021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

:))))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am intrat numa sa va spun de 2 scufundatori pe care i admir si pe care i urmaresc mereu la fb si la insta:
Guillaume Nery
https://youtu.be/OnvQggy3Ezw
Si
Ahmed Gabr egipteanul-plonjor fara oxigen

:)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »


Azi am fost la inot a 2 a sedinta dupa o pauza de igienizare a bazinului si concediu....asa ca inaintand in apa lateral cumva, inspiram aer pe gura, apoi bagam capul sub apa si timp de 7-8 batai din picioare ar fi trebuit sa expir pe nas...sub apa...si iar inspirat pe gura, expirat sub apa....pe nas. Azi am facut concurs cu unul care bea mai multa apa din bazin si care inspira apa pe nas :))) astept vremuri mai bune, adica marti. Instructorul meu e sportiv de performanta, poloist...deci cu standarde inalte si pretentii mari....so, sa ma mobilizez si eu mai bine.....
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

La capatul culoarului ma intalneam cu colega mea de serviciu care inota pe culoarul alaturat, ea vine de 4 ani :) atat de frumos inoata, chiar am urmarit o...ea e de varsta mea, 42, inainte sa se apuce de inot avea mari dureri de spate ca ar fi trebuit sa i faca vreo 2 injectii in coloana 900 lei/injectia atunci....de abia de ridica din pat dimi. Ei bine, a lasat injectiile deoparte si s a apucat de inot. Adio dureri :)

Colegul nostru merge dimi la inot, tot aici, tot de 4 ani..are 60 de ani. Arata de 50, e suplu, avea burtica...cand am plecat eu la Buc...era mai solid. Rade mereu, nu l am vazut vreodata cu nervi...este un tip super destept, cu o minte de arhitect, cu viziune de ansamblu si vizionar...nu stiu in preajma mea un tip mai destept, modest, cu bun simt, mobilizator. El este adevaratul nostru manager de echipa...echipa imprastiata in toata tara :) am fost intr o zi cu el si o alta colega la niste beneficiari ca vrem si vor sa le aducem ceva nou...aia de mai sus vor, astia de mai jos ne mai pun bete in roate...deci meci a fost, iar noi trei sac de box :( cu toate astea, riposta nu a fost pe masura agresivitatii lor, ci ne am comportat cat de calmi am putut fi...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Si io in loc de o bere prefer o limonada :)) asa e, veselia si pofta de viata sunt la fel, sa ne bucuram maxim de viata cu grija de noi 😘🌞
Multumesc pt videoclip
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Joi la inot mi am dat seama ca ma cam incurca fumatul :))
Ieri am fumat doar 2 tigari la cafeaua de dimi, alaltaieri tot asa.....imi doresc sa reduc considerabil fumatul...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de tudor »

Raza de soare scrie:Joi la inot mi am dat seama ca ma cam incurca fumatul :))
Ieri am fumat doar 2 tigari la cafeaua de dimi, alaltaieri tot asa.....imi doresc sa reduc considerabil fumatul...
Bună seara!
Te rog să mă ierți ca vin cu o opinie de a mea .
Sunt nefumator însă asa cum știe toată lumea pentru majoritatea fumătorilor obiceiul de a fuma se transformă în dependență. În orice dependența (mai puțin mancatul compulsiv ) se tratează prin renunțarea bruscă .
Exista diverse metode și programe pentru a ajuta le renunțarea la fumat.
Metoda lui Alan Carr metodă care sugerează ca după ce se citește cartea lui a se opri imediat din fumat.
O altă metodă este Programul fumătorilor anonimi care este derivat din Programul AA de recuperare in 12 Pasi.
Rupi pachetul , il arunci și nu mai fumezi Prima țigară dar vezi care dintre slăbiciuni te pune să întinzi mâna dupa țigară. Poate prea multă timiditate ori prea mult orgoliul și impulsivitate, lipsa de acceptare multe resentimente etc . Adevărul care arată cel il face pe dependent de alcool, de țigări, de droguri, de jocuri de noroc, de mâncat compulsiv se află în interiorul sau numai că trebuie să facă o introspecție interioară sinceră Programul AA il ajută pe dependentul de să se descopere cu defecte și calități.
""Câteodată lanțurile care ne tin departe de a fi liberi sunt mentale nu fizice "
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Vbc »

Buna seara!
Ca si alcoolul cred ca trebuie redus bruscai fumatul, eu asa am procedat din pacate doar cu tutunul, de 9 zile si cu alcoolul, :)
In fiecare zi te vei gândi la cele 2 țigări de la cafea....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Nu va contrazic ca si fumatul in exces devine dependenta, asa e, lanturile mentale sunt cele care ne incatuseaza....la asta ma gandeam azi , plus ca daca exersez putin mai bine vointa, o sa mi iasa.
Joi mi a pus capac fumatul cand la capatul bazinului dupa nu stiu cate ture de abia mai respiram, iar la inot nu renunt. Iar vineri pana duminica a fost provocarea, mi am petrecut timpul cu un prieten nefumator care ma cam batea la cap cu fumatul :))) eu eram f hotarata sa renunt, oricand ii puteam intoarce spatele si sa fumez...pe mine nu m a deranjat ca m a batut la cap....
Daca pot fara alcool, droguri si jocuri de noroc ..de ce sa nu pot fara tigari?!?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Vbc »

Si eu merg la înot si sauna, din cand in cand, e mult mai ok fără țigări.. respiri mai bine, inoti mai mult, stiu ce inseamna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns