mai beau si gata. Ma fixez pe asta.
Totul bine si frumos pina vine cite o chestie din asta de te ia din apa si nu mai gîndești in plan. Adica aia lui Pavlov sta la pinda, nemernica. Atunci trebuie plan B.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

admin scrie:Bine ai venit Alpha :). Ai nimerit unde trebuie, si vad ca animat destul lucrurile aici. Sedere frumoasa si felicitari pentru fiecare zi de abstinenta. Cu totii stim ca nu este usor.
Nu e usor dar e dublu de bine. E ca atunci cînd pentru ceva aparte depunem un efort, se merita!
Multumesc!
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

sobrichet scrie:Fiti-ar cataua sa-ti fie, Alpha. Toata ziua am pufnit in ras cand trebuia sa vorbesc cu doamnele. Mai ales cu alea dragute. Noroc ca n-o trebuit sa ma insor azi.
Nu stiu de ce m-o prins asa tare, ai zis-o cu patos si ciuda. Si nickname-ul ti se potriveste! Greu sa ma abtin sa nu zic SHO PE EI ALPHA!!!

https://youtu.be/CQfy97RfmeM
Pai daca obișnuiești doamnele dragute cu binele si cu zîmbit mult, or sa se gîndească la tine si-si zîmbesc in sine, si mai vin, mecanismul e acelasi doar ca ademenite cu treburi pozitive;). Nu vrei sa te-nsori, zici:)?
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Asido, merci merci, am tratat cam superficial situatiile de risc, pt ca defel actionez impulsiv si spontan. Dar de data asta imi trebuie si ceva cap. Nu merge asa, e prea la limita. Ca si netrebnica lui Pavlov tot asa sare cînd nu ma astept.
Uf! Parlament de muieri si catele la o femeie-n cap🤔!
Dar macar stiu ce vreau, tot e asa in mare o treaba.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Ca sa te opresti din baut este foarte usor, ca sa te mentii dupa si sa traiesti fara alcool este mult mai greu. trebuie sa pui ceva in loc . In primul rand incearca sa consumi dulce acum in primele zile , sucuri si apa. Daca iti vine pofta sa ai tot timpul apa langa tine si bea pana nu mai poti . Motive nu avem sa bem decat unul singur , placerea. Am baut ca ne-a placut si punct. Motive sa fim seriosi am stiut sa gasim iar daca nu am inventat mereu. Dar viata fara bautura este mult mai frumoasa. Nu te lasa amagita , un pahar este prea mult si 100 mult prea putine . Fa acele sedinte cu meticulozitate apoi incet cu rabdare vei reusi zi de zi . Si incearca sa pui ceva in locul timpului pierdut cu alcoolul. Nu ii da posibilitatea sa flirteze iar cu tine, e prea smecher si parsiv, te seduce repede. Dar sa stii ca daca chiar vrei se poate. Gandeste-te ca la 5 luni de abstinenta am aflat ca voi sta la puscarie 1 an jumate dar nu am gasit motiv sa beau. Tine aproape de acest forum!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

M-am uitat acum la filmul ala de 2 ore pus la subiectul Mariei, chiar prin primele pagini. Mi-a facut bine. Spiritualitatea nefiind o prezență în viata mea. Cum zicea si acolo, too busy for it.
In seara asta mi-a fost mai bine. Si din cauza filmului.
Ma duc mai liniștită la somn. Îs obosită dar asa cum trebuie. Ma bucur sa fiu conștientă de liniștea mea, conștientă de oboseala unei zile din viața mea, e bine.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Asido, îs conștientă că usor nu e. Dar la alcool nu vreau sa ma întorc. Am abuzat si am pierdut ani frumoși din viața mea.
Aia e problema, un pahar e prea mult, 10 prea puține. Da, imi plăcea să beau. Imi dădea puteri, asa credeam eu ori ma relaxez, ori ma adormea, ori ma făcea inteligenta pt mari discuții, ori prietena pt bîrfe, ori sufletul petrecerilor. Chestii contradictorii uneori.
Cind toate astea pot fi si doar eu. Nu-mi trebuie practic potentiator. Îs f bine asa cum sunt.
Scrie răspuns