021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raluca »

Buna seara!La clinica The Mind au multi buni.Ei cu asta se ocupa! Mai era si dl Gabriel Diaconu de la MindCare. De la Obrejia nu stiu. Sper ca v am fost de ajutor.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Multumesc frumos pentru informatii :)
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Raza,

Vad ca ai luat decizia, parca mai astepti totusi o confirmare ca e cea corecta. Doar timpul are capacitatea asta. Pe aici lumea se cam codeste sa dea indicatii exacte ( de genul: la sensul giratoriu urmati a doua ierire ). Si pe buna dreptate, nimeni nu vrea sa fie partas daca cumva se intampla ceva rau, ca se poate intampla si asa.

Dupa cum vad eu lucrurile, e ca si cum ai fi la o masa de joc iar cartile tale sint cam proaste. Asa le-ai tras tu de la inceput. Doar cu mult noroc se mai poate intampla sa castigi. Intr-adevar ar fi o victorie spectaculoasa. Dar mai ai posibilitatea de a reface jocul, cu alte carti si pe terenul tau. Acasa la Cluj. Esti inca tanara, dar sa-ti permiti " sa-ti joci " inca cativa ani in asteptarea unei carti rare mi se pare riscant. Am spus-o de multe ori aici pe forum, timpul este cea mai pretioasa resursa din univers. De aur si diamante, e plin universul. Timpul odata pierdut, e gata. Nu mai primim altul.

Ai de ales intre doua solutii dureroase. O durere cronica, poate mai usoara dar de lunga durata si alta acuta, dar trecatoare.

Indiferent de ce vei face sa stii ca pareile vor fi impartite. Ai tai ceva, ai lui altceva, important este sa nu te condamni tu pe tine mai tarziu. Eu nu I-as fi reprosat sotiei daca ma parasea cand inca mai beam, ai mei poate ca da, fiu-meo si da si nu. Acum nu mai beau. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ma parasea. Cred ca ma lasam oricum de baut. Doar asa cred eu acum, nu sint sigur. Daca m-ar fi parasit atunci, ar fi fost o decizie corecta la momentul respectiv, nici un om normal nu ar fi avut ce sa-i reproseze. Poate doar ca ar fi trebuit sa o faca mai devreme.

Draga Raza,iti doresc si eu ca si Staval, minte limpede si o duminica frumoasa.
Cu drag,
Sobrichet
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Sobrichet

Multumesc pentru parerea ta, ma bucur ca ai reusit sa renunti la alcool, stiu ca se poate si ca ai reusit sa vezi viata dincolo de pahar, in toata splendoarea ei. Este o victorie si te felicit! Acum detii cu adevarat controlul mintii tale.

Eu sunt decisa si asta e si ideea, nu mi permit sa mai pierd timp si da, am ales o suferinta acuta de scurt timp, cea a despartirii in locul unei suferinte cronice care nu este benefica mintii mele. Eu nu vreau sa ma transform, sa fac cu nervii cum e vorba :) pentru ce? Nu e lupta mea!

Mama la tel imi spunea ca sa trec peste asta ca niciun barbat nu e perfect si ca el e un om bun. Este om bun, dar poate mama nu stie ce inseamna sa locuiesti cu un alcoolic. Iar decizia mea imi apartine orice ar zice mama, lumea nu se sfarseste pt mine :) Nici eu nu sunt perfecta. Drept dovada ca nu pot trece peste acest impas senina si sa continui cu el :) eu stiu ca viata e frumoasa si fara alcool.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am mai trecut printr o despartire si nu am murit :) acolo am suferit cu adevarat, intr un final m am eliberat, am iertat. Stiu asta pentru ca ma reintalnisem cu fostul sot anul trecut sa rezolvam o ultima problema comuna iar el incepuse sa mi insire de trecut, ca daca am fi facut asa si altfel....iar eu m am trezit spunandu-i ca acum nu mai conteaza, ca a trecut demult. Ramasesem doar extrem de surprinsa ca m a pupat la plecare ....?!? In despartirea cu el primul lucru a fost sa ma iert pe mine :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Mi am facut planurile de vacanta cu o prietena pt septembrie :) abia asteeept

***
Am avut o exprienta interesanta in 2014 cand inca nu eram cu el, doar vorbeam pe atunci...
Plecasem cu o prietena in insulele grecesti, aveam o vacanta de 2 saptamani impreuna, ea venea din Italia cu avionul, eu luasem avionul din Budapesta, o mica paranteza, ea e prietena la care am plecat singura pt prima data dupa divortul din 2012, in Italia, intr-un we prelungit. Tin minte ca am plecat de acasa intr-o dimineata cu ea si m-a trimis in centrul Milanoului sa vizitez si eu. Am avut un mic soc, singura pt prima data, intr-o lume necunoscuta, unde sa ma duc, ce sa fac....fata asta ma cheama la ea si ma lasa singura. Ii multumesc pentru acea experienta, m-am descurcat si am descoperit in mine ceva de ce n-am stiut ca sunt capabila, adica sa ma descurc singura in necunoscut, oricare ar fi el, fara spaime :)

Ei bine, fata asta avea si ea problemele ei, intuiam dar nu mi-am dat seama in ce stadiu era.
O ajutasem cu lucrarea de dizertatie, imi ceruse ajutorul, apoi am plecat in insulele astea mai la sud. Cred ca avea o depresie crunta ceva, ne-am certat putin fiindca nimic nu-i convenea, nu-i placea camera ca era o pata pe tavan, ca cearsafurile nu erau de un alb imaculat, ca muzica era prea tare...ca si ca si ca...plangea de la nimic.
Urla la mine. M-a scos din calmul meu si am urlat si eu. Am dormit prima noapte cu ea in pat, a doua zi dimineata avea bagajul facut si ca ea pleaca. Si dusa a fost. Am refuzat sa mai stiu de ea ceva vreodata.

:))))
Am mai stat si eu o zi in sud, apoi mi-am aranjat sa plec in Thassos, in nord, unde erau niste prieteni...am zburat la Atena, wow ce aeroport frumos :) imens, curat. Apoi spre Kavala...unde m-am intalnit cu alti prieteni.

ce am invatat e ca nu tre sa ne fie frica de necunoscut, de un nou inceput...si sa revad insulele alea candva, unde am fost doar in trecere
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Alpha »

Raza de soare, acum ti-am citit povestea. Foarte bine e ca pleci, ai grija de timpul si tinerețea ta.
O sa-ti găsești alt bărbat sa te faca fericita, nu trebuie să salvezi tu pe nimeni.
Eu desi căsătorită si cu copii, daca sotul nu-si revine din băută zilnice, în vreo cîțiva ani il las. Sa fie si cea mică mai mărisoara plus eu revenită complet.
Mie nu-mi convine nici dupa o săptămîna de eu trează si el ametit darămite să aștept cu anii!
Cu boala asta nu te poti juca. Nu iti poti juca tu anii tai prețiosi.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Alpha,

Da, timpul e pretios, ma tin minte de anul trecut, pe vremea asta, cand i am zis ca daca nu intervine vreo schimbare eu plec. Si a trecut un an. Si mi dau seama ca nu mai am timp sa astept.... cu cat stau mai mult cu atat e mai greu sa plec, acum ma gandesc numai si numai la mine :)
Nu vreau sa mi asum niciun risc cu el din cauza alcoolului, sa ajung o ingrijitoare si o depresiva peste cativa ani. As fi masochista.

Iti doresc mult succes :)

Sigur c o sa gasesc alt barbat :) dupa un timp de refacere
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Azi i am zis ca am anulat rezervarea de pe booking.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Sunt trista azi, suparata ....
Scrie răspuns